Читаючи про екзотичні інгредієнти, по-справжньому розумієш, якою різноманітною та неймовірною є наша планета. Пропонуємо вам маленьку “подорож” до тропічних лісів та далеких островів, в пошуках по-справжньому дивних та екзотичних фруктів.
До речі, раніше ми вже писали про користь фруктів та скільки їх необхідно з’їдати на день.
Рука Будди або цитрон пальчастий
Цей яскравий цитрусовий фрукт отримав свою назву завдяки дивній формі, що ніби нагадує руку або пальці. Зростає на невеликих(3-4 м у висоту) деревцях. Вважається, що вид походить з Південної або Східної Азії, ймовірно з Індії або Китаю, а його дивна форма є наслідком генетичної мутації. У багатьох країнах (Китай, Японія) цитрон пальчастий вважається символом багатства та щастя, а тому часто використовується у релігійних ритуалах.
На відмінну від інших цитрусових, більшість сортів цитрона пальчастого не містять соковитої м’якоті, натомість мають дуже насичений приємний аромат. Часто використовуються в парфумерії, народній медицині та як підношеннях у буддійських храмах. В їжу використовується цедра фрукта як приправа або ароматизатор для випічки та напоїв.
Ківано
Ківано, рогата диня або африканський огірок ви вже могли зустрічати в українських магазинах та навіть пробувати особисто. Це плоди трав’янистої ліани з родини гарбузових. Фрукт вважається найбільш ранньою культивованою динею. Дозрілий ківано вирізняється яскраво-помаранчевою шкіркою та зеленим желеподібним м’якушем. А на смак нагадує…звичайний огірок.
Магічний фрукт
Так, цей фрукт справді називається “магічним”, наукова ж назва латиною — Synsepalum dulcificum. Походить із тропічної Африки. Зовнішній вигляд плоду не навіює думки про його магічність, але м’якуш має цікавий ефект. Річ у тому, що хоч сам плід має низький вміст цукру, але після його вживання кислі інгредієнти, наприклад лимони, починають здаватися солодкими. Цей дивний ефект виникає завдяки вмісту речовини під назвою міракулін, яка змушує смакові рецептори сприймати кислу їжу як солодку. Цей ефект триває приблизно години або поки міракулін не виводиться за допомогою слини. Зростає магічний фрукт у Гані, Пуерто-Рико, Південній Флориді та на Тайвані.
Жаботикаба або бразильський виноград
Головною особливістю жаботикаби є спосіб зростання плодів — просто на стовбурі та гілках дерева. Сам плід має багряно-чорну шкірку, діаметр 3-4 см, а м’якуш на смак нагадує звичайний виноград. Зазвичай плід вживають свіжим, але він також підходить для приготування соків, джемів та навіть вина чи лікеру.
Бананас — плід монстери
Мексиканський родич кімнатної монстери плодоносить цікавими фруктами — бананасами. Вони схожі на кукурудзяне колосся (маїс), і ніби вкриті шестикутними лусочками. Зазвичай фрукт має довжину близько 25 сантиметрів і діаметр від 3 до 4 сантиметрів. Щоб дістатися до м’якоті, яка за консистенцією і смаком схожа водночас на банан та ананас, потрібно видалити зовнішню луску.
Морінда лимоннолиста або ноні
Морінда лимоннолиста — це плоди дерева з родини кавових, що походить із Південно-Східної Азії, та є штучно поширеним у всьому Тихоокеанському регіоні. Зараз вид культивується в тропіках, зокрема в Індонезії, Малайзії та на Гаваях. Морінда має понад 100 різних назв, серед яких фрукт ноні, індійська шовковиця, менкуда. Вважається, що ноні має лікувальні властивості: плоди, листя та коріння використовуються багатьма місцевими для лікування менструального болю, проблем з кишківником та діабету. Втім смак фрукта дещо специфічний, з гіркуватістю та різким запахом.
