От вирішуєш ти стати кухарем, щоб, наприклад, не паритися багато років у медичному. А потім розумієш, що буквально все пов’язано з їжею та харчуванням. А тому між приготуванням страв і відкриттям закладів, досліджуєш усі ті питання взаємозалежності харчування та здоров’я. І хоча дієти для схуднення історія часто сумнівна, дієта для здоров’я зубів чи шкіри – те на що варто звернути увагу.
В останні роки все більше людей, серед яких і багато знаменитостей, вирішують природньо старіти. Але ця фішка працює, як треба, тільки коли ви маєте здорову шкіру, котра зберігатиме рум’янець, легкий блиск і пружність максимально довго. Я, безперечно, не косметолог, не дерматолог і навіть не нутриціолог, щоб прописати вам лікувальний раціон. Однак порадити кілька продуктів, котрі підтримують здоров’я шкіри таки хочу, бо дізнався чимало цікавого про це.
Що їсти, щоб шкіра була здоровою
Якщо узагальнити, вам потрібен раціон багатий на корисні жири та вітаміни, особливо С та Е, котрий є найважливішим для шкіри антиоксидантом. Загалом тут можна радити овочі, фрукти, горіхи й рибу. А ще варто слідкувати за водним балансом. Він, як і овочі в раціоні, найкраще рішення для профілактики хвороб та підтримання загального здорового стану організму. Забезпечуючи цей фоновий фактор, варто збагатити раціон кількома продуктами, котрі мають найбезпосередніший вплив на шкіру.
Жирна риба
Жирна риба, така як лосось, скумбрія та оселедець, є чудовим продуктом для здорової шкіри. Ці види риби багаті на омега-3 жирні кислоти, котрі відіграють ключову роль для збереження міцності, пружності та зволоженості шкіри. Омега-3 жири в рибі також зменшують запалення, які спричиняють почервоніння та прищі. Вони можуть навіть зробити вашу шкіру менш чутливою до шкідливих ультрафіолетових променів сонця. Додавати цей тип продуктів у свій раціон ще й максимально приємно, смачно та просто.
Гіркий шоколад
Якщо вам потрібна легальна причина, щоб з’їсти шоколад, ось вона: вплив какао на вашу шкіру просто таки феноменальний. Після 6–12 тижнів щоденного вживання какао-порошку з високим вмістом антиоксидантів шкіра учасників одного дослідження стала більш міцною та зволоженою. Їхня шкіра також була менш шорсткою та лускатою, менш чутливою до сонячних опіків і мала кращий кровотік. Інше дослідження показало, що 20 г темного шоколаду на день збільшує ефективність функції захисту шкіри від сонячного випромінювання вдвічі. Ремарочка тільки на те, що ефективним буде шоколад із більш, ніж 70% вмісту какао. На менш концентрований розраховувати не варто.
Волоські горіхи
Волоські горіхи мають багато властивостей, які роблять їх чудовою їжею, в тому числі для здорової шкіри. Вони є хорошим джерелом незамінних жирних кислот, які наше тіло виробляти не в змозі. Фактично, це найпотужніші в питанні натуральних жирів горіхи, котрі містять і омега-3, і омега-6. Також ці горішки мають цинк, котрий підтримує бар’єрну функцію шкіри. Та й узагалі чудово смакують і легко стають додатком до салатів, м’ясних страв чи випічки. Суцільні переваги.
Насіння соняшника
Насправді практично всі горіхи та насіння є хорошими джерелами поживних речовин, які зміцнюють шкіру. Насіння соняшника – чудовий приклад. 28 грамів цього насіння містить 49% рекомендованої норми вітаміну Е, 41% рекомендованої норми для селену, 14% рекомендованої норми для цинку. Так само, як і горіхи, додати в раціон насіння дуже просто, тому користуйтеся цим недорогим суперфудом.
Батат
Бета-каротин – поживна речовина, що міститься в рослинах, а в організмі перетворюється на вітамін А. У свою чергу, цей вітамін працює як сонцезахисний крем для нашої шкіри, захищаючи клітини. Солодка картопля – ідеальне джерело каротину, адже всього в 100 г запеченого батата міститься в 6 разів більше вітаміну А, ніж потрібно за стандартами добової норми. Цікаво також, що велика кількість бета-каротину може надати вашій шкірі теплого кольору з помаранчевим відтінком, сприяючи загальному здоровішому вигляду.
Червоний або жовтий солодкий перець
Як і солодка картопля, болгарський перець є чудовим джерелом бета-каротину. Додатковий бонус тут – вітамін С, котрого в 150 г перцю – 211% добової норми. Велике дослідження за участю жінок показало, що вживання чималої кількості вітаміну С знижує ризик появи зморшок і сухості шкіри з віком. Тому можете припинити стримувати посмішку, щоб не мати зморшок, і просто повсякчас перекушуйте перцем.
Броколі
Цей зелений овоч має базовий набір корисних для шкіри речовин, котрий поповнює особливою сполукою під назвою сульфорафан. Ця сполука може похвалитися деякими вражаючими потенційними перевагами, котрі включають навіть запобігання раку шкіри. Сульфорафан також доведено класний захисник від сонячних променів і помічник у підтриманні рівню колагену в шкірі. Я, якщо чесно, не здивований, бо завжди вважав броколі суцільним кущем користі, котрий має ще й чудовий смак.
Помідори
“Невже все так просто?” – певно, подумали ви. Але так, помідори теж неабияк допомагають підтримувати здоров’я вашої шкіри. Вони є чудовим джерелом вітаміну С і містять усі основні каротиноїди, котрі захищають шкіру від сонця та утворення зморшок. Додам тільки, що жир покращує засвоєння каротиноїдів, тому салат із зеленню та помідорами, заправлений оливковою олією і насінням – найдешевша і найпростіша профілактика найрізноманітніших хвороб.
Авокадо
В авокадо багато здорових жирів, котрі допомагають шкірі лишатися еластичною та зволоженою. Тож тепер ви можете їсти авокадо-тости, думаючи про те, як гарно буде виглядати ваше обличчя. Авокадо має в собі поєднання необхідних шкірі вітамінів Е і С, котрі ефективніше працюють саме в комбінації. Окрім того, цей зелений плід містить сполуки, які можуть допомогти захистити шкіру від сонячних променів.
Соя
Вегани на цьому пункті переможно допивають лате на соєвому, а всі решта готуються до нової речовини, котра потрібна вашій шкірі. Соя містить ізофлавони, категорію рослинних сполук, які можуть імітувати або блокувати естроген у вашому тілі. Одне невелике дослідження за участю жінок середнього віку показало, що вживання ізофлавонів сої щодня протягом 8–12 тижнів зменшує кількість дрібних зморшок і покращує еластичність шкіри. Соя також може зменшити сухість шкіри та збільшити вироблення колагену, що допомагає зберегти шкіру гладкою та міцною. На щастя, соєвих продуктів різного штибу наразі досить багато, тому додати їх у свій раціон максимально просто.
Червоний виноград
Ці сорти винограду відомі тим, що містять ресвератрол, сполуку, якій приписують дуже широкий спектр переваг для здоров’я, серед яких – зменшення наслідків старіння. Вона також міститься в червоному вині. Але, на жаль, немає достатньо доказів того, що кількість ресвератролу, яку ви отримуєте зі склянкою червоного вина, достатня для впливу на шкіру. А позаяк червоне вино є алкогольним напоєм, його надмірне вживання має радше негативні наслідки.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.