Серед порад дієтологів ви, певно, не раз чули тезу про заміну універсального білого борошна на цільнозернове. Експерти апелюють до того, що воно корисніше, хоча у використанні й на смак відчувається дещо грубішим. Тому постає питання, чи настільки воно корисніше, щоб жертвувати пухкою легкістю страв. У переважній більшості – так і на це насправді чимало причин.
Що таке цільнозернове борошно і як воно виглядає
Цільнозернове борошно – це борошно, що виробляється з цільних необроблених ядер, зерен і насіння пшениці чи інших зернових. Звичайне борошно виготовляється шляхом обробки цільних зерен для видалення зародків і висівок перед подрібненням. Однак цілісність зерен не тільки збагачує смак, але й зберігає велику кількість користі, котра втрачається під час очищення й обробки. Зокрема у цільнозерновому борошні чимало клітковини, котра уповільнює травлення, дає постійний потік енергії впродовж дня та має чимало інших переваг для здоров’я. Очищене борошно містить значно менше клітковини, а тому швидше підіймає цукор і гірше втамовує голод. Цільнозернове борошно містить складні вуглеводи, а звичайне – рафіновані.
На вигляд цільнозернове борошно подібне до звичайного, лиш трохи темніше – сірувате чи з відтінком бежевого.
Чим корисне цільнозернове борошно
Висівки з будь-якого цільного зерна є хорошим джерелом клітковини. Високий вміст клітковини в цільних зернах може:
- знизити рівень поганого холестерину
- підвищити рівень хорошого холестерину
- покращити чутливість до інсуліну
- знизити артеріальний тиск
- сприяти відчуттю ситості та вберігати від переїдань
- допомагати підтримувати здоову вагу.
Також чимало досліджень показують, що дієти з високим вмістом клітковини знижують ризики інсульту, цукрового діабету 2 типу, раку кишківника та хвороб серця.
Окрім того, у цільнозерновому борошні можуть бути й інші поживні речовини, зокрема вітаміни А, Е та відразу кілька з групи В, залізо, магній, фосфор і селен. Усіх цих речовин у звичайному борошні фактично не лишається. Натомість ці речовини підтримують і покращують загальне здоров’я організму.
Що можна зробити з цільнозернового борошна
Насправді з цільнозернове борошно можна використовувати, так само як і звичайне: для приготування печива, млинців, пирогів, пасти тощо. Ба більше, вам варто використовувати його завжди за можливості. До того ж говорячи про цільнозернове борошно, ми маємо на увазі не тільки пшеничне, але й усе його розмаїття, куди входить і гречане, і ячмінне, і з коричневого рису, і вівсяне, і кукурудзяне тощо. Тож тут у приготуванні страв вас нічого не обмежує.
Єдиний недолік цільнозернового борошна в тому, що висівки роблять його трішки “важчим”. Тому дріжджове тісто на цьому типі борошна може підійматися не так добре, як на звичайному.
Чи можна замінити звичайне борошно на цільнозернове і як це зробити
Загалом ви цілком можете заміняти звичайне біле борошно на цільнозернове в пропорції 1:1. Звісно, воно буде трішки інакше поводитися і з незвички смакуватиме не так, як завжди. Тоді радимо вам почати з часткової заміни борошна. Ви, наприклад, можете готувати страви кладучи 50% звичайного борошна та 50% цільнозернового. Звична текстура та смак не будуть сильно відрізнятися, але в користі страва суттєво виграє. Поступово ви можете збільшити цю пропорцію, знайти улюблене цільнозернове борошно та готувати лише з нього.