Наступного разу, коли побачу, як з неба падає зірка, то обіцяю побажати, щоб всі люди в Україні їли буряк ще частіше. Дивне бажання? А як давно ви їли якісь страви з буряка, що не борщ чи вінегрет? Отож бо! А між іншим, цей солодкий суперфуд – шалено корисний продукт. Він містить вітаміни В, С, РР та інші поживні компоненти, що, як мужні лицарі, оберігають нас від гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань. Вагітні теж мають зацінити буряк, бо він попереджає деякі вроджені дефекти у дітей, зокрема, завдяки йоду, якого в ньому чимало. І останнє: буряк у стародавньому Римі використовували, як афродизіак. Це все через кількість бору, яку він містить.
Хвилинка розумних слів закінчилась. Як кухар я вам скажу ось що: буряк – це рок-гурт з 80-х, що повертає свою популярність. Його навіть у супермаркетах почали продавати вже готовим, все для того, щоб ви його більше їли. А в мене є аж сім страв з буряка, які зроблять вас його фанатами.
САЛАТ З БУРЯКОМ ТА ВИШНЕЮ
Це просто бомбезна страва з буряка. Бо у ній об’єднано чотири смаки: солодкість буряку, приємну кислоту вишні, легку солоність фети та пряність руколи. Завдяки цьому салат виходить ідеально збалансованим на смак! А остаточної довершеності додадуть хрумкі волоські горіхи і легкий присмак кориці у вишні
Інгредієнти:
- 200 г буряка
- 100 г вишні
- 100 г руколи
- 150 г сиру фета
- 1 ст. л. оливкової олії
- 30 г волоських горіхів
- 30 г цукру
- 1 паличка кориці
- сіль та перець до смаку.
- Запечіть або відваріть до готовності буряк. Нам потрібно 200г. А тим часом дістаньте 100 г вишні з морозилки, щоб розморозилась. Якщо використовуєте свіжу, помийте ягоди та позбавте від кісточок.
- Тепер нам треба проварити вишні протягом 5 хвилин на середньому вогні. Для цього покладіть їх у каструльку, 30 г цукру і паличку кориці, налийте води так, щоб вона ледь покривала ягоди. Як тільки час вичерпався, витягніть вишні з сиропу за допомогою шумівки.
- Очистіть буряк після того, як він остигне. Поріжте його і 150 г фети крупними шматками. Покладіть у салатник. Додайте 30 г волоських горіхів та 100 г руколи. Змішайте усі інгредієнти, додайте сіль і перець до смаку та 1 ст. л оливкової олії. Все перемішайте.
Цей салат з буряком та вишнею смакує у будь-яку пору року, але особливо він тішить взимку, коли нам так бракує літніх смаколиків.
ВІНЕГРЕТ З ГІРЧИЧНО-ОЦТОВОЮ ЗАПРАВКОЮ
Ця страва з буряка змінить ваше уявлення про традиційний вінегрет. Ви ж зазвичай додаєте у нього солоні або квашені огірки? Цього разу обійдемося без них. Кислинку забезпечить моя улюблена заправка на основі гірчиці, олії та винного оцту. Та додасть салату апетитного гірчичного посмаку.
- Інгредієнти:
2 картоплі - 1 велика морква
- 2 буряки
- 1 ст. л. американської гірчиці
- 1 ст. л. винного оцту
- 4 ст. л. оливкової олії
- 250 г білої консервованої квасолі
- 2 ч. л. суміші трав
- сіль та перець до смаку
- Відваріть овочі. Очистьте від шкірки велику морквину та 2 картоплини, буряк. Наріжте все великими кубиками і покладіть у велику миску. Якщо ви любите, коли у салаті дрібно порізані овочі, можете так зробити і зараз. Не питання.
- Відкрийте бляшанку консервованої квасолі, злийте рідину та додайте до овочів. Акуратно перемішайте. Додайте 2 ч. л. суміші сухих трав.
- Щоб зробити заправку, у невеличку миску викладіть 1 ст. л. американської гірчиці та влийте 4 ст. л. оливкової олії, тонкою цівкою, постійно перемішуючи віничком. А потім влийте ще і 1 ст. л. винного оцту та всипте дрібку солі. І знову гарно перемішайте.
- Додайте соус у вінегрет і перемішайте. Скуштуйте. За потреби додайте ще трішки солі та перець до смаку.
Все готово. Подавайте вінегрет з гірчично-оцтовою заправкою до столу одразу, але якщо він трішки постоїть, буде ще смачніше.
МИНТАЙ В ТОМАТНОМУ СОУСІ
В цьому рецепті наш улюблений овоч використовується одразу у двох форматах: запечений та свіжий. Все для того, щоб ви уловили багатство його смаку. Ми не так часто зустрічаєм його у традиційних стравах з буряка сирим. А дарма. Бо це дуже корисно та смачно. Ну і ще, я завжди вважав, що цей продукт дуже пасує до риби.
