Береже ваш мозок. Що таке дієта розуму та як її дотримуватися

Дієти – це не завжди про схуднення, останнім часом навіть геть не часто. Наразі дієтологи та нутриціологи більше працюють над системами харчування для людей із різними хворобами та станами або ж для запобігання тих хвороб і станів. Так, приміром, створилася дієта MIND, котру можна розшифрувати чи ж просто перекласти як «дієта розуму». Із суміші двох інших утворилася система харчування, котра підтримує здоров’я мозку. І поки схуднення не здатне вмотивувати чималу кількість людей харчуватися здоровіше, відтермінування старіння розуму – мотивація класна.

Що таке дієта розуму

Експерти помітили, що і середземноморська, і дієта при гіпертонії DASH чудово працюють для затримки нейродегенерації, себто старіння мозку. Це зумовлено тим, що обидві системи харчування захищають організм від серцево-судинних захворювань, що зберігає когнітивні функції та здоров’я мозку. А позаяк деменція є, на жаль, дуже поширеною хворобою та причиною смерті в світі, науковці Медичного центру університету Раш і Гарвардської школи громадського здоров’я зацікавилися темою та розробили дієту MIND. Вона є чимось середнім між двома дієтами, об’єднуючи в собі найкращі стосовно мозку рекомендації від обох. У результаті вже перші дослідження показали, що ця система харчування найбільш успішна в запобіганні деменції.

Як працює дієта розуму

Усі три дієти – MIND, DASH і середземноморська – наголошують на рослинній їжі й обмежують споживання продуктів тваринного походження та продуктів з високим вмістом насичених жирів. Але дієта MIND більш специфічна і рекомендує включати конкретні «корисні для мозку» продукти та обмежити п’ять нездорових продуктів.

Здорові продукти, рекомендовані дієтою розуму, включають:

  • 3+ порцій цільнозернових продуктів на день
  • 1+ порція овочів на день
  • 6+ порцій зелених листових овочів на тиждень
  • 5+ порцій горіхів на тиждень
  • 4+ страви на тиждень з квасолі
  • 2+ порції ягід на тиждень
  • 2+ страви з птиці на тиждень
  • 1+ прийом риби на тиждень
  • оливкова олія, якщо в страви додається жир.

Нездорові продукти, які містять більше насичених і трансжирів, мають такі норми:

  • менше 5 порцій випічки та солодощів на тиждень
  • менше 4 порцій червоного м’яса на тиждень (включаючи яловичину, свинину, баранину та продукти з цього м’яса)
  • менше однієї порції сиру та смаженої їжі на тиждень
  • менше 1 ст. л. вершкового масла/маргарину на день.

Здорові продукти для мозкуРезультати дієти

Дієта MIND містить продукти, багаті певними вітамінами, каротиноїдами та флавоноїдами, які захищають мозок, зменшуючи окислювальний стрес і запалення. Хоча дієта розуму спрямована на здоров’я мозку, вона також може принести користь здоров’ю серця, знизити ризики розвитку діабету та деяких видів раку, оскільки включає компоненти середземноморської дієти та дієти DASH, котрі мають такі властивості.

Дослідники виявили, що люди, котрі повністю дотримувалися рекомендацій щодо харчування, мали на 53% нижчий рівень показників хвороби Альцгеймера. Навіть ті учасники, які дотримувалися дієти трішки більше, ніж на половину, показали на 35% нижчий показник порівняно з тими, хто дотримувався дієти найгірше.

Єдина проблема цієї дієти полягає в тому, що вона не діє надто швидко та моментно – потрібні роки правильного харчування, щоб зберігати мозок здоровим.

Незважаючи на те, що план дієти визначає добову та щотижневу кількість продуктів, які потрібно включати та не включати, він не обмежує дієту вживанням лише цих продуктів. Система також не містить планів харчування, не наголошує на розмірах порцій чи фізичних вправах. Тому тут варто експериментувати чи радитися з експертами.

Тож врешті, дієта MIND може бути планом здорового харчування для людей, котрі прагнуть оберігати свій мозок здоровим харчуванням. У довгостроковій перспективі це має бути ефективно, хоча наразі вчені потребують більше досліджень. Хай там як, а ця дієта таки приємна: вона майже не обмежує, але видає цілком реалістичні рекомендації, котрі нескладно перетворити у смачний план харчування.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...