Все більше і більше людей переходять на альтернативне молоко, серед яких популярні соєве, кокосове та мигдальне. Але є важливе питання, на яке не варто закривати очі: чи пропонують ці рослинні продукти такі ж поживні властивості, як коров’яче молоко? Науковці дослідили це питання та розповіли, яке корисніше.
Користь коров’ячого молока досить важлива: для багатьох людей це основне джерело кальцію, вітаміну D та білка. Дієтичні рекомендації для американців зазначають ці 3 елементи як дефіцитні у великої кількості людей. Саме тому науковці поставили під сумнів те, чи рослинні напої можуть забезпечити людей тими самими елементами.
У 2023 році вчені дослідили понад 200 видів альтернативного молока від 23 різних брендів. Порівняно з коров’ячим молоком, лише 12% альтернативних молочних продуктів містили таку саму чи більшу кількість усіх трьох досліджуваних поживних речовин: кальцію, вітаміну D і білка.
«Наші результати свідчать про те, що більшість альтернатив рослинного молока за поживністю не еквівалентні коров’ячому», — розповіла Ебігейл Джонсон, одна з авторок дослідження. «Ґрунтуючись на цих висновках, споживачі повинні шукати альтернативні молочні продукти, які містять кальцій і вітамін D як інгредієнти. Вони також можуть розглянути можливість додавання інших джерел кальцію та вітаміну D до свого раціону».
Майже дві третини продуктів із 233, включених у дослідження, були виготовлені з мигдалю, вівса або сої. Дослідники виявили, що 170 альтернатив рослинного молока були збагачені як кальцієм, так і вітаміном D, і що рівень збагачення, як правило, був подібний до молока. Зокрема, 76% продуктів на основі вівса, 69% продуктів на основі сої та 66% продуктів на основі мигдалю були збагачені як кальцієм, так і вітаміном D. Однак не всі виробники додатково збагачують продукцію цими мікроелементами, тому тут потрібно бути уважними до складу напоїв. А от середній вміст білка в рослинних напоях становив 2 г на 240 мл, тоді як у коров’ячому молоці ця кількість сягає 8 г. Еквівалентним може бути соєве та бобове молоко, позаяк у них природно більший вміст білків.
Тож врешті, дослідження показують, що, за умови відсутності непереносимості лактози, коров’яче молоко переважає рослинне в показнику корисності.