Ягоди годжі, гуарана, спіруліна, асаї, насіння чіа й конопель, комбуча – це все суперфуди, правда, хто їм дав таке звання – невідомо. Сам по собі термін «суперфуд» ніяк не регулюється законодавством, більш того, немає й певного переліку товарів, які зараховують до суперфудів. По суті, на етикетці будь-якого продукту може бути написано «суперфуд» і що під цим мають на увазі – ніхто не знає. Я – кулінар, і буквально кожен день шукаю нові смакові поєднання. Я орієнтуюся на такий принцип, смачно чи ні. Якщо ягоди годжі, наприклад, – це не смачно, навіщо мучитися та вживати їх. Більш детально в питанні суперфудів, їх користі та вживання я вирішив розібратися разом із дієтологом Світланою Фус.

Чи існує суперїжа?
Те, що їжа з приставкою «супер» надає супервплив на організм людини – притягнуте й надумане поняття. Якщо будь-який продукт розглядати з точки зору впливу на організм, то кожен продукт і буде суперфуд, а збалансоване харчування – це і є суперїжа.
До того ж, як правило, кожен суперфуд розглядають з точки зору користі для організму, але потрібно розуміти, що кількість і правильне вживання теж має велике значення. Розглянемо популярний зараз суперфуд спіруліну.
Необхідно знати, чим корисна спіруліна. По-перше, це синьо-зелені водорості, тому багато хто вважає, що в складі багато йоду, але ні, це прісна водорість і йоду в ній немає, якщо спіруліну не збагачують йодом при вирощуванні. Зате є антиоксиданти, які володіють деякою протипухлинною активністю, також харчові волокна та залізо.
У якій кількості вживати. Спіруліною можна збагатити свій раціон, але варто знати, що її не можна вживати при аутоімуних захворюваннях, при яких активність імунної системи і так висока, а спіруліна, завдяки своєму складу підвищує її активність. Також потрібно розуміти, що харчові волокна в складі здатні абсорбувати воду, тому при недостатньому вживанні рідини, може призвести до запорів.
З чим поєднувати. Вона не смачна, зі специфічним запахом. Тому краще додавати її в смузі.
Як правильно вибирати суперфуд для раціону?
В першу чергу необхідно розібратися, яких нутрієнтів в харчуванні не вистачає і чим раціон можна збагатити. Для того щоб харчування було повноцінним, необхідно вживати в їжу певний обсяг їжі та обов’язково дотримуватися принципу різноманітності. Чим більше різних натуральних продуктів ми включаємо в свій раціон, тим багатший його хімічний склад
А тепер пройдемося по найпопулярнішим суперфудам.
Ягоди годжі
У цих ягодах дійсно багато рослинного білка, але, щоб отримати його добову норму, їх потрібно багато з’їсти. У складі також є аскорбінова кислота, але вона також є і в свіжих ягодах. Якщо ви вживаєте ягоджі через наявність в них заліза, то варто знати, що цей мінерал із рослинної їжі погано засвоюється. Та й тією кількості, в якій ці ягоди вживають, ми навряд чи покриємо якусь істотну частину потреби в залізі.
Насіння чіа
Ці насіння близькі за своїм хімічним складом до насіння льону, тільки перші більш желюючі. Цю властивість можна використовувати в кулінарних цілях. Але для того, щоб отримувати користь, досить і насіння льону.
Кіноа
Кіноа – це псевдозлак і своїм хімічним складом нагадує гречку. Її додають і в салати, і готують як гарнір. Ця крупа не містить глютену. Тому люди з непереносимістю глютену можуть урізноманітнити свій раціон і поряд з гречаною крупою можуть використовувати і кіноа. Але ті, кому смак кіноа не подобається, цілком можуть зупинитися тільки на гречці.
Активовані горіхи
Активовані горіхи – значить, замочені у воді. Це роблять з метою руйнування фітинової кислоти, яка здатна зв’язати цинк, кальцій і залізо. Але важливо пам’ятати, що норма горіхів у день – до 20 г, а фітинова кислота в невеликій кількості здатна принести користь організму.
Комбуча
У складі цього напою є органічні кислоти, які покращують процеси травлення. Але важливо пам’ятати про те, що кислі напої підвищують кислотність.
Важливо розуміти, що один продукт ніколи не вирішить усіх проблем. Потрібен, перш за все, розумний підхід до харчування.