Знижує запалення та допомагає худнути. Користь полуниці – першої літньої ягоди

Я сподіваюся у світі не існує людей, котрих потрібно переконувати їсти полуницю. Ну ж бо її смак – це вже вичерпна причина ласувати цими ягодами буквально щодня. Особливо, коли наступає сезон. А якщо почитати про те, чим вона корисна та як може допомогти організму, хочеться зробити собі цілу ягідну дієту! На жаль, чи радше на щастя, я не дієтолог і таких порад роздавати не можу. Та й таких чудових продуктів, котрі хочеться їсти щоденно, у мене у списку чимало. Це, звісно, не дуже нутриціологічно, тож, сидіти на самій лише полуниці ми не будемо і хвороби нею точно не лікуватимемо. Але в раціон її будемо додавати і просто свіжою, і готуючи напої та страви з полуниці. Ви ж не проти? Тим паче сезон уже почався!

У чому користь полуниці

Полуниця корисна буквально для всього організму, а тому стане смачною знахідкою для багатьох людей. Вона знижує ризики багатьох хронічних захворювань, не спричиняє високі стрибки рівня глюкози в крові та має дуже мало калорій, вуглеводів і жирів менше 1%. Полуниця природним чином забезпечує наш організм вітамінами, клітковиною та великою кількістю антиоксидантів різних видів. Її навіть включають у топ-20 продуктів із найбільшою антиоксидантною дією, а всього у 8 середніх полуницях вітаміну С більше, ніж в апельсині. Вражаюче? Теж так думаю, але давайте по порядку.

У свіжій полуниці дуже багато води 91%, тому загальний вміст вуглеводів у ній дуже низький менше 8 г на 100 г. Це робить полуницю продуктом із низьким глікемічним індексом, що означає, що вона не призводить до різких стрибків рівня цукру в крові та вважається безпечною для людей з діабетом.

Полуниця є досить хорошим джерелом цілої низки вітамінів, зокрема:

  • вітаміну С, сильного антиоксиданту, котрий знижує артеріальний тиск і ризики серцевих захворювань, покращує засвоєння заліза та важливий для імунітету та здоров’я шкіри;
  • марганцю, потрібного для багатьох дрібних реакцій всередині клітин, включаючи травлення, метаболізм та виробництво енергії. Він також відіграє важливу роль в антиоксидантній активності в організмі;
  • фолієвої кислоти (вітаміну В9), важливої для нормального росту тканин і функціонування клітин. Цей вітамін особливо потрібен вагітним і літнім людям;
  • калію, котрий регулює артеріальний тиск, знижує ризики інсульту та запобігає розвитку захворювань нирок;
  • антоціанів, котрих у полуниці близько 25 видів, що проявляють широкий спектр біологічної активності, включаючи антиоксидантну, протизапальну, антимікробну та антиканцерогенну дію. Крім того, вони позитивно впливають на кровоносні судини, знижуючи ризики хвороб серця.

У невеликих кількостях полуниця також містить залізо, мідь, магній, фосфор, вітаміни К і Е. Додаємо до цього списку ще з десяток підвидів антиоксидантів і отримуємо просто неймовірний поживний профіль цієї невеликої ягоди. Розписувати геть усі ефекти від поживних речовин у полуниці не буду, бо тоді ризикую написати наукову роботу на пару десятків сторінок, як мінімум. Тому давайте просто перейдемо до фактів про конкретний вплив на організм.

Полуниця корисна для багатьох органів

Підтримує здоров’я серця

Хвороби серця є найпоширенішою причиною смерті в усьому світі. Дослідження ж виявили, що постійне споживання ягід знижує ризики розвитку та прогресування хвороб серця навіть у тих людей, які до цього схильні. Секрет ягід в антоціанах, котрих у полуниці аж 25 різних видів. Тож вона є одним із основних продуктів для профілактики серцевих хвороб. Окрім того полуниця може підвищити рівень хорошого холестерину, що також знижує розвиток серцевих хвороб.

