Желатин – звичний для всіх продукт, котрий повсякчас зʼявляється на наших кухнях (за винятком веганів), однак часто ми дуже мало знаємо про його харчові властивості й навіть походження.
Желатин є продуктом частково гідролізованого колагену, взятого з кісток, суглобів та інших видів сполучної тканини тварин. Як правило, желатин видобувають зі свинини та яловичини, однак рідше його також можуть робити з курятини, риби чи морських водоростей. Ось цей останній рослинний желатин підходить для споживання веганами, хоча є дорожчим, адже його концентрація в сировині менша. Хороша веганська альтернатива желатину – агар-агар, з яким, однак, дещо складніше працювати.
Як приготувати желатин
Желатин вже присутній у багатьох харчових продуктах і стравах у закладах, але його також можна додавати в їжу в домашніх умовах за допомогою желатинових добавок або порошків. Порошок желатину можна додавати в супи, муси, напої, десерти та інші страви. Желатин сам по собі несмачний, однак у стравах після обробки його природний смак не відчувається.
Щоб використовувати порошок желатину для згущення консистенції страви, його спочатку потрібно помістити в холодну воду і розмішати, після чого дати час загуснути – на це піде 5-10 хвилин. Потім для використання желатин потрібно розтопити на паровій бані або ж імпульсами в мікрохвильовці. Після нагрівання желатин загусатиме дуже швидко, тому працювати з ним також потрібно швидко. Попередньо підготуйте всі інгредієнти, щоб змішати їх із желатином і відразу помістити в форми для застигання.
Також ви можете використовувати листовий желатин. Принцип роботи з таким желатином подібний – замочити в холодній воді до розчинення чи, за потреби, зберігаючи текстуру листа.
Для супів та холодця ви можете приготувати вдома багатий желатином бульйон зі шматочками м’яса. Для цього закип’ятіть кістки, хрящі та шкіру з курки чи свині у воді протягом декількох годин.
Для чого корисний желатин
Оскільки желатин походить з колагену, який є білком, він повністю складається з білків і амінокислот. Звичайно, амінокислоти в желатині будуть відрізнятися залежно від джерела продукту. Але зазвичай майже весь желатин містить пролін, гідроксипролін і гліцин, які є трьома основними амінокислотами в колагені.
Желатин містить додаткові корисні речовини. Одна столова ложка желатину має 6 г білку, 14 мг натрію, 4 мг кальцію, по 3 мг фосфору та холіну, а також магній, калій, незначну кількість заліза, селену, міді та фолієвої кислоти.
Потенційні переваги желатину для здоров’я:
- Зволожена шкіра – білок і амінокислоти в желатині можуть допомогти організму виробляти більше колагену, життєво важливого елемента здорової шкіри. Це продовжує молодість шкіри, запобігаючи появі зморшок.
- Здоровий кишківник – білки можуть допомогти підтримувати кишкову стінку, включаючи створення захисної оболонки слизу в кишківнику. Наразі потрібні додаткові дослідження на людях, щоб підтвердити ці ранні висновки. Желатин також містить глутамінову кислоту, ще одну амінокислоту, яка може допомогти захистити кишкову стінку від пошкоджень.
- Знижує рівні цукру в крові – гліцин, що міститься в желатині, може допомогти контролювати рівень цукру в крові у хворих на діабет 2 типу.
- Зміцнення суглобів і кісток – желатин також може зміцнювати сполучні тканини та щільність хрящів. Дослідження показали, що колагенові добавки, такі як желатин, можуть зменшити біль у суглобах, спричинений артритом. Желатин також містить лізин, який сприяє зміцненню кісток, та покращує засвоєння кальцію.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.