Якщо до страв додавати базилік, то вони набувають оригінального та незвичайного смаку. Йдеться не лише про салати, піцу та пасту, а й про смажене м’ясо, овочеві соте та супи. Базилік родом з Індії, де протягом багатьох століть вважається священною, лікувальною травою. Здатність пряної трави позитивно впливати на самопочуття людей помітили ще адепти аюрведи – найдревнішого вчення про здоровий спосіб життя. У європейській частині світу теж відзначили базилік і шанобливо перекладають з латини його назву як «царський».
Чим корисний базилік
Свіже листя базиліку багате на вітаміни А, К, С, залізо, кальцій, фолієву кислоту та марганець. Рослина має у своєму складі антиоксиданти та флавоноїди, які зменшують вплив шкідливих хімічних речовин та токсинів на організм. Також нею лікують простудні захворювання та зміцнюють імунітет. Крім листя вживають й насіння базиліку. Воно досить тверде і сирим не з’їсти – його замочують у воді та роблять желеподібним. Насіння багате вуглеводами, корисними жирами, білком й клітковиною, здатне пригнічувати апетит, тому є популярним продуктом серед людей, які бажають схуднути.
Види базиліку та в які страви його додавати
У світі росте понад сотня сортів різного базиліку. В Україні розповсюджені кілька з них, але вони відрізняються на смак, аромат та навіть за текстурою листя. Тому варто орієнтуватися, до яких кулінарних страв додавати той чи інший вид базиліку. Ділимося своїм досвідом.
Зелений базилік можна придбати в більшості супермаркетів та на ринках. Він має широке та ніжне листя, якому притаманний солодкуватий, з нотками анісу аромат. Також воно вирізняється яскравим та насиченим кольором. Цей базилік популярний на півдні Італії, де готують найсмачнішу у світі піцу. Його листям прикрашають цю знамениту неаполітанську страву. Крім піци, зелений базилік пасуватиме салатам, у складі яких є огірки, помідори, часник, лимони, горіхи, оливки, а також до всіх страв з великих видів пасти. Також дуже смачні сандвічі з шинкою або м’якими сирами, якщо до них покласти принаймні один листочок пряної рослини. Але найвідомішим цей вид зробив соус песто, у рецепті якого базилік є незамінним.
Фіолетовий базилік відрізняється від зеленого міцнішими та цупкішими стеблами та листям. Його колір повністю відповідає його назві, а смак не дуже солодкий, але достатньо виразний. Найкраще його додавати свіжим у страви з м’яса, як, наприклад, шашлик, приготований на мангалі. Засушений фіолетовий базилік добре пасуватиме м’ясному фаршу. В сезон варто спробувати освіжальні лимонад та чай, які можна приготувати зі свіжого листя рослини.
Лимонний базилік, або як його ще називають “тайський”, має солодкуватий, лимонно-перцевий смак, а його листя має тьмяний, у порівнянні з зеленим видом, колір та загострені кінчики. З цією пряною травою будь-який продукт набуває ніжного смаку та аромату лимона. Лимонний базилік – найбільш екзотичний в Україні, але знайти його на фермерських ринках простіше, ніж в супермаркетах. Вполювати його має сенс, якщо ви готуєте страви з рисом та морепродуктами, а тим паче за рецептами тайської, індійської чи в’єтнамської кухні.
Оскільки базилік зберігає корисні властивості у свіжому вигляді, то радимо у сезон додавати його у піцу, салат, чи навіть супи. Але робіть, як ми – кладіть листочки у тарілку чи до каструлі наприкінці приготування, щоб унікальні властивості рослини розкрилися якомога краще.
Базилік пасує не лише до солоних страв. Він ідеально підходить для компотів, у якості прикраси для морозива, кукурудзи, яка запікалася на грилі, або у салаті з полуницями, кавуном чи динею.
Як зберігати базилік
Якщо ви придбали свіжий базилік, то поставте гілочки у склянку зі звичайною водою, але якнайдалі від сонячного світла. Також він зберігатиметься у холодильнику, якщо стебла загорнути у ледь вологу серветку.
На зиму засушіть базилік й використовуйте окремо або у наборі з іншими травами, як то чебрець, петрушка, м’ята. Для цього листя підсушіть у духовці, електричній сушарці чи на відкритому повітрі. Сухий базилік зберігайте у закритому посуді протягом року. Також гілочками рослини можна запастися, поклавши до морозильної камери. Попередньо бланшуйте базилік в окропі та складіть його в герметичні пакети для заморожування.
Базилік можна заготовити у соусі песто, щоб взимку насолоджуватися ароматом його свіжості. Цікаво, що листя рослини погано переносить холодні температури. Щойно міцніють морози, базилік зникає з прилавків магазинів та ринків. Бо коли замерзає, його листя чорніє і стає непридатним для вживання. Але якщо зробити соус песто, то готовий продукт ідеально зберігається в морозильній камері. Розморожений песто пасуватиме до всіх видів пасти, рису, картоплі, супів, сандвічів та до хліба, як намазка.
Готувати – це просто!