Альтернатива каві. Чим корисний цикорій і нащо його пити

Росте собі гарна блакитна квітка сімейства кульбабових і не здогадується, що її корінь насправді і каву легко замінити може, і як профілактика до багатьох хвороб використовується. А цикорій він саме такий: красивий у цвітінні та неймовірно корисний у корені. Століттями він використовувався в кулінарії та народній медицині, завдяки приємному смаку та гарному набору поживних речовин. Тепер же через кав’ярні вже третьої хвилі він трішки забувся, але ми нагадаємо і про корисні властивості цикорію, і про те, як замінити каву його коренем.

Цикорій: властивості та харчова цінність

Цикорій (Cichorium intybus) – це багаторічна рослина, що існує вже століттями та вирощується в усьому світі. Практично вся рослина, включно з коренем і листям, має масу поживних речовин. До них входять вітаміни, мінерали, розчинна клітковина, інулін, білки і вуглеводи та багато іншого, зокрема:

  • калій – необхідний для нормалізації обміну речовин, нормального кровообігу та функціонування серця;
  • фосфор – необхідний для росту клітин, кісток і зубів, бере участь у функціонуванні м’язів і виробництві енергії;
  • натрій – необхідний для стимулювання травлення та регулювання видільної системи, для підтримання кислотно-лужного балансу та нормальної роботи нервової системи;
  • кальцій – необхідний для міцності зубів, кісток і м’язів, нормального функціонування кровоносних судин і нервової системи;
  • магній – необхідний для нормального функціонування нервової та імунної систем, а також для понад 300 інших процесів в організмі;
  • вітамін С – необхідний для зміцнення імунітету, формування хрящів, м’язів, судин і колагену.

Користь цикорію

Завдяки корисним властивостям цикорій завжди посідав певне більше чи менше місце в народній медицині різних народів. Дотепер його додають до деяких ліків, а також рекомендують як корисний замінник кави. Такий статус спричинений кількома досить вагомими корисними властивостями цього кореня, котрі забезпечує високий вміст інуліну в ньому.

Покращує здоров’я кишківника

Свіжий корінь цикорію в перерахунку на суху вагу на 68% складається з інуліну. Інулін — це тип клітковини, котрий організм не перетравлює. Він діє як пребіотик, тобто живить корисні бактерії у нашому кишківнику. Ці корисні бактерії відіграють важливу роль у зменшенні запалення, боротьбі зі шкідливими бактеріями та покращенні засвоєння інших мінералів. Таким чином, клітковина кореня цикорію може сприяти покращенню здоров’я кишківника відразу кількома способами.

Покращує травлення

Оскільки інулін у волокнах кореня цикорію проходить через організм неперетравленим і живить кишкові бактерії, це може сприяти здоровому травленню. Зокрема, дослідження показують, що інулін може полегшити симптоми запору. При цьому йдеться не про якісь складні добавки концентрованого інсуліну, а саме про напій із кореня.

Чим корисний цикорій

Може покращити контроль рівня цукру в крові

Високий вміст інуліну сприяє росту корисних бактерій, які беруть участь у метаболізмі вуглеводів — їхньому розщепленні на глюкозу. Таким чином він також впливає на чутливість до інсуліну, гормону, який допомагає засвоювати цукор із крові. Це позитивно впливає на інсулінорезистентність та особливо корисно для людей із 2 типом діабету. Клітковина кореня цикорію також містить такі сполуки, як цикорієва та хлорогенова кислоти, які також потенційно підвищують чутливість м’язів до інсуліну.

Може допомогти схуднути

Деякі дослідження показують, що клітковина кореня цикорію може зменшувати апетит і загальне споживання калорій. Такий ефект позитивно впливає на загальний процес схуднення. Завдячувати варто тому, що цикорій допомагає регулювати вироблення греліну (гормону голоду), що підвищує відчуття ситості. Таким чином можна уникнути переїдання, додавши до раціону чашечку цикорію.

Протипоказання у вживанні цикорію

Загалом специфічної категорії людей, кому можна пити цикорій, немає. Він безпечний для більшості. Однак, деякі протипоказання чи радше застереження таки є.

По-перше, хоч вона й не дуже популярна, але алергія на цикорій існує. Вона може проявлятися як на шкірі, так і в проблемах із диханням.

По-друге, важливо вживати помірну кількість цикорію. Нормальна кількість цього напою – пару чашок на день, з розрахунку, що в одну іде 2 ст.л. порошку з кореня цикорію. Якщо ж пити забагато цикорію, це може призвести до кількох проблем, зокрема збільшення каменів у жовчному міхурі та проблем із травленням, приміром, болі в животі, метеоризму, здуття.

Інформації по вплив цикорію на вагітних жінок і тих, що годують грудьми, небагато, тому тут теж варто бути обачними та проконсультуватися з лікарем.

Для решти ж порада одна: купити собі цикорію, поставити чайник і заварити смачний напій замість ранкової кави. Насолодіться смаком і подумайте про всі корисні властивості, що отримали з кожним ковтком.

Як замінити цикорієм каву

Заварюється цикорій дуже просто, як розчинна кава. Окропом потрібно залити 2 ст.л. порошку цикорію та розмішати до розчинення. Якщо ви не любите міцну каву, спробуйте заварити 1 ст.л. цикорію та додати, якщо не вистачатиме міцності напою. До смаку ви також можете додати молоко: коров’яче чи рослинне. Цикорій з додаванням молока нагадує капучино, а без – подібний до фільтра. Окрім того, цикорій буває також і у вигляді пасти, там на чашку напою вистачить 1 ч.л. цикорію з гіркою, адже він більш концентрований.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...