Перевершує очікування. Чим корисна петрушка і як додати її в раціон

Ну от здавалося б, петрушка. Ми їмо її з самого малечку, кришимо в салати, смакуємо в східних стравах і рідко задумуємося про те, що вона справді може бути корисною. От коли йдеться про щось трохи більш екзотичне, там ми про переваги для здоров’я читаємо, знаємо про користь імбиру та авокадо, вивчаємо статті про різні спеції абощо. Але петрушка може запропонувати не менший спектр корисних властивостей, значно легше і дешевше вписуючись у наш раціон.

Отож петрушка. Ця квіткова рослина походить із Середземномор’я і культивується вже понад 2000 років. Два найпоширеніші типи: французький кучерявий та італійський плосколистий. Кучеряву частіше використовують як гарнір, а плосколисту для декору та салатів. Однак початково ця зелень застосовувалася в медичних цілях, причому задовго до того, як стала кулінарним інгредієнтом. Давні греки узагалі використовували її для вшанування спортсменів і декорування гробниць.

Врешті досить насичений оригінальний смак із гірчинкою і насправді виняткові корисні властивості зробили петрушку дуже популярною зеленню, а в сушеному вигляді – приправою в кухнях країн майже всього світу, особливо середземноморських і близькосхідних.

Корисні властивості петрушки

Почати варто з того, що я вам лікуватися петрушкою не раджу і вся знайдена мною інформація – радше переконливий аргумент додати більше зелені у свій раціон. Це от якщо вас просто смак не переконує, я до вас з боку користі підійду. Але в жодному разі не в якості медичного рецепта!

Отож петрушка містить мало калорій і значно більше поживних речовин, ніж ми підозрюємо. Усього 30 грамів свіжої зелені містить 547% добової норми вітаміну К, 108% вітаміну А і 53% вітаміну С. Перший грає важливу роль у згортанні крові, вітаміни А і С – сильні антиоксиданти, потрібні нашому організму. До речі, петрушка має й інші види антиоксидантів, що робить її дуже крутим джерелом цих сполук. Дослідження показують, що дієти, багаті флавоноїдами та каротиноїдами, котрих у петрушці чимало, можуть знизити ризик чималої кількості хронічних захворювань, включаючи рак товстої кишки і легенів, діабет 2 типу та хвороби серця. Яскравий зелений колір петрушці забезпечує хлорофіл, котрий також є сильним антиоксидантом і вберігає від появи ракових пухлин. Цікаво, що сушена петрушка містить у 17 разів більше антиоксидантів, ніж свіжі гілочки.

Окрім згортання крові, корисні властивості вітаміну К також включають підтримання здоров’я кісток. Тож петрушка стає важливим елементом зміцнення кісткової тканини. Деякі дослідження показують, що вживання їжі з високим вмістом вітаміну К може знизити ризик переломів аж на 22%.

Петрушка багата також поживними речовинами, які підтримують здоров’я очей та збереження зору. Тут знову ж таки дякуємо антиоксидантам, адже саме лютеїн і зеаксантин, котрі в петрушці також є, запобігають чималій кількості хвороб очей. Вітамін А, котрого теж, як ми вже з’ясували, у петрушці дуже багато, також допомагає захистити рогівки очей і внутрішні частини повік від негативних зовнішніх впливів. Жуєте собі листочок петрушки в салаті, а кайфують очі.

Також петрушка може долучитися до продуктів, котрі забезпечують нас фолієвою кислотою, яка покращує здоров’я серця. Але 30 г петрушки містить усього 11% добової норми, тому тут на саму петрушку сильно не розраховуємо і шукаємо джерело вітаміну В іще десь.

Ну і додатково закину вам ідею про те, що петрушку часто використовують для шкіри, а її екстракт потенційно має досить сильні антибактеріальні властивості. Але то вже за межами салатів, соусів і гарнірів із петрушки, тому заглиблюватися не будемо.

Салат з червоною квасолею і зеленню

Як додати петрушку у свій раціон

Петрушка ну дуже приємна тим, що її дуже легко вживати. Та навіть помити в’язку і зжувати її саменьку – пречудове рішення. І смак, і приємна текстура цілком собі їстівні без додаткових інгредієнтів. Але й серйозніше застосувати її в кулінарію досить просто. Адже петрушка є універсальним і недорогим підсилювачем смаку.

По-перше, свіжа петрушка – це ідеальне доповнення до будь-яких салатів. Ви можете і кілька гілочок додати до загалом овочевого салату, і цілу в’язку до страви, де зелень відіграє головну роль. Приміром, петрушка класно доповнює салат з червоної квасолі і зелені або ж салат табуле з куркою, тож туди її не шкодуйте.

Петрушка може покращити смак супів, борщів, рагу і багатьох м’ясних страв, наприклад, грузинського чашушулі чи шаурми. Крім того, її часто поєднують з іншими травами в італійських рецептах, зокрема готуючи пасту та піцу. Однак в гарячі страви петрушку краще додавати в кінці приготування, щоб вона не перебила смак основних інгредієнтів.

Також петрушка є чудовим доповненням до соусів і заправок. Мій абсолютний фаворит із петрушки – кислуватий соус чимічурі, котрий гарно смакує до м’яса. Петрушку також часто додають у томатні соуси, грузинський ткемалі та заправки й маринади для морепродуктів. Я часом експериментую і кладу її до класичних соусів, приміром – бернуазет.

Сушену петрушку додати ще легше, адже нею посипати можна буквально будь-які страви. Найкраще вона смакуватиме з рибою, однак ви можете оцінити її посмак і з іншими продуктами. Тож не забудьте насушити її на зиму.

Тож якщо ви раніше якось так відмахувалися від цієї зелені, думаючи, що вона менш важлива за щось більш “модне й молодіжне”, повертайте петрушку у фокус. Вона вам за увагу до себе подякує чималою кількістю важливих поживних речовин. І хоча, можливо, ви не відчуєте великих змін, окремі частинки вашого організму будуть дуже втішені.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...