Бразильські горіхи в Україні не найбільш популярні – досить вартісні, дещо незвичні та чудернацькі. Та й ми маємо своїх улюбленців – доступний завжди волоський горіх, вже звичний мигдаль. Однак ці горіхи родом із Південної Америки насправді дуже корисні та мають цікавий смак. При цьому з ними варто дотримуватися чітких дозувань і насолоджуватися ними в міру.
Ці незвичайні на вигляд горіхи походять з дерева Bertholletia excelsa, яке росте в тропічних лісах Амазонки. Дерева дають досить великі плоди з твердою шкаралупою, схожі на кокосові. Хоча люди, ймовірно, їли бразильські горіхи ще з епохи палеоліту, перша згадка про них у західних джерелах була лише в 1500х роках, а в 1600х голландці привезли їх до Європи.
Скільки бразильських горіхів можна їсти в день
Ці горіхи досить поживні. 100 г містить 14 г білків, 69 г жирів, 8,5 г клітковини, 560 мг калію, 350 мг магнію, 150 мг кальцію та чимало інших вітамінів і мікроелементів.
Однак найбільш вагомим у бразильських горіхах є вміст селену – 1917 мкг на 100 г горіхів. При цьому добова норма селену для здорової дорослої людини 50-70 мкг, гранична нормальна – 200 мкг. Якщо людина споживатиме 900 і більше мкг селену на день впродовж тривалого часу, може проявитися отруєння надміром селену. Воно проявлятиметься через депресію, нервування, емоційну нестабільність, нудоту та блювання, часниковий запах дихання та поту, а в надзвичайних випадках – втрату волосся та нігтів, інфаркт, ниркову недостатність.
Один бразильський горіх може містити близько 90 мкг селену, що вже більше за середню норму. Тому експерти радять їсти не більше 3-4 бразильських горіхів на день, і краще не щодня. Так ви вбережете себе від передозування.
Чим корисні бразильські горіхи
У бразильських горіхах багато селену, який є життєво необхідним для нормального функціонування організму. Селен підтримує здоровʼя щитовидної залози та функціонування імунної системи. Вживання лише двох бразильських горіхів на день може допомогти підтримати чи збільшити споживання селену так само ефективно, як і добавка.
Бразильські горіхи містять велику кількість мононенасичених жирів, які є здоровими жирами. Включення мононенасичених жирів у раціон може допомогти підвищити рівень «хорошого» холестерину, що може знизити ризик серцевих захворювань.
Також ці горіхи містять кілька антиоксидантів, включаючи вітамін Е і феноли. Антиоксиданти своєю чергою допомогають боротися з вільними радикалами, зменшуючи окислювальний стрес і запалення в організмі. А вміст кальцію і магнію в бразильських горіхах може допомогти підвищити щільність кісток.
Як їсти бразильські горіхи
На смак бразильські горіхи досить маслянисті й радше нейтральні. Легка солодкавість у них є, але вона менша, ніж у тому ж мигдалю. Їсти їх можна очищеними чи в їх тоненькій шкірці – вона не шкідлива.
Ви можете їсти бразильські горіхи просто як закуску з іншими, або ж додавати їх у страви: подрібненими у салат чи тісто для печива, заміняти ними кедрові горіхи в песто тощо.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.