Родзинки, або ізюм. Чим корисний сушений виноград та як правильного його вживати

користь родзинок

Найчастіше ми додаємо цей продукт у різноманітну випічку та каші, як-от кутя. Але він дуже рідко зʼявляється у раціоні на постійній основі. Ба більше, багато хто його геть не полюбляє. А дарма! Йдеться про родзинки, або ізюм, себто висушений виноград. Розповідаємо усе про його користь, види та способи вживання.

Ізюм: які родзинки корисніші

Ізюм — це висушений виноград, який отримують шляхом природного висушування на сонці або в спеціальних сушильних камерах. Залежно від сорту винограду та способу обробки, ізюм може бути:

  • Світлим (білим, золотистим) – отримують зі світлих сортів винограду, іноді обробляють сірчаним ангідридом для збереження кольору. Вони містять більше цукрів, багаті на вітаміни групи B, які підтримують нервову систему. Високий вміст міді та фосфору сприяє здоров’ю шкіри та волосся. А ще вони легші для травлення, ніж темні родзинки.
  • Темним (чорним, коричневим) – виготовляють із темних сортів винограду, часто висушують природним способом. Багаті на антоціани, потужні антиоксиданти, що зміцнюють судини та серце. Так родзинки містять більше заліза, тож корисні при анемії. А натуральний спосіб сушіння (на сонці) робить їх безпечнішими для здоров’я.
  • Кишмиш – дрібний, безкісточковий, найсолодший вид родзинок.
  • Коринка – маленький, темний, виготовлений із винограду сорту «Коринф».

ізюм користь

Родзинки мають середню калорійність — це близько 270-300 ккал на 100 г. Жирів в цьому продукті майже немає, усього 0,3-0,6 г на 100 г, білків при цьому 2,3-3 г. Ізюм багатий на вуглеводи, особливо фруктозу та глюкозу, тому надає швидку енергію. У 100 г продукту міститься близько 65-75 г вуглеводів, з яких 60 г є натуральними цукрами. Також родзинки містять клітковину — 3-4 г на 100 г.

Користь родзинок

Родзинки мають багато корисних властивостей для здоровʼя, що робить цей продукт хорошим доповненням до раціону.

  • Джерело енергії. Ізюм містить багато натуральних цукрів (фруктоза, глюкоза), які швидко засвоюються та дають заряд енергії. Тому він корисний для спортсменів та людей із підвищеними фізичними навантаженнями.
  • Покращує травлення. Високий вміст клітковини сприяє гарній роботі кишківника. Ізюм допомагає при закрепах, м’яко стимулюючи перистальтику кишківника.
  • Корисний для серця і судин. Калій у складі родзинок підтримує нормальну роботу серця та регулює артеріальний тиск. А поліфеноли та антиоксиданти знижують рівень «поганого» холестерину, зменшуючи ризик серцево-судинних захворювань.
  • Зміцнює кістки й суглоби. Ізюм містить кальцій і бор, які необхідні для здоров’я кісток. Продукт запобігає розвитку остеопорозу, особливо в людей похилого віку.
  • Покращує роботу нервової системи. Магній та вітаміни групи B допомагають зменшити втому, покращують концентрацію. До того ж він допомагає боротися зі стресом і безсонням.
  • Підтримує імунітет. Вітамін C і антиоксиданти допомагають організму боротися із запаленнями. Поліфеноли мають антибактеріальні властивості, що корисно для ротової порожнини.
  • Покращує стан шкіри. Антиоксиданти у складі родзинок допомагають уповільнити процеси старіння. А вітамін E сприяє зволоженню шкіри, робить її пружнішою.
  • Регулює рівень цукру в крові. Хоча родзинки солодкі, їх глікемічний індекс середній (близько 55), тому вони не викликають різких стрибків цукру, якщо вживати їх помірно.
  • Корисний для зору. Вітамін A і каротиноїди підтримують здоров’я очей, зменшуючи ризик вікових змін сітківки.
  • Допомагає при анемії. Високий вміст заліза сприяє підвищенню рівня гемоглобіну. У 100 грамах міститься приблизно 10% від рекомендованої щоденної кількості для більшості дорослих жінок і 15% для дорослих чоловіків. Тому ізюм корисний для людей з анемією та для вагітних жінок.

Як правильно вибрати та вживати ізюм

Безпечний ізюм має природний колір – темний або світлий без блиску. Уникайте занадто яскравого чи блискучого ізюму, бо його можуть обробляти хімічними речовинами. Перед вживанням обов’язково промивайте і замочуйте родзинки у воді на 10-15 хвилин, щоб змити залишки пилу чи консервантів. Додавайте продукт у каші, випічку, мюслі, салати, домашні енергетичні батончики або їж просто так. Це смачно!

Скільки родзинок можна їсти в день

Хоча ізюм корисний, він доволі калорійний і містить багато цукру, тому його слід вживати помірно. Для дорослих прийнятно вживати до 30-50 г (1-2 столові ложки) на день. Дітям не варто давати більше ніж 20-30 г. Спортсменам можна більше, особливо після тренувань, оскільки ізюм допомагає швидко відновити запаси глікогену.

Ізюм можна купити чи не в будь-якому магазині або на ринку. Втім, ми розповідали, як зробити родзинки в домашніх умовах. Насправді це доволі просто, а переваг у цьому процесі безліч. Ви будете впевнені у якості та корисних властивостях продукту, тож зможете вживати його без зайвих побоювань.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення