Харчова залежність. Як цукор та жир впливають на ваше тіло та чому перед ними так важко встояти

Як солодка та жирна їжа викликають харчову залежність

Не можете відмовитися від солодкого? Здається, що фастфуд та оброблені снеки викликають залежність? Що ж, так воно насправді і є: солодка та жирна їжа дійсно викликає харчову залежність, порівняти яку можна із залежністю від алкоголю та сигарет — і вчені мають докази.

Видання National Geographic поспілкувалося з науковцями, щоб з’ясувати, як саме солодка та жирна їжа впливає на наш мозок та чому, попри її очевидну шкоду для здоров’я, ми не можемо відмовитися від наступного шматочка.

Харчова залежність

Жирна їжа по-особливому впливає на мозок

За даними дослідження 2024 року, 14 % дорослих та 15 % неповнолітніх у США страждають на залежність від їжі. Крім цього експерти підрахували, що більш як половина усієї їжі, яку споживають дорослі американці проходить ультраобробку, часто зумисне оптимізовану для впливу на рецептори жиру та цукру. На жаль, таких даних по Україні немає, але згідно зі статистикою ВООЗ, понад 50 % дорослих в Україні мають надлишкову масу тіла. Більше про шкоду ультраобробленої їжі можна прочитати в спеціальному матеріалі.

Ешлі Гірхардт, доцентка Мічиганського університету та учасниця дослідницької групи, яка оцінювала поширеність харчової залежності розповіла: «Ми не усвідомлюємо, що вони [продукти, багаті на цукор та жир] насправді вбивають людей нарівні з тим, що ми бачимо з такими речами, як алкоголь і тютюн, що призводить до смертей, яких можна було б уникнути».

Серед симптомів харчової залежності називають:

  • нав’язливе бажання їсти навіть без відчуття голоду
  • переїдання аж до відчуття болю в шлунку та нудоти
  • почуття провини або сорому через спожиту їжу
  • постійні спроби контролю, що завершуються зривами. Нагадуємо, раніше ми писали про компульсивне переїдання та як його подолати.
  • їжа, яка стає ледь не єдиним джерелом радості та задоволення
  • відчуття дратівливості та занепаду сил при спробі відмовитися від солодощів та фастфуду
    .

Зі зростанням толерантності людини до солодкої та жирної їжі, їй потрібно споживати все більшу її кількість, щоб отримати той самий приємний ефект. Тобто виникає дефіцит дофаміну, і, отже людям починає хотітися їсти все більше шкідливої їжі, доки вони не відчують бажаного рівня задоволення.

Як цукор та жир впливають на наш мозок

Шкідлива їжа

Один з основних способів впливу їжі на мозок — це вивільнення нейромедіатора дофаміну. Але всупереч поширеній думці, дофамін не є гормоном задоволення, а радше гормоном “очікування задоволення”, тобто він повинен спонукати нас повторювати поведінку, корисну для виживання, таку як вживання поживної їжі та розмноження. Чим більше дофаміну виділяється — тим більше вам хотітиметься повтори отриманий досвід.

Виділення дофаміну через їжу — це нормально. Але от халепа, продукти багаті на жир та цукор можуть підвищити рівень дофаміну в смугастому тілі — ділянці мозку, пов’язаній з винагороджувальною поведінкою — на цілих 200 % порівняно з нормою. Подібний ефект спостерігається при вживанні нікотину та алкоголю.

Отже, коли ми їмо жирну та солодку їжу, то датчики в роті надсилають сигнал в мозок, що час виділяти “ударну” дозу дофамін. Крім цього вторинний “датчик” в кишківнику також сигналізує мозку про необхідність вивільнення цього нейромедіатора в смугасте тіло.

З часом у людини може формуватися толерантність до подразника, а отже звичайна кількість їжі вже не приносить стільки задоволення, як раніше. Виникає дефіцит дофаміну, який спонукає людей їсти все більше.

Боротьба з харчовими залежностями — виклик сучасності

Шкідлива їжа

Традиційно люди готували їжу з цільних продуктів: наприклад, пекли випічку з борошна, води, яєць, молока чи масла. На противагу цьому, промислово оброблені продукти складаються з речовин, таких як крохмалі, гідрогенізовані жири, штучні ароматизатори, емульгатори та стабілізатори. Всі вони роблять їжу привабливою, але шкідливою.

Александра ДіФелічентоніо, доцентка Інституту біомедичних досліджень при Вірджинському політехнічному університеті вважає, що нам слід чітко розрізняти продукти з високим рівнем оброблення та ті, що виготовлені з нуля. Усвідомлення цих відмінностей – перший крок до уникнення довгого списку проблем зі здоров’ям, пов’язаних із харчуванням.

«Ми дуже довго їмо домашні версії тортів, печива та піци. Але лише зі зростанням виробництва ультраоброблених продуктів у 1980-х роках ми побачили таке зростання смертності та захворювань, пов’язаних із харчуванням », – каже ДіФелічантоніо.

Також експертка закликає людей не зневажати себе за не здатність відмовитися від “шкідливих” продуктів, адже харчові залежності — це не стільки питання сили волі, скільки питання біології, яка “грає” проти вас. Не знаєте, з чого почати здорове харчування і налагодити збалансоване меню? Тоді читайте поради від української експертки, які допоможуть вам зробити перший крок.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення