Косметика чи харчування? Як ретинол впливає на організм та чи реально отримати його з їжі

ретинол в продуктах

Якщо вам доводилось мати проблеми зі шкірою, ви точно чули про ретинол. Це форма вітаміну А, яку часто використовують у косметиці для догляду за шкірою. Ретинол допомагає шкірі оновлюватися швидше, зменшує зморшки, пігментні плями та прищі й робить шкіру більш пружною. Коли йдеться про лікування акне, як правило, ретинол використовують у вигляді доглядових засобів або ліків. А як щодо їжі? Нам стало цікаво, чи можна отримувати ретинол з харчових продуктів. Відповіді на ці питання дає Кінга Балог, сертифікована дієтологиня з Канади.

Як ретинол впливає на організм

Ретинол — це одна з форм ретиноїдів. Ретиноїди — це загальна назва для сполук, створених на основі вітаміну А. Тобто всі ретиноли є ретиноїдами, але не всі ретиноїди це ретиноли.

У косметичні індустрії словом «ретиноїд» зазвичай називаються засоби, які часто продаються за рецептом, бо мають високу концентрацію діючої речовини. А от ретинол сам по собі м’якший, тому доступний у магазинах без рецепта, у вигляді кремів, сироваток або олій, які наносяться на шкіру. Як пояснюють спеціалісти, ретинол допомагає шкірі швидше оновлюватися. Завдяки цьому зменшуються зморшки, проходять прищі, очищаються пори, вирівнюється тон і навіть зменшуються плями чи рубці.

Ретинол у продуктах

Оскільки ретинол є однією з форм вітаміну А, теоретично він може бути корисним у раціоні. Кінга Балог зазначає: «Вітамін А — це дуже потужна поживна речовина з антиоксидантними властивостями, що потрібна організму для зору, поділу клітин, нормального функціонування імунної системи, а також для процесів росту, розвитку та роботи внутрішніх органів, зокрема серця й легень». Однак, навіть якщо вітамін А з продуктів справді корисний для всього тіла, це не означає, що він впливає на шкіру так само ефективно, як косметичний засіб.

Наносячи вітамін А безпосередньо на шкіру, ми дозволяємо йому діяти точково: він проникає у клітини, перетворюється на ретиноєву кислоту й саме там запускає процес оновлення шкіри та стимулює вироблення колагену. Хоча вітамін А з їжі дійсно корисний для здоров’я загалом, для шкіри його дія не така потужна, як у ретинолу в косметичних засобах. Якщо ви хочете боротися з проблемами шкіри, найкращих результатів дає саме зовнішнє застосування ретинолу. Але памʼятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоровʼя. Тож перед використанням будь-яких косметичних засобів обовʼязково проконсультуйтесь з дерматологом.

Продукти, багаті на вітамін А

Найкращі продукти, багаті на вітамін А, є серед рослинної й тваринної їжі у великій кількості. До джерел тваринного походження належать печінка (особливо яловича та тріски), жирна риба (лосось, тунець), яєчні жовтки та масло — вони містять готовий ретинол, який організм може одразу використовувати. У рослинній їжі вітамін А представлений у формі бета-каротину, який перетворюється на ретинол уже в організмі. Найбільше його міститься в помаранчевих овочах та фруктах, як-от морква, гарбуз, батат, абрикоси, а також у шпинаті й броколі. Щоб бета-каротин краще засвоювався, зважайте на поєднання вітамінів з іншими нутрієнтами. Якщо їсте щось, що містить вітамін А, додавайте до страв джерела жирів, як-от оливкова олія, авокадо тощо. Регулярне вживання таких продуктів допомагає підтримувати зір, шкіру, імунітет і загальне самопочуття.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення