Альтернативне молоко поступово стає не просто трендом, але повноцінним мешканцем магазинних полиць, меню кав’ярень і помешкань усіх тих, хто шукає нові смаки чи відмовляється від лактози. Мигдалеве молоко користується неабиякою популярністю, і, здавалося б, це чудово, адже горіхи вважаються корисними. Воно справді може запропонувати кілька переваг для здоров’я, але водночас, як і решта горіхів, воно може викликати алергії чи мати забагато доданого цукру, як у більшості оброблених напоїв. Тому з цим продуктом варто розібратися: кому варто пити, кому не варто, і як його зробити вдома, якщо хочеться, приміром, кави з горіховим посмаком.
Мигдальне молоко виготовляється з меленого мигдалю та води, але може містити інші інгредієнти залежно від типу та примх виробників і споживачів. Під час обробки мигдаль і воду збивають, а потім проціджують, щоб видалити м’якоть і отримати ніжну молочну текстуру. По суті, те ж кокосове молоко готується так само. І хоча більшість людей купують його готовим, обидва види досить легко зробити вдома.
Харчова цінність мигдалевого молока
Порівняно з коров’ячим і рештою рослинного молока, мигдалеве дуже низькокалорійне й містить всього 40 калорій на порцію в 250 мл. Харчова цінність цього напою на 100 грамів наступна:
- Калорії: 16,25
- Жири: 1,5 г
- Білок: 0,5 г
- Вуглеводи: 1,5 г
- Клітковина: 0,2 г
- Кальцій: 10 % від добової норми (DV)
- Вітамін D: 7,5% від DV
- Вітамін Е: 46% від DV
Також деякі магазинні напої додатково збагачуються вітамінами. Зокрема часто додаються кальцій і вітамін D, які є важливими поживними речовинами для здоров’я кісток.
Користь мигдального молока
Як і більшість рослинних альтернатив, мигдалеве молоко може принести певну користь для здоров’я.
Мигдаль є чудовим джерелом вітаміну Е, який є жиророзчинним вітаміном з антиоксидантними властивостями, важливим для захисту клітин від пошкодження вільними радикалами. Це вберігає організм від чималої кількості хронічних захворювань, у тому числі хвороб серця, а також зменшує загальне запалення в організмі. Вітамін Е також сприяє здоров’ю очей і шкіри.
Мигдальне молоко також багате на магній, мінерал, якого не вистачає багатьом людям у їхніх щоденних дієтах. Магній важливий для роботи м’язів, контролю рівня цукру в крові, артеріального тиску, а також для формування кісток, білка та ДНК.
У мигдалевому молоці на 50-80% менше калорій, ніж у коров’ячому. А ще, хоча чимало магазинного рослинного молока містить доданий цукор, натуральні та домашні варіанти вуглеводів і цукру відповідно майже не мають. Вибір їжі та напоїв із природним низьким вмістом цукру може допомогти контролювати вагу та обмежити ризик певних хронічних захворювань. Тож якщо ви намагаєтеся обмежити споживання солодкого та зменшити кількість добової кількості калорій, мигдальне молоко буде чудовим вибором. Воно також може допомогти схуднути.
Потенційні мінуси мигдалевого молока
Мигдалеве молоко має й певні мінуси, хоча для більшості людей вони не будуть помітні.
- По-перше, воно містить мало білка. Приміром, соєве молоко у 100 мл містить 3 г, а мигдалеве – менше 1 г. Але якщо ваша дієта наповнена іншими джерелами білка, це не повинно бути проблемою.
- По-друге, як і чимало інших магазинних продуктів, мигдальне молоко часто містить доданий цукор і консерванти, що покращують смак і подовжують тривалість зберігання напою. Ну а доданий цукор це ніколи не є добре. Однак є опції і без нього.
- По-третє, мигдаль – це горіх, а горіхи є досить популярними алергенами. Тому для чималої кількості людей цей напій не підійде. У такому разі свою увагу можна звернути на вівсяне молоко, котре не містить горіхів.
Як використовувати мигдальне молоко
Якщо ви не знаєте, що зробити з мигдальним молоком, просто згадайте все, що виробите зі звичайним, коров’ячим. Воно має трішки іншу текстуру і посмак, але глобально у використанні таке саме.
Ви можете додавати його в млинці, оладки чи випічку замість коров’ячого молока. Воно має трішки іншу жирність і текстуру, тому, можливо, кількість інгредієнтів треба буде трішки коригувати, додаючи чи зменшуючи сухі складові. Ви також можете просто пити мигдальне молоко, додавати його в каву чи готувати на ньому лате й матчу, заливати ним пластівці чи гранолу. За допомогою спеціальних бактерій на ньому також можна спробувати приготувати йогурт – але це вже завдання для просунутих кулінарів.
Також мигдальне молоко можна додавати в супи чи соуси, але пам’ятайте про його горіховий посмак.
Як приготувати мигдальне молоко в домашніх умовах
У більшість комерційних мигдальних напоїв зазвичай додають загусники, консерванти та ароматизатори, щоб покращити смак, текстуру та термін зберігання. Приготувавши мигдальне молоко в домашніх умовах таких добавок можна уникнути.
Пропорція інгредієнтів буде залежати від того, якої густоти молоко ви хочете отримати. Тому найкраще приготувати його кілька разів і визначити ідеальну пропорцію саме для вас. Приблизна пропорція може бути така: на 500 мл води – 150 г мигдалю + за бажанням ½ ч.л. екстракту ванілі, меду чи іншої добавки до смаку.
Щоб приготувати молоко замочіть мигдаль у воді на ніч, зранку воду злийте. Перекладіть мигдаль у блендер, залийте новою водою, додайте інші добавки до смаку та перебивайте усе разом впродовж 1-2 хвилин, доки вода не стане мутною, а мигдаль подрібниться. Потім відцідіть молоко за допомогою марлі та зберігайте його в холодильнику впродовж 3-4 днів.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.