У цьому році Великдень віряни ПЦУ і УГКЦ святкують 5 травня. Перед другим найбільшим християнським святом людей чекає довгий період утримання від чималої кількості їжі, завеликих розваг, тілесних втіх і шкідливих звичок. Великий піст триває 48 днів і в цьому році починається 18 березня та завершується 4 травня.
Великий піст покликаний підготувати людей до Великодня. Віряни вважають цей час можливістю очиститися духовно завдяки утриманням, каяттю, більш частих молитов і відвідувань церкви, та фізично завдяки посту. Позаяк він довгий, піст ділиться на 4 періоди, кожен із яких має свої глибинні сенси, звичаї та правила:
- свята Чотиридесятниця (5 тижнів + 5 днів: 18.03.24 – 26.04.24)
- Лазарева субота (27.04.24)
- Вербна неділя (Вхід Господній в Єрусалим – 28.04.24)
- Страсний тиждень перед Великоднем (29.04.24 – 04.05.24).
Перші 4 дні досить строгі, наступні тижні досить поблажливі, а от останній супроводжують найбільші обмеження. Так зокрема, в останню пʼятницю (03.05.24) їсти взагалі не можна.
Правила Великого посту: що можна і не можна їсти
Загалом є базові правила посту для мирян і більш строгі, котрих дотримуються ченці. Звісно, деякі віряни також обирають для себе строгіші обмеження. Загальне правило для Великого посту просте: не можна споживати їжу тваринного походження, себто мʼясо, рибу, яйця та молочні продукти.
Якщо ж ви хочете слідувати серйознішим обмеженням, дотримуйтеся наступних правил:
- понеділок, середа та пʼятниця – сухоїдіння. Правила сухоїдіння дозволяють вживати лише фрукти, овочі, воду та узвар
- вівторок і четвер – можна їсти гарячу їжу, але без додавання олії
- субота та неділя – найменш строгі дні, коли можна їсти гарячу їжу з олією та вживати вино.
Якщо ви не обмежуєте себе так строго, ви можете їсти пісні страви не лише з овочів і фруктів, а й, наприклад, з круп, бобових, авокадо, горіхів, тофу. Різні види пісного тіста, приготованого на олії та воді, також допоможуть вам урізноманітнити раціон, адже тут і бублики, і печиво, і хліб, і вареники, і навіть пироги можна готувати. Не забувайте про соління та консервацію, квашена капуста, наприклад, стає чудовою начинкою для вареників, пиріжків і пирогів. А от варення та джеми урізноманітнять випічку та десерти без яєць і молока.
Дієтологи наводять свої правила посту та вважають такі періоди корисними для розвантаження організму. Але експерти наголошують, що потрібно не забувати про баланс у раціоні, дотримуватися правила здорової тарілки та не виснажувати організм. Так обмеження вуглеводів, хай навіть 3 рази на тиждень, може принести дисбаланс у ваш раціон. Тому краще залишати для себе ту ж гречку, рис, кіноа, пшоно тощо. Якщо ви хочете обмежити споживання олії, корисні жири беріть із авокадо та горіхів.
Хто звільняється від посту
Також важливо наголосити, що є кілька категорій, яких Церква офіційно звільняє від постування. Сюди входять військовослужбовці, що захищають країну на фронті, діти до 14 років, вагітні жінки та матері, що нещодавно народили і годують грудьми. Люди, що подорожують і проводять у дорозі понад 8 годин, також можуть не поститися. Ще одна категорія людей, котрі можуть не дотримуватися посту, – ті, що мають протипоказання за станом здоровʼя. Тож якщо ви наразі лікуєтеся чи приймаєте якісь ліки на постійній основі, спочатку проконсультуйтеся з лікарем і лише з його згоди виключайте з раціону певні категорії продуктів.