Інгредієнти:
- 400 г філе минтая
- 1 цибуля-порей
- 1 морква
- 1 буряк
- 1 ст. л. солодкої гірчиці
- 1 склянка томатів пелаті
- сіль та перець за смаком
- Включіть духовку на 180 градусів. Поки вона гріється, дістаньте 500 г філе минтая, щоб розморожувався.
- Очистіть моркву та поріжте її кружальцями по 5 мм. Почистіть буряк та розріжте його навпіл. Одну половину наріжте тоненькими кружечками. Другу залиште для подачі. Цибулю-порей поріжте кружечками по 5 мм.
- Поріжте розморожене філе минтая шматками, зверху посипте сіллю та перцем за смаком.
- Візьміть форму для запікання, викладіть порізані овочі на дно, а зверху – шматочки риби.
- Томати пелаті висипте в окрему ємність та трохи розчавіть їх виделкою. Вилийте томатне пюре на рибу і поставте форму у розігріти духовку на 20 хвилин.
- Для подачі приготуйте соус: натріть половинку бурякана крупній тертці та перемішайте з 1 ст. л. солодкої гірчиці.
Цей рецепт минтая у томатному соусі однозначно стане вашим улюбленим, а все тому, що там буряк.
РІЗОТО З БУРЯКОМ І КОЗЯЧИМ СИРОМ
Якби мені дали буряк та козячий сир, я б більше нічого не попросив. Я б зміг приготувати повноцінну страву з цими двома продуктами. М’яка структура сиру ідеально балансує хрусткий буряк. А солодкуватість овочу гармонійно поєднується із солоністю козячого сиру. Проте в мене ще був рис. Ну як тут не створити різото, перетворивши його у смачнезну страву з буряком. Ото ж бо!
Інгредієнти:
- 120-150 г рису карнаролі
- 40 г цибулі
- 1 зубчик часнику
- 50 г тертого буряка
- 1 ч. л. столового оцту
- 50 мл білого сухого вина
- 20 г вершкового масла
- 500-600 мл бульйону (овочевого або курячого)
- 20 г пармезану
- 40 м’якого козячого сиру
- сіль та перець за смаком
- Доведіть до кипіння 500 мл овочевого або курячого бульйону. Потім зменшіть вогонь, але не вимикайте, бо бульйон має бути гарячим. Дрібно порубайте часник та цибулю. Візьміть пательню з високими бортиками та розтопіть на ній 20 г вершкового масла, покладіть туди овочі та обсмажте до прозорості. Можете трішки посолити.
- Насипте в сковорідку до овочів 120-150 г рису та перемішайте. Продовжуйте смажити на середньому вогні ще декілька хвилин, влийте 50 мл білого вина, перемішайте та дайте йому випаруватися.
- А тепер невеликими порціями додавайте гарячий бульйон. Як тільки перша порція випарується, додайте наступну. Повторюйте процедуру, поки рис не приготується. Але пильнуйте, щоб рис не переварився – він має бути трохи твердим всередині. Різото ж має нагадувати густу кашу.
- За кілька хвилин до кінця приготування додайте 1 ч. л. оцту та натертий на крупній терці буряк. Не забувайте помішувати. В самому кінці додайте 20 г тертого пармезану. При подачі викладіть зверху на різото шматки м’якого козячого сиру.
Готуйте прямо зараз! Українскьо-італійська страва – ризото з буряком і козячим сиром виходить неймовірно смачною.
САЛАТ ІЗ БУРЯКА З ЧОРНОСЛИВОМ І ФУНДУКОМ
Салат із буряка – це невід’ємна шкільна класика, яку всі оминали третьою дорогою. «Так діла не буде» – сказав я, і вирішив оновити його. Додав горіхів, бо всі люблять горіхи. Додав солоних огірків, які випромінюють любов. А ще додав чорнослив, який теж інколи оминають, але повірте, його копчений аромат зведе вас з розуму і ви його полюбите. До речі, це ідеальна страва з буряка для посту.
Інгредієнти:
- 2 невеликих буряка
- 1 жменя чорносливу
- 50 г фундука
- 2 солоних огірки
- 3 ст. л. соняшникової олії
- сіль та перець за смаком
- Буряк можна приготувати двома способами: запекти у духовці або відварити. Обов’язково оберніть його у фольгу перед запіканням. Готовий овоч очистіть від шкірки та натріть на крупну терку.
- Чорнослив наріжте невеликими слайсами. А якщо він буде сухий, то попередньо залийте його окропом на 10 хвилин.
- Фундук порубайте ножем, а солоні огірки наріжте кубиками.
- Викладіть всі складові у салатник, приправте сіллю, перцем і 3 ст. л. олії. Перемішайте і одразу куштуйте.
Покроковий рецепт салату з буряка з чорносливом і фундуком допоможе позбутися стереотипів і «шкільна страва» стане домашньою, улюбленою.