Хлібне дерево
Це плід дерева, з родини шовковицевих (тутових), родом з Нової Гвінеї. У наш час зростає у Південно-Східній Азії, а також у тропічних лісах на островах Океанії. Фрукт великий, розміром з футбольний м’яч. Шкірка має яскраво-зелений колір, а м’якуш — білий та пухкий. Плоди хлібного дерева багаті на крохмаль, тож м’якуш достиглих плодів запікають, відварюють та сушать, а під час приготування він стає схожим на свіжоспечений хліб, звідси й назва.
Фрукт дракона або пітахая
Цей яскраво-рожевий або жовтий фрукт зустрічається навіть в українських магазинах, тож ви маєте змогу особисто спробувати його на смак. М’якуш фрукта білий або темно-пурпуровий, всіяний дрібними чорними зернятками, солодкий, м’який та соковитий на смак. Цікаво, що пітахая — це плід великого кактуса. Вирощують фрукт в Мексиці, В’єтнамі, Таїланді, Індонезії, Китаї, Японії та Малайзії.
Цукрове яблуко
Фрукт виглядає як зелене, довгасте яблуко, вкрите м’ясистими лусочками. Зростає в Південній Америці, Австралії, Азії та на Карибських островах. М’якуш дуже соковитий та м’який, солодкуватий та злегка терпкий.
Фрукт Акі
Акі або білігія смачна — це ямайський делікатес, на острові він навіть вважається “національним фруктом”. Червоно-помаранчевий плід має грушоподібну форму, довжиною 7-10 см. Коли фрукт акі повністю дозріває, він лускає, відкриваючи світло-кремовий м’якуш та три чорні круглі насінини. На смак акі солодкий, втім на Ямайці його зазвичай не їдять сирим, а використовують у стравах національної кухні.
Рамбутан
Рамбутан також відомий як нефеліум — це плід вічнозеленого тропічного дерева, що зростає в Малайзії та Індонезії. Цікаво, що корінь слова «rambut» малайською або індонезійською означає «волосся», тобто назву “рамбутан” можна перекласти як «волохатий плід». І не випадково, адже шкірка плоду ніби вкрита м’ясистими м’якими волосками. Форма рамбутану овальна, кожен плід важить 25-95 г. Існують два основні сорти рамбутану — жовтий та червоний, останній більш популярний. Рамбутан вживають у їжу свіжим, а також консервують, готують з нього різні джеми та десерти.
Мангостан
Мангостан — це плід тропічного вічнозеленого дерева, що зростає на островах Південно-Східної Азії. Фрукти мангостана мають розмір приблизно з тенісний м’яч та складається з товстої темно-фіолетової шкірки та ніжного солодкого м’якуша. Смак мангостана часто описують як солодкий фрукт, що чимось нагадує водночас ананас, полуницю та підсмажені банани. Знайти цей фрукт в Україні можливо, замовивши його з інтернет-магазинів.
Дуріан
Чи чули ви коли-небудь про фрукт, неймовірно прекрасний та солодкий на смак, але водночас із жахливим запахом? Мова йшла про дуріан, ймовірно найдивніший плід з усіх описаних у статті. Назва походить від малайзійського слова «duri», що означає “шипи”, фрукт і справді повністю вкритий трикутними шипами. За розміром дуріан нагадує кокос, має неоднорідну форму, а вага плоду може коливатися від 500 г до 3 кг! У 1856 році британський натураліст Альфред Рассел Уоллес так описав смак дуріана: «Насичений заварний крем із сильним ароматом мигдалю дає найкраще загальне уявлення про нього, але іноді з’являються нотки смаку, які нагадують вершковий сир, цибульний соус, херес і вино, та інші невідповідні страви». Його їдять свіжим або використовують в кулінарії для приготування різноманітних десертів, солодощів та навіть морозива. Втім через різкий неприємний запах фрукта, краще використати його якомога швидше.