Ви будете здивовані! Квіти, які можна вживати в їжу

Їстівні квіти

Почнімо з того, що їстівні квіти це просто гарно. Лише уявіть, як виглядатимуть салати, десерти, гарніри та різноманітні коктейлі, прикрашені пелюстками справжніх квітів! Крім декоративної складової, квіти рослин здавна використовувалися для покращення смаку їжі, а ще вони містять велику кількість нутрієнтів та вітамінів, серед яких каротиноїди, фенольні сполуки, вітаміни С і Е, сапоніни та фітостероли. Однак додавати у страви можна геть не всі квіти. Щоб спростити вибір, ми зібрали кілька найпопулярніших, котрі зроблять вміст вашої тарілки смачнішим.

Чорнобривці

Чорнобривці

Так-так, наші улюблені чорнобривці цілком годяться в їжу, мова зараз йде про два види “Чорнобривці розлогі” (Tagetes patula) та “Чорнобривці прямостійні” (Tagetes erecta), чиї пелюстки можна використовувати, наприклад, для приготування салатів: додають не лише краси, але й пікантного посмаку. Експерти рекомендують використовувати саме вид Tagetes patula, адже вміст ефірних олій в його пелюстках нижчий, а отже і смак — приємніший.

З пелюсток чорнобривців також варять аджику, з додаванням перцю, часнику та інших спецій або варення, для любителів солоденького. А чули ви коли-небудь про шампанське з чорнобривців, для якого потрібна лише вода, цукор, лимонна кислота та звісно квіти? Виходить смачно, а в напої навіть утворюються бульбашки кисню, як у справжньому шампанському.

З двох окремих видів “Tagetes minuta” та “Tagetes signata” виготовляють пряність імеритський шафран, що вирізняється пряно-квітковим ароматом.

Троянди

Варення з троянд

Найперше та найпростіше, що можна приготувати з троянди — це чай. Звісно, для заварювання не підходять декоративні троянди, натомість слід використовувати спеціальні сорти чайної троянди, що містять ефірні олії. З чайної троянди можна приготувати смачне трояндове варення, рецептом якого ділився з читачами Євген Клопотенко. А ще цукровий сироп та навіть лікер з додаванням алкоголю. Ну і звісно подрібнені пелюстки використовують для салатів, декору страв, поєднують із шоколадом та використовують для граноли.

Квіти кабачків

Квіти кабачків

Ніжні квіти кабачків та цукіні смажать на пательні у клярі з борошна та яйця, фарширують м’яким сиром, а також використовують у супах та салатах. Для найкращого смаку зрізайте квіти рано вранці, доки бутони не встигли повністю розкритися. Стебло найкраще відрізати гострим ножем, за 1,5 см до нижньої частини бутона. Просто переконайтеся, що залишили на своїх рослинах жіночі суцвіття — їх можна впізнати за крихітними плодами біля основи квіток.

Кліторія

Кліторія

Блакитну кліторію — рослину з родини бобових — не зустріти на наших клумбах, адже вони поширені у тропічних та помірних широтах, зокрема в Південно-східній Азії та на Мадагаскарі. Втім, у продажі можна знайти вже сушені квіти кліторії, які продають під назвою синього чаю анчан. У кулінарії кліторія використовується як натуральний барвник для десертів та напоїв.

Віола або братчики

Салат з віолою

Перетворіть свої салати на справжній витвір мистецтва, поєднавши ніжні квіти віоли (або як їх ще називають — братчики) зі свіжою зеленню, огірками, горіхами та авокадо.

Крім цього, існує оригінальний спосіб використати ці квіти для декору десертів: покрийте їх тонким шаром яєчного білка та присипте мілкими кристалами цукру. У результаті такої процедури ви отримаєте гарну та абсолютно натуральну прикрасу, яку не лише безпечно, але й смачно вживати в їжу.

До їстівних видів належать віола Віттрока, запашна, рогата і триколірна віола, їх не варто плутати з домашньою фіалкою — сенполією, яка є токсичною для людини.

Лаванда

Лаванда на тістечках

Якщо ви любите заспокійливий аромат цієї рослини та регулярно замовляєте собі те саме лавандове лате, маємо хороші новини: ніжні фіолетові квіти можна використовувати для приготування десертів, наприклад, додавши сушені квіти у глазур, крем, бісквіт або печиво. Крім цього її додають до суміші сухих спецій та чаю, лікерів. Гарно поєднується з цитрусовими, ягодами, розмарином, чебрецем та шоколадом. Зручно, що у продажі можна знайти спеціальну сушену лаванду для кулінарії.

Календула

Календула

Яскраво-помаранчева календула лікарська (Calendula officinalis) має злегка пікантний, перцевий смак. Пелюстки квітки в давнину навіть називали “шафраном для бідних”, адже використовували як спецію для підсилення смаку та підфарбовування страв у золотавий колір. ЇЇ можна додавати до салатів, чаїв, цукрових сиропів, стравах з яйцями.

Кульбаба

Мед з кульбаб

З квітів кульбаби готують варення або так званий штучний мед з кульбаб, рецептом якого ми нещодавно ділилися. Виходить дуже смачно і справді схоже на мед, який можна використовувати для приготування салатних заправок, а також для підсолоджування страв і напоїв.

Настурції

Настурції

Квіти настурції (Tropaeolum majus) — чудово працюють в салатах, адже за смаком нагадують мікрогрін редьки. А з погляду ботаніки, рослина є родичем капусти, броколі та гірчиці. І листя, і квіти рослини можна вживати у їжі, при чому смак квітів буде трохи м’якшим.

Кому варто утриматися від споживання квітів

Зверніть увагу, багато з перерахованих квітів мають лікарські властивості, які, хоч і корисні для частини людей, можуть мати негативні наслідки для інших. Наприклад, споживання календули не рекомендується при гастриті та підвищеній кислотності шлунка, а лаванду не радять вживати вагітним. За можливості, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж почати вживати квіти, тим паче з лікувальною метою.

Алергічні реакції. Якщо ви людина, що схильна до частих алергій, вам варто з обережністю споживати квіти, уважно спостерігаючи за реакцією свого організму.

На що звертати увагу, збираючи або купуючи квіти

Не можна використовувати для приготування страв квіти, придбані у квіткових крамницях: для вирощування декоративних рослин часто використовуються пестициди та інша токсична хімія.

Будьте уважні до походження квітів: не варто збирати їх з узбіччя доріг та навіть подвір’я що межує з дорогою.

Надавайте перевагу фермерським господарствам та спеціалізованим магазинам, що продають органічні, їстівні квіти.

Якщо ви вирішили збирати свіжий врожай самотужки, ось кілька порад:

  • Переконайтеся, що правильно визначили вид квітки.
  • Збирайте рослини на луках та садках рано вранці або пізно ввечері, щоб вони довше зберігали свою свіжість.
  • Не використовуйте токсичні пестициди для вирощування квітів.
  • Обирайте непошкоджені рослини, без бурих плям.

Як зберігати свіжі квіти

Якщо вам пощастило зібрати або придбати врожай свіжих органічних квітів, їх необхідно зберігати у герметичному пластиковому пакуванні в холодильнику. Перед вживанням ретельно, але обережно промийте квіти під проточною водою та висушіть, розклавши їх на рушнику.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення