Галушки — це не просто страва, а справжній кулінарний символ Полтавщини, який уособлює домашній затишок. Щоб вони вдалися пухкими та ніжними, але водночас тримали форму і не розварювалися потрібно правильно приготувати тісто.
Що таке галушки
Це традиційна страва української кухні, найбільш поширена у центральній частині України, зокрема на Полтавщині. Традиційно галушки готують з прісного тіста, відвареного у воді або на приготованого парі та подають з олією, шкварками, цибулею чи сметаною. Рідше зустрічаються варіанти на дріжджовому тісті та навіть галушки з м’ясною чи грибною або солодкими додатками (медом, ягодами).
Поради з приготування тіста на галушки
- Не “забивайте” тісто борошном. Воно повинно бути м’яким та еластичним. Велика кількість борошна зробить страву жорсткішою. Раніше ми також розповідали, як приготувати ідеальне тісто на вареники, ніжне та еластичне.
- Для ніжності замість води можна використати кефір, сметану чи питний несолодкий йогурт — це зробить виріб більш пухкими.
- Формування галушок. Залежно від способу нарізання тіста, галушки поділяють на два види: щипані та рвані. Якщо тісто розкачують та нарізають — такі галушки називаються “рваними”, а якщо відщипують — то це відповідно “щипані” галушки або “щипанці”. Обидва варіанти правильні, тож робіть так, як вам зручно.
- Не переварюйте страву. Час приготування залежить від розміру галушок. Так маленькі шматочки тіста відварюйте усього 2 хв в киплячій воді (після їх випливання на поверхню), а потім одразу відкидайте на друшляк. Приготування грубших галушок (вагою по 40-50 г кожна) може зайняти до 10 хв.
Як приготувати тісто на галушки: класичний рецепт
Існує велика кількість варіацій галушок, і в кожній родині може бути свій улюблений рецепт. Втім ось традиційний спосіб приготування тіста на галушки.
Інгредієнти:
- 400 г пшеничного борошна
- 250 мл кефіру
- 1 яйце
- 1 ст. л. цукру
- ½ ч. л. солі
У миску додайте 400 г борошна, 250 мл кефіру, 1 ст. л. цукру та ½ ч. л. солі. Перемішайте інгредієнти спершу ложкою в мисці, а потім ретельно вимішайте тісто руками на робочій поверхні. Маса повинна вийти еластичною та не липнути до рук.
З чим подавати галушки
Полтавські галушки універсальні — вони смакують як із солоним, так і солодким додатками.
- зі сметаною або вершковим маслом
- з шкварками і смаженою в олії цибулею
- з відвареною капустою чи цибулею (при цьому овочі замішуються просто в тісто)
- з тушкованим чи запеченим м’ясом
- з грибами в сметані
- із медом, варенням та ягодами для солодкого варіанту
- з тертим сиром та зеленню
Найкращі рецепти галушок
Справжні полтавські галушки на дріжджовому тісті від Інни Поперешнюк
Капустяні галушки
Галушки з гарбузом та сиром
Галушки з м’ясом та цибулею
Галушки “чотири сири” із соусом