Коли йдеться про корисні продукти, у списку таких обовʼязково зʼявляється зелень. Ми завжди радимо додавати її до щоденного раціону: у свіжому чи сушеному вигляді або ж як заготовки в інших стравах. Наприклад, зелень можна заморожувати та інтегрувати у різноманітні супи, рагу тощо. Однією з найбільш ароматних видів зелені є розмарин, що найкраще пасує до смаженого та запеченого мʼяса, риби та овочів. Це не тільки смачний додаток до страв, але й корисний продукт.
Нове дослідження показує, що розмарин є не лише ароматною приправою, а й потенційним інструментом у боротьбі з хворобою Альцгеймера. У лютому науковці з Інституту Скріппса представили результати дослідження сполуки diAcCA, створеної як пероральний препарат для можливого лікування цієї хвороби. Цю речовину отримано з карнозової кислоти — природного антиоксиданту, що міститься в розмарині та шавлії. Ця кислота вже відома своєю здатністю зменшувати запалення та окислювальний стрес, які пов’язують із прогресуванням Альцгеймера. До речі, розмарин — це не єдиний продукт, що може позитивно впливати на когнітивне здоровʼя. За посиланням ви дізнаєтесь про продукти, що зупиняють розвиток деменції, зокрема хвороби Альцгеймера.
Що таке карнозова кислота та як вона працює
Оскільки у чистому вигляді карнозова кислота надто нестабільна для медичного використання, дослідники створили стабільну форму — diAcCA, яка в організмі перетворюється назад на активну речовину й потрапляє в кров. У мишей ця нова сполука продемонструвала покращення пам’яті, збільшення щільності нервових зв’язків у мозку та зниження запалення. Результати були опубліковані в журналі Antioxidants.
Головний автор дослідження та професор в Інституті Скріппса Доктор Стюарт Ліптон пояснив, що завдяки дії сполуки diAcCA, яка зменшує запалення й окислювальний стрес, вченим вдалося підвищити кількість контактів між нейронами (синапсів) у мозку. Крім того, препарат допоміг зменшити накопичення шкідливих білків, які вважаються ключовими чинниками розвитку хвороби Альцгеймера. Ще одна важлива перевага цього препарату полягає у тому, що він активується тільки в тих ділянках мозку, де є запалення. Себто він діє вибірково там, де потрібен, і не впливає на здорові тканини. Завдяки цьому знижується ризик небажаних побічних ефектів.
Карнозова кислота — активна речовина, з якої зробили сполуку diAcCA, природно міститься в розмарині. Тож споживання розмарину або чаю з ним дійсно забезпечує організм невеликою кількістю цієї речовини, яка має антиоксидантні й протизапальні властивості. Втім, варто розуміти, що концентрація цієї кислоти у свіжому розмарині досить низька. До того ж вона швидко розкладається під впливом світла, тепла й повітря. У своєму природному вигляді карнозова кислота нестабільна, що робить її малоефективною для терапевтичного впливу.
Вчені створили штучну, стабільну форму (diAcCA), яка при прийомі всередину перетворюється в активну речовину вже в кишківнику, потрапляє у кров і діє цілеспрямовано. Тож чи є сенс споживати розмарин? Звісно, так! Але чи варто сподіватися, що саме ця зелень врятує від деменції? Навряд. Втім, цей продукт однозначно є сенс додавати до раціону, щоб запобігти хворобі Альцгеймера та іншим когнітивним проблемам. Памʼятаймо, що здорове харчування завжди працює комплексно.
Якщо ви любите додавати до страв різноманітні прянощі, нагадуємо вам, як зберігати спеції в домашніх умовах.