ВІНЕГРЕТ З АВОКАДО
Із назви ви вже зрозуміли, що я знову простягнув свої скажені руки до святого. На цей раз, я приготував вінегрет з авокадо. І знаєте що? Я отримав від цього величезне задоволення. Можливо, я колись таки буду варитися у котлі з вінегретом, але зараз мені добре. Більше того, я ще овочі не зварив, як завжди, а запік. Так вийшло набагато смачніше, бо запечені овочі не втратили свого смаку, а навпаки щедро поділились ним. Це божественно, спробуйте!
Інгредієнти:
- 1 буряк
- 1 морква
- 100 г будь-яких горіхів
- 1 авокадо
- 2-3 ст. л. соняшникової олії
- 1-2 ст. л. бальзамічного оцту
- 1 ч. л. французької гірчиці у зернах
- сіль та перець до смаку
- Попередньо розігрійте духовку до 180 градусів. Ретельно помийте моркву та буряк і обсушіть за допомогою паперового рушника. Потім оберніть фольгою та запікайте протягом 1-1,5 години в залежності від розміру овочів. Морква має приготуватися швидше, тому можете дістати її раніше.
- Готові буряк та морква мають охолонути. Почистіть їх та поріжте кубиком.
- Авокадо розріжте навпіл, витягніть кісточку, ложкою виберіть м’якоть та наріжте так само, як буряк і моркву. Покладіть всі інгредієнти у салатник, додайте горіхи. Якщо це волоські, то поламайте їх руками. Далі – 1-2 ст. л. бальзамічного оцту, 1 ч. л. гірчиці, 2-3 ст. л. соняшникової олії. От тепер усе перемішайте. Сіллю та перцем врегулюйте смак.
Якщо ви не дуже любили подібні салати раніше, то вам точно варто спробувати вінегрет з авокадо. Просто повірте, тоді все зміниться!
УКРАЇНСЬКИЙ БОРЩ НА СВИНЯЧИХ РЕБРАХ
Борщ – це гордість українського народу. А у моїй голові частина сховища забита рецептами різних борщів та спогадами, як їх їв. В різних регіонах України готують свій борщ за особливим рецептом. Однак, всі вони мають дещо спільне – буряк. Його я метафорично називаю душею борщу, бо він є в кожному, який я коли-небудь смакував. Не дарма, на питання про найпопулярнішу страву з буряка кожен українець скаже: «Борщ!».
Інгредієнти:
- 400-500 г свинячих ребер
- 2 буряки
- 2 томати
- ¼ кореня селери
- 3-4 картоплі
- ¼ головки капусти
- 1-2 моркви
- 1 цибуля
- 1-2 копчені груші
- 2 лаврових листа
- 3 горошини духмяного перцю
- 1 головка часнику
- 1 шт. солодкого перцю
- 200 мл томатного соку
- 30 г вершкового масла
- 2 ст. л. томатної пасти
- 3 л води
- за смаком сіль
- Попередньо розігрійте духовку до 200 градусів. Поставте запікатися свинячі ребра протягом 20 хвилин, щоб з’явилась золотава скоринка. Помийте четвертину кореня селери та поріжте довільними шматками, можете її не чистити. Моркву поріжте так само, як селеру. Запечені ребра перекладіть до каструлі та залийте 3 літрами води, туди ж закиньте селеру та моркву і половину нечищеної цибулі. Доведіть суміш до кипіння та варіть 30 хвилин на середньому вогні.
- Для засмажки нам потрібно порізати солодкий перець невеликим кубиком, а половину очищеної цибулі – маленьким кубиком.
Розігрійте пательню з 30 г вершкового масла та обсмажте на ній овочі, щоб вони стали м’якими. Додайте 200 мл томатного соку та 2 ст. л. томатної пасти. Тушкуйте суміш ще 5-7 хвилин. - Натріть буряк на крупній тертці, перекладіть на пательню і тушкуйте ще 3-4 хвилини.
- З другого буряка вичавіть сік або натріть його на дрібну тертку. Перекладіть у каструлю, додайте ще 3 горошини духмяного перцю, 2 лаврових листа та сіль за смаком.
- Поріжте 3-4 картоплини довільними кубиками та закиньте у каструлю.
- Готову засмажку висипте у каструлю. Зубчики головки часнику часнику розріжте навпіл та додайте туди ж.
- Четвертину качана капусти потрібно нашаткувати та відставити. Додамо її в кінці.
- Якщо любите консервовану квасолю, то можете закинути її також.
- А тепер додайте 1-2 в’ялені груші – і тоді ваш борщ буде мати просто шалено насичений посмак.
- Коли борщ буде майже готовий, додайте нашатковану капусту до каструлі та через 5 хвилин зніміть її з плити. Дайте борщу настоятися 30 хвилин, він на це заслуговує. Для подачі використовуйте сметану та посічену зелень кропу. Зберігайте страву у холодильнику та пам’ятайте, що найкраще борщ смакує на другий день.
Цей унікальний український борщ на свинячих ребрах обов’язковий до приготування. Тож варіть! Прийду та перевірю!
Готувати – це просто!