Організм до них не пристосований. Чим небезпечні ультраоброблені продукти

Шкода обробленої їжі

У той час як ожиріння та недостатня фізична активність є загальновизнаними факторами захворюваності та смертності, виникає ще одна небезпека – безпрецедентне споживання ультраоброблених продуктів. Сюди входять солодкі газовані напої, пластівці, чипси та подібні снеки, ультраоброблене мʼясо. Дослідники вважають, що ці продукти можуть стати новим «тихим» вбивцею, подібно до того, як у минулому столітті це був нерозпізнаний високий кров’яний тиск.

Якщо проаналізувати раціон середньостатистичної людини, майже в 60% продуктів знайдуться інгредієнти, з якими фізіологія людини ніколи раніше не стикалася. Олія, жир, цукор, крохмаль і натрій, а також емульгатори продовжують позбавляти їжу корисних поживних речовин. Ба більше вплив обробленої їжі на ментальне здоров’я показує, що ці продукти небезпечні для всіх спектрів нашого самопочуття.

Звісно, організм пристосовується до нових реалій і продуктів, однак високе споживання ультраоброблених продуктів несе реальні небезпеки для здоровʼя. Лікарі рекомендують не зважати на те, що їжа високої обробки стала нормою, та обмежувати чи відмовлятися від неї самостійно.

Чим шкідлива оброблена їжа

Лікарі з Флоридського Атлантичного університету дослідили впливи ультраобробленої їжі та дійшли важливих висновків.

«Ті з нас, хто сьогодні практикує медицину в США, опинилися в ганебному та унікальному становищі – ми є першою когортою медичних працівників, за каденції якої тривалість життя знижується», – коментує доктор медичних наук Доун Х. Шерлінг. «Збільшення рівня неінфекційних захворювань відбувається разом зі збільшенням споживання ультраоброблених продуктів у раціоні».

Громадські організації охорони здоров’я все частіше використовують систему класифікації NOVA, яка поділяє харчові продукти на чотири категорії:

  • цільні продукти
  • кулінарні інгредієнти (наприклад, масло, олія та сіль)
  • традиційно оброблені продукти (такі як хліб і йогурт) з невеликою кількістю інгредієнтів
  • харчові продукти, що пройшли ультраобробку, або продукти, виготовлені промисловим способом із використанням інгредієнтів, які зазвичай не зустрічаються на домашній кухні.

Головна небезпека останньої категорії продуктів полягає в тому, що ультраоброблені продукти містять емульгатори та інші добавки, які шлунково-кишковий тракт ссавців здебільшого не засвоює. Вони можуть служити джерелом їжі для нашої мікробіоти, що призведе до дисбіотичного мікробіому і, як результат, розвитку різних захворювань. Окрім того, ультраоброблені компоненти їжі перетравлюються повільніше та менш ефективно, що може призвести до утворення атеросклеротичних бляшок, ожиріння, діабету та серцевих захворювань.

Автори дослідження додають, що в США спостерігається помітне зростання колоректального раку, особливо серед молодих людей. Вони вважають, що збільшення споживання ультраобробленої їжі може бути причиною цього та кількох інших шлунково-кишкових захворювань.

«Для того, щоб довести, що ультраоброблені харчові продукти сприяють зростанню рівня неінфекційних захворювань, потрібне пряме тестування в аналітичних дослідженнях, розроблених спеціально для цього, – коментує доктор медичних наук Чарльз Х. Хеннекенс. «Поки ці підготовки та дослідження тривають, ми вважаємо, що всі медичні працівники зобов’язані обговорити зі своїми пацієнтами переваги збільшення споживання цілісних продуктів і зменшення споживання продуктів, які пройшли ультраобробку».

Автори також вважають, що ситуація з ультраобробленими продуктами буде подібною до тютюну. Минули десятиліття, перш ніж докази шкоди паління стали причиною змін у суспільстві та політиці щодо запобігання вживання сигарет. Великі мультинаціональні компанії, що виробляють ультраоброблені харчові продукти, є ще потужнішими за тютюнові компанії, тому зрушення в політиці щодо обмеження цих продуктів скоріше за все настануть нескоро. Через це лікарі радять обмежувати споживання цих продуктів самостійно, а не чекати їх заборони на державному рівні.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення