Коли йдеться про вживання алкоголю у контексті здоровʼя, думки людей з цього приводу відрізняються. Хтось не безпідставно зауважує, що алкогольні напої не можуть приносити ніякої користі. А комусь близька думка, що, до прикладу, червоне вино у порівнянні з іншим алкоголем, таки має дещо корисне у своєму складі. Мовляв, високий вміст ресвератролу — антиоксиданту з протизапальними властивостями — забезпечує захист від раку. Нещодавно дослідники зі Школи громадської охорони здоров’я Університету Брауна перевірили це припущення.
Обʼєктом дослідження стало червоне та біле вино, а його метою було порівняння умовної корисні для здоровʼя від цих напоїв. Команда дослідників під керівництвом доцента епідеміології та дерматології Браунського університету Юнйонг Чо проаналізувала дані 42 обсерваційних досліджень із майже 96 000 учасниками. Результати не підтвердили, що споживання червоного вина сприяє зниженню ризику розвитку раку. Водночас дослідження показало, що вживання вина не призводить до збільшення ризику захворювання на рак.
Втім, дослідники дійшли до інших неочікуваних висновків. «У нашому аналізі ми врахували максимальну кількість опублікованих епідеміологічних досліджень, які окремо розглядали зв’язок між вживанням червоного та білого вина і ризиком розвитку раку. Загалом ми не виявили значної різниці між цими видами вина щодо загального ризику захворювання. Однак, коли йшлося про рак шкіри, ситуація була іншою. Зокрема, вживання білого вина, на відміну від червоного, пов’язане із підвищеним ризиком цього виду раку». Зрештою, дослідники встановили, що споживання білого вина асоціюється зі збільшенням ризику розвитку раку шкіри на 22% у порівнянні з червоним вином.
Найцікавіше, що наразі невідомо, чому саме червоне вино виявилось кориснішим за біле. Тож ця тема однозначно буде у полі зору дослідників. Втім, ми нагадуємо, що алкоголь як явище не є корисним напоєм для щоденного вживання. Етанол, що міститься у спиртних напоях, у процесі метаболізму перетворюється на сполуки, які можуть пошкоджувати ДНК і білки, підвищуючи ризик розвитку раку. За даними 2020 року, надмірне вживання алкоголю було пов’язане з понад 740 000 випадків онкологічних захворювань у світі, що становило 4,1% від загальної кількості діагностованих випадків.
Зрештою, ви завжди можете використовувати алкогольні напої для інших цілей у кулінарії. До прикладу, зробити крашанки у вині напередодні Великодня або ж додати трохи червоного вина у соус до мʼяса чи французький цибулевий суп. Зайвий алкоголь випарується, залишивши легкий винний посмак.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.