Лактоза – це молочний цукор, вуглевод, який міститься у молоці та молочних продуктах. Вона необхідна для засвоєння кальцію, міді, цинку та інших мікроелементів, сприяє розвитку в кишечнику корисної мікрофлори, зокрема, біфідобактерій, виступає замінником звичайного цукру. Тобто нібито це щось досить корисне. Проте, мабуть бачили на пакованнях продуктів позначку «без лактози» і чули термін непереносність або непереносимість лактози, і якщо самі не стикались з такою проблемою, могли зацікавитись, що з лактозою не так? Кому вона може шкодити, а для кого корисна. Ми з вами уже розбирались, що таке глютен і чи дійсно він шкідливий, а сьогодні постало питання щодо лактози.
Щоб розібратися у всьому, я звернувся до дієтологині та гастроентерологині Наталії Сидорець.

Сімейний лікар-гастроентеролог, дієтолог
Непереносимість лактози та лактазна недостатність
Нашому організму для засвоєння лактози потрібен спеціальний фермент – лактаза. Якщо він у нас є, і його достатньо, то все добре. Ніяких проблем від споживання молочних продуктів не буде. Коли його мало або він відсутній повністю, то молочний цукор не може повноцінно перетравлюватися. І це викликає чимало неприємних відчуттів та, що набагато гірше, чималих проблем зі здоров’ям, особливо якщо йдеться про маленьких дітей.
У таких випадках лікарі можуть діагностувати лактазну недостатність та непереносність лактози. Звісно, після ретельного обстеження.
Буває, що ферменту бракує від народження. Це досить рідкісне, генетично обумовлення порушення, при якому немовлята зовсім не можуть засвоювати лактозу як з материнського молока, так і адаптованих сумішей, що містять молочний цукор. У таких малюків виникають сильні болі в животі, сильна діарея, що може чергуватися з закрепом. Вони відмовляються від їжі, погано набирають вагу, відстають у фізичному розвитку. Цей стан вимагає термінового втручання лікарів, які допоможуть впоратись з проблемою.
Проте лактозна непереносність може бути й у дорослих. Мало того, вона дуже поширена. Приблизно у 2/3–3/4 людей у світі кількість ферменту лактази з віком зменшується і розвивається гіполактазія, так ще називають лактазну недостатність. До речі, у дорослих тварин-ссавців теж залишається дуже мало лактази, часто – зовсім нема. Бо це їжа для малюків-ссавців. Бачте, ми буваємо дуже схожими з тваринами, одного з нами класу.
Хоча серед людей є таки щасливчики, які можуть споживати молоко та молочні продукти все життя. В процесі еволюції їм дістався ген, який дає змогу організму виробляти лактазу і в зрілому віці. Вчені ще вивчають причини такого щастя, у них є ідеї, але поки що можуть лише констатувати, що десь третина людей у світі здатна споживати молоко та молочні продукти без проблем.
Також у непереносимості лактози можуть бути вторинні причини: кишкова інфекція, запальні процеси у кишківнику, алергія на білок коров`ячого молока. Ці негаразди призводять до порушення всмоктування лактози. Про алергію ми поговоримо нижче, а щодо тимчасових проблем з кишківником, то після того, як вони минуть, може відновитись і здатність перетравлювати лактозу.
Як проявляється лактозна непереносимість?
У людей з непереносимістю лактози одразу після вживання молока та молочних продуктів виникає здуття, метеоризм, нудота, блювота, гострий біль у животі та діарея.
Бурхливість реакції залежить від того, наскільки виражений дефіцит лактази у конкретної людини.
Інколи непереносність лактози проявляє себе лише після споживання молока, а от кисломолочні продукти сприймаються організмом легше. Це тому, що у процесі бродіння молоко змінює свою структуру, і його тоді легше перетравити.
Продукти, що містять лактозу
Назвемо очевидні та неочевидні продукти, в яких міститься лактоза.
Молочні продукти:
- молоко будь-яких ссавців,
- вершкове масло,
- вершки
- різні види сиру,
- йогурт,
- кефір,
- сметана,
- морозиво.
Багато оброблених харчових продуктів також можуть містити лактозу, зокрема:
- ковбасні вироби,
- хлібобулочні вироби (хліб, крекери, тістечка, печиво та різна випічка),
- різні солодощі, включаючи шоколад,
- соуси та заправки для салатів,
- протеїнові коктейлі,
- супи-пюре та готові сніданки тощо.
Тому якщо відчули дискомфорт після споживання продуктів з другої групи, або подібних, варто проаналізувати, чи не містять вони лактозу, та вилучити їх зі свого раціону, якщо зв’язок знайдено. Звісно, тут вам потрібно відвідати лікаря, щоб у всьому розібратися.
Що робити, якщо є симптоми непереносності лактози?
Дорослим достатньо виключити продукти, які містять лактозу. Якщо причина – тимчасові негаразди з кишківником, то на деякий час. Коли ж мова про вікову гіполактазію, то назавжди. Хоча не все так категорично. Є ще варіанти:
- спробуйте вживати продукти, які пройшли процес молочнокислого бродіння (кефір, йогурт, кисломолочний чи твердий сир);
- зменшити кількість молочних продуктів, споживати невелику кількість за раз,
- за рекомендацією лікаря можна приймати фермент лактозу у пігулках одночасно з молочним продуктом. Таким чином лактоза буде розщеплюватися штучно.
І цікаво, якщо прочитати склад багатьох безлактозних продуктів, у складі ви знайдете фермент лактазу, який покликаний допомогти переварювати лактозу.
Лактозна непереносимість і алергія на білок коров’ячого молока
Непереносність лактози часто плутають з алергією на білок коров`ячого молока. А все тому, що ці два порушення мають схожі симптоми на рівні кишково-шлункового тракту: діарея, нудота, блювота, біль у животі.
Проте алергія на білок коров’ячого молока може проявлятися ще і як інші види алергії: висип, почервоніння і свербіж шкіри, нежить, чхання, утруднене дихання і навіть анафілактичний шок.
Тому дуже важливо звертатися до лікаря, а не ставити собі діагнози самостійно. Коли ви зрозумієте причини свого нездужання, отримаєте фахові рекомендації, тоді вам буде легше налагодити правильне харчування та позбутись негативних симптомів та їх наслідків.