Як спекти ідеальний пиріг. Найкращі рецепти та поради

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Пироги — це ціла кулінарне царство рецептів, методів, нюансів та лайфхаків. Вони завжди доречні, на будь-який час дня, сезон, подію, смак та потребу можна підшукати відповідний рецепт.. Щоб розібратися з усім цим різноманіттям, огляньмо основні види пирогів, варіанти начинки, нюанси вибору форми та, звісно, найкращі та лише перевірені рецепти пирогів.

Які бувають пироги

Заливний. Заливні пироги найчастіше готуються з тіста на основі кефіру, сметани, йогурту або майонезу. Підсумкове за консистенцією тісто має нагадувати густу сметану і повільно стікати з ложки. Саме тому пироги називаються заливними — тестом заливається начинка, яка може бути найрізноманітнішою, наприклад, фруктової, овочевою, м’ясною або рибною.

Закритий. Начинка в такому пирозі накривається розкачаним листком тіста. Приклад такого пирога, це класичний американський яблучний пиріг з пісочного тіста.

Відкритий. Начинка пирога не закривається тістом. Такі пироги зазвичай випікаються у два етапи: спершу тісто тонко розкачується у пласт, викладається у форму та запікається 20 хв, до утворення золотавого коржа. Далі у середину корж розміщується начинка, як солодка, так і солона, і пиріг допікають у духовці ще приблизно 30 хв. Яскравим прикладом такого виду пирога є французький кіш лорен.

Тертий. Вид пирога, який готують із попередньо замороженого пісочного тіста, натертого на терці. Начинкою зазвичай слугує варення, повидло або ягоди, проварені з цукром.

Начинки для пирогів

Солоні:

  • М’ясо. Яскравим прикладом є пастуший пиріг
  • Риба. Наприклад французький кіш з лососем або горбушею
  • Овочі
  • Сир

Солодкі:

  • Фрукти
  • Ягоди
  • Шоколад
  • М’який сир
  • Варення
  • Мак

До речі, солодкі пироги також можуть бути закритими, відкритими або заливними.

У якій формі випікати пироги

Існують металеві форми (роз’ємні та цільні), керамічні форми, форми з силікону та скляні. Загалом, вибір форми залежить від ваших особистих вподобань, але ось кілька моментів, на які слід звернути увагу:

Для заливних пирогів варто обирати цільні форми, адже тісто або заливка є досить рідкими та можуть просочуватися крізь щілини, скрапувати на дно духовки та горіти.

Перевернуті пироги, клафуті, заливні пироги, крамбл ідеально готувати у керамічних формах, у яких такий пиріг навіть можна подати на стіл та не боятися подряпати антипригарне покриття, нарізаючи смаколик.

Металеві форми краще обирайте з антипригарним покриттям. Зверніть увагу, що пироги у металевих формах випікаються трохи швидше, ніж у керамічних та скляних, тож вам, можливо, доведеться підкоригувати час випікання.

Силіконові форми чудово підходять для мусових десертів, фруктових кексів, зефіру, та меренги.

Як підготувати форму для запікання

Один з найкращих способів підготувати форму для запікання — французька сорочка. Для цього змастіть форму вершковим маслом (дно і борти), зазвичай вистачає всього 20 г продукту. Потім присипте форму борошну або манкою (для бісквітів краще використовувати виключно пшеничне борошно).

Окрім вершкового масла, рафінована соняшникова або оливкова олія та смалець також чудово підходять для змащування форми.

Окрім цього, форму можна застелити пергаментним папером, особливо це зручно з цільними формами, адже пергаментний папір допоможе вам легко вибрати пиріг.

Чим змащувати пироги перед запіканням

Для красивої золотавої скоринки верхній корж закритого пирога можна змастити збовтаним яйцем, або збовтаним яєчним жовтком.

Як запікати пироги

Залежно від виду пирога, температура та час запікання можуть коливатися. Але для більшості видів підійде температура 180 градусів. Розміщуйте форму з пирогом на середньому рівні духовки та вмикайте режим одночасного нагріву зверху та знизу.

Як зберігати пироги

Ви можете зберігати пиріг просто у формі, накривши її зверху фольгою, харчовою плівкою або провощеними серветками. Або для зручності та економії місця, розріжте пиріг на порційні шматочки, складіть в харчовий контейнер та, залежно від начинки пирога, зберігати в холодильнику до 2-3 діб.