Антибіотики, забагато вологи при приготуванні, різний смак та аромат – ось лише невеликий перелік питань, що постають перед покупцем кожного разу, як він опиняється у супермаркеті перед полицею з куркою. Зізнаюсь, ці питання хвилюють і мене. Особливо мене цікавить, чому домашня курка так сильно відрізняється від магазинної за зовнішнім виглядом та смаком і чи насправді домашня птиця більш безпечна ніж магазинна. За відповідями на ці питання я вирушив на Вінницьку птахофабрику, щоб подивитись як ростять та годують курей і як куряче м’ясо пакують для відправки до супермаркету.
Зізнаюсь, на початку я був налаштований трохи скептично, бо ви ж знаєте, як красиво виробники люблять розповідати про свій продукт. Але те, що я побачив, мене дійсно заспокоїло, тож я хочу поділитись своїми враженнями з вами.
Чому саме курка?
Без перебільшень м’ясо курки – це найбільш вживаний м’ясний продукт у світі. У ньому міститься багато необхідних для нашого організму речовин, таких як білок та амінокислоти. Куряче м’ясо поживне та дієтичне, окрім того, має чудовий смак та дуже просто готується. Я обожнюю страви з курки за їх надзвичайну ніжність. А ще з курки можна приготувати реально будь-що. Запекти цілою, зробити паштет або терин, зварити смачнючий суп із локшиною, обсмажити або стушкувати зі спеціями. Результат завжди буде чудовим. Найчастіше я використовую філе з грудки або курячі стегна, але й з інших частин також можна приготувати купу смачних страв.
Готуючи за своїми рецептами, я зазвичай використовую курку з супермаркету і маю вам сказати, що всі страви виходять дуже смачними. Головне тут – обрати правильного виробника. І зараз я можу сказати точно, що в одному з них я впевнений повністю.
Дійсно, існує багато міфів про те, як саме зараз вирощують птицю великі виробники. Тому далі розповім про те, чи це насправді так.
Спочатку було яйце
Якщо ви не знали, то процес вирощування курей на птахофабриці починається з яйця. У спеціальних інкубаторах вони визрівають протягом певного терміну з чітким дотриманням температурних умов, аж доки з них не вилупляться пташенята.
Про пташенят треба сказати окремо. Як ви розумієте, курка теж буває різною. Є певні породи, які відрізняються за своїми характеристиками та призначенням, є ті, що добре несуться, є ті що дуже добре ростуть, є ті, що непогано ростуть і водночас несуться.
Тож відкрию невеличкий секрет, якщо ви думали, що великих курей годують якимось гормонами росту – це не так. Просто існує така порода курей, яка швидко росте при правильно підібраному харчуванні. Тим паче, що використовувати гормони росту просто не вигідно.
Так, наприклад на птахофабриках холдингу МХП, що виробляє курятину під брендом «Наша Ряба», вирощують курей-бройлерів порід Росс та Кобб. Ці породи були спеціально виведені для того, щоб отримати максимум м’яса за короткий термін та з мінімальними витратами кормів. Тож дотримуючись гарних умов утримання – температури, режиму харчування, вологості вентиляції, ця курка добре росте без будь-яких гормонів. Бачив це на власні очі.
Чи колють птиці антибіотики?
Можливо. Але сумлінні виробники не допускають цього на жодному етапі, починаючи з вирощування родинного поголів’я й закінчуючи забоєм курки. Тож якщо на упаковці ви побачите маркування «без антибіотиків» класу «А», можете бути впевненими – ця курка точно без антибіотиків. Як це можливо, спитаєте ви? Усе дуже просто – ті породи курей, окрім швидкого набору маси відрізняються дуже високою стійкістю до хвороб, тож колоти їм антибіотики немає ніякого сенсу і було б, до речі, дуже дорогим задоволенням. Ну що, починаєте розуміти, що воно до чого?
Ну і як ви можете здогадатись, та курка, що лежить на ринку, не має такої гарантії, бо її виробничий процес ніхто не сертифікував.
А як щодо годування?
Ось ще одне питання, яке дуже всіх хвилює. Як я вже казав вище, багато хто думає, що курку годують гормонами росту. А ось й ні. На птахофабриці використовують спеціальні комбікорми на основі кукурудзи, сої та пшениці, а ще лушпиння соняшника. Причому в різний період росту склад та кількість кормів змінюється, щоб курка добре росла. Для того щоб перевірити якість корму, я пішов на дуже неординарний крок і просто скуштувати курячий корм. Знаєте, нічого поганого в ньому я не відчув. Лише виразний смак злаків та кукурудзи. Гадаю, якби запарити той корм окропом, вийшла б непогана каша.
Чи наколюють курку і чим?
Ще один дуже розповсюджений міф про те, що куряче м’ясо чимось наколюють, щоб воно було більш важким. Виявляється, що це не такий вже й міф і деякі виробники дійсно інжектують куряче м’ясо, щоб зробити його більш соковитим. Але деякі з них намагаються закачати занадто багато рідини. Тож при приготуванні з курки виходить не лише природний м’ясний сік, але й надлишкова вода. Погодьтесь, не дуже приємно. На щастя, з 2019 року українське законодавство зобов’язало виробників обов’язково повідомляти про це споживача, вказуючи воду у складі на етикетці. Тож все що вам потрібно – лише уважно ознайомитись з маркуванням.
Курятину «Наша Ряба», з виробництвом якої я ознайомився, не інжектують. Натомість для збереження свіжості курки, використовують охолодження водою – це коли курячу тушку на короткий проміжок часу занурюють у дуже холодну воду. Завдяки цьому технологічному процесу курка довше залишається свіжою.
Якщо я вас ще не переконав, що магазинна курка – це ок, то давайте поговоримо про пакування.
Упакована чи ні?
Для мене відповідь на це питання очевидна. Я завжди надаю перевагу упакованій курці, бо це безпечно, хоча й трохи дорожче. Пакування курки відбувається в захищеному середовищі, тож така курка не має контакту з навколишнім повітрям, а значить, довше зберігає свіжість, а утворення на поверхні м’яса шкідливих бактерій зведено нанівець. Крім того, на упаковці ви зможете знайти всю необхідну вам інформацію: дату виготовлення та кінцеву дату вживання, чи використовувалась інжектація та чи дійсно курка вирощувалась без застосування антибіотиків.
Тож особисто у мене питань до магазинної курки «Наша Ряба» більше нема.