Розчинна VS зернова. Стало відомо, яка кава приносить більше користі для здоровʼя

користь розчинної кави

Існують різні види кави на будь-який смак. І серед них впевнено тримає свої позиції розчинна кава. Будемо чесні, не всі фанатіють від фільтра та часто беруть фісташковий лате у кавʼярнях третьої хвилі. Часто саме звичайна кава у гранулах стає базовим напоєм у щоденному раціоні. Втім, якщо про користь зернової кави вже давно відомо, чи можна вважати розчинну такою ж корисною? Нумо розбиратися!

Користь розчинної кави

Розчинна кава і звичайна зернова кава мають чимало спільного з точки зору впливу на здоров’я, але є й деякі відмінності. Кардіолог Майкл Росс МакДональд пояснює, що обидва види кави є хорошим джерелом антиоксидантів. Він зазначає: «І розчинна, і зернова кава пов’язані зі зниженням ризику розвитку цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних хвороб, деяких видів раку (зокрема печінки та ендометрія), хвороби Паркінсона й навіть депресії». Також кава, незалежно від виду, допомагає залишатися бадьорішим, додає енергії й покращує концентрацію.

Втім, дієтолог Кріссі Арсено уточнює, що в розчинній каві може бути менше деяких корисних речовин: «Наприклад, дослідження показують, що хлорогенова кислота — потужний антиоксидант — через особливості виробництва іноді міститься в розчинній каві у меншій кількості, ніж у зерновій». Тобто антиоксиданти ви отримаєте і з тієї, і з іншої кави, але в розчинній їх може бути трохи менше.

Ще одне питання, що часто турбує людей, — вміст акриламіду в розчинній каві. За словами Арсено: «У високих дозах ця речовина визнана потенційно канцерогенною в дослідах на тваринах, але на сьогодні немає чітких доказів, що вживання акриламіду з їжею викликає рак у людей». В дослідженнях на тваринах використовували значно вищі дози акриламіду, ніж ті, які зазвичай трапляються в харчових продуктах, питомих для людей. Акриламід утворюється при приготуванні їжі за високих температур, наприклад, під час смаження, запікання чи обсмажування, і його більше в продуктах рослинного походження, ніж у тваринних. МакДональд додає, що цю речовину можна знайти й в смаженій картоплі, і навіть у тютюновому димі.

Спеціаліст додає: «Усі види кави, де обсмажують зерна, — зокрема й замінники, як цикорій чи зернові напої, — містять акриламід через сам процес обсмаження. Виняток становить кава, виготовлена з необсмажених зелених зерен, адже там акриламіду немає взагалі». Відомо, у розчинній каві акриламіду справді більше, ніж у звичайній заварній, проте всі зазначені експерти сходяться на думці, що навіть у розчинній каві його кількість невелика і не несе значної небезпеки при помірному споживанні.

Кофеїн у розчинній каві

Якщо ви хочете споживати менше кофеїну, розчинна кава в цьому питанні перемагає. У чашці (приблизно 240 мл) заварної кави міститься близько 95 мг кофеїну, а в такій самій порції розчинної — близько 62 мг. Однак людям із чутливістю до кофеїну все одно слід контролювати кількість випитої кави. Для більшості здорових людей безпечно споживати до 400 мг кофеїну на день (це орієнтовно 3-4 горнятка кави). Водночас під час вагітності або при ризику остеопорозу варто обмежити його вживання через можливі негативні наслідки для здоров’я. Якщо ви не певні стосовно кількості споживання кави на день, найкраще отримати консультацію у лікаря, який визначить безпечну дозу саме для вас.

Зрештою, розчинна кава, як і зернова, може бути корисною, якщо пити її в міру. Дослідження 2022 року в European Journal of Preventive Cardiology показало, що люди, які щодня випивали 2-3 чашки розчинної, меленої або безкофеїнової кави, мали менший ризик серцево-судинних хвороб і смертності. Хоча багато хто вважає, що заварна кава смачніша, розчинна — зручний і швидкий варіант. І хоча в ній є акриламід, його кількість настільки мала, що не становить загрози для здоров’я. Втім, якщо ви чутливі до кофеїну, розчинна кава теж може викликати тривожність, тремтіння чи нервозність. У такому разі краще обрати трав’яний чай або каву без кофеїну.

А якщо у вас немає протипоказів до вживання популярного напою, розповідаємо, як заварювати розчинну каву в домашніх умовах, щоб покращити її смак.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення