
Печериці: користь, поради та що з них готувати

Ніжні у вершковому соусі, кислувато — хрумкі мариновані або підсмажені із золотистою картопелькою — печериці прекрасні. Крім смаку та вишуканого аромату, їхнім незаперечний плюсом є доступність: печериці на полицях більшості магазинів є цілий рік і вони є відносно недорогим продуктом. А ще печериці це найбезпечніші гриби: купуючи їх в магазині можете спокійно вживати в їжу, не боячись отруєнь. Печериці готуються швидко, легко та точно стануть вам в нагоді і на свята і на щодень.
Різниця між печерицями та шампіньйонами
Вся різниця лише у перекладі. Це 2 різні назви одного гриба. Справа в тому, що назва “шампіньйон” французька і перекладається банально як “гриб”. Український аналог для слова шампіньйон — печериця. І саме так правильно називати ці гриби.
Як готувати печериці
Існує багато страв із печериць і, відповідно, багато способів їх готувати. Тут ми наведемо найпростіший спосіб – смаження та основні правила приготування печериць.
Отже, важливо, аби сковорідка була добре розігріта, вогонь великий, а печериці викладені лише в один шар. Якщо їх буде забагато, а вогонь занадто слабкий, печериці випускатимуть воду і варитимуться у власному соці, замість того аби обсмажуватися.
Лайфхак. Купуйте удвічі більше печериць, ніж ви думаєте, що вам потрібно. Ці гриби мають просто вражаючі властивість зменшуватися у об’ємі після приготування.
- Очистіть і наріжте печериці слайсам. За бажанням, також можете нарізати цибулю і додати її до страви, так буде смачніше.
- У сковорідку влийте 1 ст. ложку оливкової олії та добре розігрійте. Нарізані печериці перекладіть до сковорідки. Вогонь має бути великим, ваше завдання випарувати зайву воду із печериць. На цьому етапі не соліть їх. Тривалість цього етапу залежить від розміру ваших слайсів.
- Як тільки ви побачите, що рідина випарувалася, а печериці почали набувати золотистого відтінку – можете додати цибулю, посолити і поперчити вашу страву.
- Продовжуйте смажити гриби доти, доки вони не набудуть красивого золотистого відтінку. Якщо грибочки у вас були нарізані дуже мілко, то весь процес займе 5-10 хв. Якщо ж ви нарізали їх крупно, то 10-15 хв.
Чи мити печериці
Печериці дуже добре вбирають воду, а зайва волога погано впливає на процес готування, особливо якщо ви зібралися смажити гриби. Тому дивіться по ситуації.
Якщо ваші печериці дрібні, молоді та загалом чистенькі, скористайтеся так званим “сухим методом” очищення. Протріть кожен гриб вологим рушником, а за допомогою гострого ножа можете зішкребти забруднені або пошкоджені ділянки.
Якщо ви збираєтеся варити печериці, а отже зайва волога вам не принципова, можете швидко промити печериці під проточною водою і розкласти сушитися на паперовому рушнику. В жодному разі не варто замочувати печериці у воді надовго.
І точно не потрібно їх мити, якщо ви зібралися засушувати гриби.
Поживна цінність печериць
У 1 чашці печериць, а це приблизно 96 г міститься:
- Вода 89 г
- Вуглеводи 3 г
- Білок 1 г
- Клітковина 1 г
- Селен 16 % денної норми
- Фосфор 12 % денної норми
- Фолієва кислота 4 % денної норми
- Магній 9 г
- Кальцій 3 г
Калорійність печериць становить 22 ккал на 100 г.
Чим корисні печериці
Печериці мають протиракові властивості
Звісно печериці не лікують рак. Але, високий вміст антиоксидантів, селену та вітаміну С у їхньому складі допомагають запобігти пошкодженню клітин, яке може прискорити старіння та збільшити ризик розвитку серцевих захворювань і деяких видів раку. Більше того, полісахариди — одна з основних біологічно активних речовин печериць — також можуть мати сильний протираковий ефект.
Одним із специфічних типів полісахаридів є бета-глюкан. Він змушує нашу імунну систему активувати макрофаги та природні клітини-кілери, які захищають організм від інфекцій, шкідливих організмів і хвороб, у тому числі включаючи рак.
Крім того, печериці забезпечують більший вміст білка, ніж більшість овочів, що також буде корисно, якщо ви дотримуєтеся рослинної дієти, оскільки вони допоможуть вам збільшити споживання білка.
Що приготувати з печериць
Страв із печериць існує безліч, наведемо тут кілька ідей.
- Додайте печериці до ранкового омлету. Це допоможе урізноманітнити ваші сніданки, до того ж ці гриби готують швидко і просто.
- Посмажте печериці із картоплею — це універсальний варіант вечері на щодень. Може смажена картопля і не найздоровіша опція, зате як смачно!
- Паста з вершками і грибами це просто класика та чудовий рецепт вечері нашвидкоруч. Якщо ви раптом ще не пробували такого — бігом виправляти.
- Чи знали ви, що мариновані печериці можна приготувати самотужки за пів години і вже на наступний ранок отримати смачнющю закуску.
Чи можуть печериці бути шкідливим
Печериці це найбезпечніші гриби, бо вирощуються спеціально в штучних умовах та продаються у магазинах. Не варто збирати печериці у дикій природі. Цей вид нараховує більше 300 підвидів, частина з яких отруйні. І якщо ви не експерт, то навряд чи відрізнинете одні від інших. Вже не кажучи про те, що деякі підвиди блідої поганки маскуються саме під печериці. Будь ласка, подбайте про себе і не ризикуйте.