Чайний гриб, він же — комбуча, зайняв впевнену позицію на сучасному ринку різноманітних напоїв. Купити комбучу можна майже у будь-якому супермаркеті, кафе, кавʼярні чи ресторані, а хтось продовжує традицію 90-х та робить цей напій вдома самостійно. Власне, тому ми вирішили розповісти вам, як готується ягідна комбуча і як міняється її смак та користь залежно від різних інгредієнтів.
Ягідна комбуча: як приготувати вдома
Раніше ми вже розповідали вам, що таке комбуча та чим вона корисна, а сьогодні хочемо поговорити більш детально про цей напій, але з різними смаками. Щоб приготувати комбучу в домашніх умовах, можна обрати один з двох шляхів. Перший і найпростіший — купити вже готовий набір для комбучі, який включає чайний гриб, якісний чай, тростинний цукор, лакмусовий папір для визначення готовності напою та інше приладдя.
Інший спосіб полягає у тому, щоб все робити з нуля. Спочатку треба приготувати чайний гриб-маму, що має назву SCOBA, далі двічі ферментувати напій. Кожен етап ферментації займає в середньому близько 7-10 днів. Під час першої ферментації новий заварений чай бродить і проходить перший етап отримання характерного різкуватого смаку від гриба-мами. А от на другому етапі ферментація відбувається вже в порційних пляшках без участі самого гриба. Саме в цей момент додаються якісь смаки, наприклад ягідки або фрукти.
Для приготування ягідної комбучі підійдуть як свіжі, так і заморожені ягоди. Можна брати якийсь один вид ягід або їхній мікс, наприклад ожину, малину та чорницю. Щоб отримати більш насичений смак, ягоди можна трошки подавити, перед тим як перекласти їх у тару. Коли ви заповните пляшки ягодами та напоєм, закрийте їх кришками та залиште при кімнатній температурі ще на 1-3 дні для другого етапу ферментації. Ягоди додадуть комбучі фруктовий смак і газування. Після другого етапу ферментації перекладіть пляшки у холодильник, щоб зупинити ферментацію. Обовʼязково остудіть напій перед вживанням.
Поради з приготування
Регулярно перевіряйте рівень газування, щоб уникнути надмірного тиску в пляшках. Якщо комбуча занадто кисла, скоротіть час ферментації або додайте більше ягід для солодкості. Загалом на 3 л комбучі достатньо 1-2 склянок ягід. Але ви можете регулювати смак залежно від своїх вподобань. Комбуча — напій, відкритий для експериментів! Загалом будь-яка ягідна комбуча готується за однаковим принципом. Головне, робити напій поетапно, додавати якісні складники і не нехтувати термінами ферментації.
Користь ягідної та фруктової комбучі
Користь комбучі змінюється залежно від доданих ягід або фруктів, оскільки кожен вид плодів має свої унікальні поживні речовини та антиоксиданти, які передаються напою під час ферментації. Ось як деякі популярні ягоди та фрукти впливають на користь комбучі.
- Чорниця. Вона багата на антиоксиданти, особливо антоціани, які сприяють покращенню здоров’я серця та захисту клітин від окислювального стресу. Антиоксиданти чорниці можуть підсилити здатність комбучі підтримувати імунну систему та зменшувати запалення.
- Малина. Вона є джерелом вітаміну С, клітковини та флавоноїдів, які сприяють покращенню травлення і мають протизапальні властивості. Вітамін С допомагає підвищити антиоксидантний ефект комбучі, підтримуючи імунну систему і покращуючи засвоєння заліза.
- Полуниця. Ця ягода багата на вітамін С та поліфеноли, які корисні для здоров’я шкіри, серцево-судинної системи та імунітету. Поліфеноли полуниці можуть допомогти знизити рівень холестерину та сприяти покращенню здоров’я серця.
- Лимон або лайм. Цитрусові містять вітамін С і лимонну кислоту, які сприяють детоксикації організму, покращенню травлення та зміцненню імунітету. Лимонна кислота може посилити травні ферменти комбучі, полегшуючи перетравлення їжі та підтримуючи детоксикаційні процеси.
- Апельсин або мандарин. Вони також багаті на вітамін С, флавоноїди та волокна, які покращують стан шкіри, травлення та захищають від інфекцій. Вітамін С та флавоноїди з цитрусових можуть підвищити антиоксидантну активність комбучі, допомагаючи боротися з вільними радикалами.
- Гранат. Він містить багато антиоксидантів, які мають антизапальні та антибактеріальні властивості. Гранат може підсилити детоксикаційні властивості комбучі та сприяти покращенню здоров’я серця.
- Журавлина. Ця ягода відома своїми антибактеріальними властивостями та здатністю підтримувати здоров’я сечовивідної системи. Журавлина може покращити травлення і додати комбучі антибактеріальних властивостей.
- Манго або ананас. Обидва фрукти містять багато вітаміну С та ензимів, які сприяють травленню та знижують запалення. Ензими цих фруктів можуть покращити травлення та засвоєння поживних речовин у комбучі.
- Малина та імбир. Це класне поєднання для комбучі. Імбир має протизапальні та протимікробні властивості, а малина додає антиоксидантів і вітамінів. Імбир може підсилити травні властивості комбучі, допомагаючи полегшити здуття та покращити загальне самопочуття.
Отже, існує безліч ягідних та фруктових поєднань, які добре підходять для комбучі. Радимо спробувати приготувати цей корисний напій самостійно. Впевнені, що у вас все вийде!