Уже кілька десятків років насичені жири, сіль і цукор відіграють ключову роль в харчовій індустрії, підсилюючи смаки на максимум. Однак проблема в тому, що ці складники в чималій кількості стають причиною розвитку серцево-судинних захворювань. Саме тому спершу з’явилися продукти з низьким вмістом жиру, але він там замінявся більшою кількістю цукру, що дає той самий шкідливий результат. А далі за справу взялися науковці. Нещодавно команда дослідників із Пенсильванського університету з’ясувала, як прибрати частину насиченого жиру, цукру та солі, зберігаючи смак їжі. Порятунок криється в спеціях.
Команда виділила 10 найпопулярніших продуктів, які зазвичай мають високий вміст солі, доданого цукру та насиченого жиру. Серед них були, наприклад, м’ясний рулет, макарони з сиром (мак енд чіз) і брауні. Потім вони працювали з кулінарними експертами, щоб розробити три версії цих рецептів. Перший містив типову кількість жирів, цукру та солі. У другій версії кількість цих складників просто зменшили. Третя версія мала той самий профіль поживних речовин, що й друга, але також містила трави та спеції, такі як часниковий порошок, мелене насіння гірчиці, каєнський перець, кмин, розмарин, чебрець, корицю та екстракт ванілі. Наприклад, для приготування макаронів з сиром команда зменшила кількість масла на 75%, прибрала сіль і додала цибульний порошок, часниковий порошок, мелене насіння гірчиці, паприку та каєнський перець.
Далі дослідники провели сліпі тести на смак, використовуючи кожен із 10 рецептів у трьох варіаціях. Кожен тест пройшли від 85 до 107 споживачів. Дослідження показало, що додавання трав і спецій зробило смак подібним до оригіналу в 7 з 10 страв. Деякі рецепти зі спеціями сподобалися учасникам навіть більше за оригінальні. Зокрема, учасникам більше за оригінальні сподобалися здоровіші версії брауні та курки у вершковому соусі. М’ясний рулет, яблучний пиріг, паста з м’ясним соусом і тако смакували однаково добре. А от над рецептурою макаронів з сиром (мак енд чіз) і сирної піци потрібно ще попрацювати.
Але глобально дослідники залишилися дуже задоволеними результатами своєї роботи, адже навіть невелике зменшення споживання жиру та солі здатне справити чималий вплив на здоров’я. Ну а якщо знати, як правильно зберігати спеції, ви можете сміливо затаритися чималою їх кількістю та експериментувати з різними поєднаннями та смаками.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.