Все ще вірите у міф, що нам необхідно обов’язково уникати вуглеводів, а крохмалисті продукти —це взагалі кошмар, як шкідливо? Ви будете здивовані! Вчені навпаки вважають, що крохмаль відіграє важливу роль у повноцінному, збалансованому харчуванні та необхідний кожній клітині нашого тіла. Наука і дослідження знову розвіюють міфи та упередження.
Що таке крохмаль
Крохмаль — це складний вуглевод, який міститься в багатьох продуктах харчування, таких як хліб, овочі та фрукти. Основними джерелами крохмалю є:
- кукурудза
- пшениця
- картопля
Крохмаль є природним полімером або полісахаридом. Він складається з одного типу молекул — молекул глюкози. Крохмаль утворюється наступним чином: рослини створюють полімери крохмалю для зберігання глюкози, яка утворюється в них під час фотосинтезу. Тому продукти, багаті крохмалем, є хорошими джерелами енергії.
Коли ви їсте їжу, що містить крохмаль, організм розщеплює природні полімери крохмалю на глюкозу, яка забезпечує енергією все ваше тіло.
Чому нам потрібен крохмаль
Продукти, багаті на крохмаль, є основним джерелом вуглеводів. Вони відіграють важливу роль у повноцінному, збалансованому харчуванні, оскільки забезпечують організм глюкозою, яка є основним джерелом енергії для кожної клітини нашого тіла. Вони також містять вітаміни, мінерали, клітковину та інших поживні речовини. До того ж, крохмаль в кулінарії є корисним, оскільки він може загущувати соуси, підливи та супи.
Види крохмалю
Ми можемо поділити крохмаль на 3 види, залежно від джерела його походження.
- Картопляний крохмаль. Джерелом картопляного крохмалю є сира подрібнена картопля. Рідкий крохмаль висихає, утворюючи білий порошок, схожий на борошно або пудру.
- Кукурудзяний крохмаль добувають із зерен кукурудзи. За його допомогою можна загущувати соуси, також він є основою для кукурудзяного сиропу.
- Тапіока. Це універсальне борошно виготовляється з подрібненої м’якоті кореня рослини маніоки. Його також використовують у випічці або для загущення для супів, рагу та соусів. А ще з саме з тапіоки виготовляють знамениті кульки “боба” для “бульбашкового чаю”.
Також крохмаль можна розділити на 3 види, залежно від його харчових характеристик:
- Швидко засвоюваний крохмаль: ця форма крохмалю міститься у термічно оброблених продуктах, таких як варена картопля або хліб. Організм швидко перетворює його в глюкозу.
- Повільно засвоюваний крохмаль: цей крохмаль має складну структуру, тобто організм розщеплює його повільно. Міститься в зернах злаків.
- Стійкий крохмаль: організм не може легко засвоїти цю форму крохмалю, тому він проходить через травну систему неушкодженим. Він може підтримувати здорову мікрофлору кишківник. Його можна отримати з бобових, рису, незрілих бананів.
Користь крохмалю
Лікарі рекомендують вживати крохмалисті продукти як частину збалансованої дієти, аби забезпечити організм енергією, клітковиною, а також досягнути відчуття ситості.
Енергія. Крохмаль є найважливішим джерелом енергії для людини. Організм перетравлює крохмаль, перетворюючи його на глюкозу, яка потрапляє в кров і живить практично кожну клітину та орган тіла.
Мозок. Глюкоза, а отже і крохмаль необхідні нам для повноцінної роботи мозку. Мозок дорослої людини споживає 20-25% з усієї глюкози, що отримує організм.
Відчуття ситості. Дослідження показують, що вживання продуктів, багатих на стійкий крохмаль (тобто такий, що не перетравлюється), допомагає людям краще відчувати ситість.