Кропива — це не просто жалкий бур’ян, який ви з дитинства навчилися уникати, а цінний кулінарний інгредієнт! Правильно зібрана та оброблена кропива втрачає свою пекучість та чудово доповнює меню.
Як збирати кропиву
Сезон кропиви триває з травня по вересень, але з кулінарною метою найкраще використовувати лише молоду кропиву, тобто зібрану з травня по червень. Ідеально збирати кропиву до того, як вона зацвіте: по-перше, стара рослина жорсткіша і пекучіша, а по-друге, побутує думка, що вона є менш корисною. До речі, детально про користь кропиви можна прочитати у спеціальній статті.
Як підготуватися? Збирайте кропиву у цупких рукавичках та в закритому одязі, щоб вберегти шкіру від подразнень та опіків. Обов’язково захопіть з собою ножиці або гострий ніж та пакет для збору “врожаю”.
Де збирати кропиву? Кропива росте по всій Україні, найчастіше зустрічається уздовж доріг, у чагарниках, запущених садах і парках, недоглянутих місцинах. Але старайтеся обирати для збору екологічно чисті місця, подалі від звалищ сміття, автомобільних доріг чи полів, які нещодавно пройшли оброблення пестицидами.
Яку частину кропиви збирати? Взагалі всі частини рослини — від кореня до стебел — є придатними для вживання і часто використовуються в народній медицині. Але з кулінарною найкраще збирати лише верхівки (перші 4-5 листочків).
На що звернути увагу? Перед тим як зрізати рослину, уважно огляньте її. Не беріть погризені чи ушкодженні листочки з плямами або такі, на яких присутні комахи або ознаки їхньої життєдіяльності.
Як обробляти та зберігати кропиву
Перед вживанням замочіть кропиву у чистій воді на 5-10 хв, а потім ретельно промийте під проточною водою. Це допоможе позбутися бруду, пилу та комах. Робити все слід в рукавичках.
Якщо плануєте використовувати свіжу кропиву в салатах, то її слід додатково замочити в окропі на 1 хв, щоб позбутися пекучості.
Залишок кропиви зберігайте в холодильнику 2-4 доби, не миючи її.
Як їсти кропиву
- Найчастіше в українській кухні кропиву використовують для приготування супів та зеленого борщу, при цьому зелень додається наприкінці приготування страви.
- Наповнена вітамінами і клітковиною кропива є ідеальним інгредієнтом салатів. Поєднати її, наприклад, з огірком та молодою капустою або редискою і яйцем. Спробуйте рецепт салату з молодої кропиви від Євгена Клопотенка.
- Кропиву можна використовувати як шпинат для начинки солоних пирогів.
- Додайте невелику кількість кропиви у зеленне вітамінне смузі.
- Листочки кропиви можна висушити і використовувати в сумішах трав’яних чаїв.