Зменшує запалення та запобігає раку

Позаяк антиокисдантів у полуниці чимало, вона стає чудовим продуктом для боротьби з вільними радикалами в організмі. А ці сполуки провокують оксилювальний стрес і постійні запалення, котрі в результаті часто стають головними причинами виникнення хронічних хвороб і раку. Антиоксиданти ж цю шкоду нівелюють і зменшують запалення в організмі загалом. Було доведено, що полуниця пригнічує утворення пухлин у тварин з раком ротової порожнини та клітин раку печінки людини.

Захисний ефект полуниці також може бути зумовлений елаговою кислотою та елагітанінами, які можуть зупиняти ріст ракових клітин. Звісно, вилікувати рак полуницеюпринаймні наразі неможливо, потрібні подальші дослідження на людях, але потенціал тут чималий.

Покращує здоров’я суглобів

Одне невелике америкаське дослідження науковців з Центру наук про здоров’я Університету Оклахоми показало, що протизапальні властивості полуниці, зокрема поліфенолів у ній, також можуть захистити й інші частини тіла, включаючи суглоби. Людям з остеоартритом і болем у колінах полуниця може допомогти зменшити біль і набряки, загалом неабияк покращуючи якість життя. Попередні результати стверджують, що щоденне вживання 50 г полуниці впродовж 26 тижнів може дати помітне покращення стану суглобів і зменшити запалення. Як і зазвичай, таких досліджень потрібно більше, хоча це наявне вже мотивує спробувати оті 50 г полуниці щодня впродовж 5-6 місяців.

Регулює рівень цукру в крові

Коли вуглеводи перетравлюються, наше тіло розщеплює їх на прості цукри та викидає у кров. Це спричиняє виділення інсуліну, котрий забирає глюкозу для різних цілей організму. Дисбаланс регуляції цукру, спричинений високим вмістом простих вуглеводів в харчуванні та низькою кількістю фізичної активності, може спричиняти ожиріння, діабет 2 типу та серцеві захворювання. А за попередніми дослідженнями, полуниця уповільнює перетравлення глюкози та зменшує як її стрибки, так і інсуліну після їжі, багатої вуглеводами.

Допомагає схуднути

Позаяк у полуниці дуже мало вуглеводів і практично немає жирів, вона має лише 32 калорії на 100 г продукту. Чималий вміст води допомагає підтримувати баланс рідини в організмі, а низький глікемічний індекс запобігає різким стрибкам цукру в крові. Усе це сумарно робить полуницю ідеальним снеком для тих, хто худне. Бо навіть фруктози в 100 г цих ягід близько 7 г, що значно менше за середньостатистичний фрукт. Тому наїстися ви нею можете, а от набрати вагу – ні. 

Полуниця допомагає схуднути

Кому не можна їсти полуницю

Ну не може ж усе бути так ідеально, правда? Ну взагалі, насправді, може. Адже полуниця протипоказана небагатьом. По-перше, вона часто викликає алергічну реакцію в дітей. Вважається, що білок, котрий викликає алергію, пов’язаний з відповідальними за червоний колір антоціанами полуниці. Безбарвна біла полуниця зазвичай добре переноситься людьми, у яких інакше була б алергія. Крім того, полуниця містить гойтрогени, які можуть перешкоджати роботі щитовидної залози у людей із проблемами цього органу. Тому в таких випадках без фанатизму і з увагою до стану свого організму.

Скільки можна їсти полуниці в день

Дієтологи мають кілька рекомендацій щодо добової норми споживання полуниці. Найбільш поширена 8 ягід на день. Однак, деякі експерти радять їсти по 4-6 невеликих полуниць з кожним прийомом їжі. Хай там як, а середня норма споживання фруктів і овочів на день 400 г, тож ви можете узгодити кількість полуниці за цим показником, враховуючи кількість інших плодів, що їсте.

Ну а якщо хочеться іще більше аргументів таки їсти полуницю, шукайте користь різних вітамінів, котрі я перелічив, і додавайте бонусні бали полуниці. А ще не бійтеся класти її в страви. Певні вітаміни, звісно, покинуть її при термообробці, але більшість лишиться. Тож їжте, готуйте та кайфуйте сезон уже скоро буде в розпалі.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...