Зелений і колотий. Чим корисний горох і для чого його їсти

Влітку ми їмо свіжий соковитий зелений горошок, пізніше переходимо на колотий, щоб насолодитися супами, хумусами та подібними стравами з гороху. Про нутриціологічну цінність цих бобових більшість із нас знає небагато, лиш про їх здатність викликати здуття. Але в обох своїх агрегатних станах горох має досить багато поживних речовин, клітковини та антиоксидантів, а от проблеми з травленням приносить рідко. Тому, варто детальніше розібратися в темі гороху, щоб побороти кумедні стереотипи.

Сорти гороху та яким він буває

Люди їли горох впродовж сотень років по всьому світі. Дотепер він доступний нам у кількох сортах і станах: свіжому, замороженому, консервованому, сухому та колотому сухому та розділеному навпіл. Загалом набір корисних властивостей в усіх станах подібний, однак мінімально може відрізнятися від виду обробки.

Існує чимало різних видів гороху, основний з яких посівний. Далі він ділиться на більше сортів. Приміром, відповіді на питання, який горох корисніший: жовтий чи зелений немає, бо це різновиди одного й того ж таки посівного гороху, котрий у приготуванні та властивостях майже однаковий. Глобально, звісно, різні сорти будуть мати свої відтінки смаку, але загалом вони подібні.

Який горох корисніший жовтий чи зелений

Користь гороху

Зелений горошок має вражаючий харчовий профіль, котрий врешті й дає йому чимало корисних властивостей. Його калорійність досить низька, лише 36 ккал на 100 г. Крім того, горох містить практично всі необхідні нам вітаміни та мінерали, а також значну кількість клітковини.

100 г зеленого горошку містить:

  • Вуглеводи: 6,5 г
  • Клітковина: 2 г
  • Білок: 2 г
  • Вітамін A: 20% від добової норми
  • Вітамін K: 14%
  • Вітамін С: 8%
  • Тіамін: 8%
  • Фолієва кислота: 7%
  • Марганець: 6%
  • Залізо: 4%
  • Фосфор: 3,5%

Горошок має чимало білка порівняно з іншими овочами приблизно в 4 рази більше за, наприклад, моркву. А ще в ньому багато поліфенольних антиоксидантів, які відповідають за багато переваг для здоров’я, що їх ці бобові пропонують.

Жовтий колотий горох так само містить різноманітні вітаміни та мінерали, корисні для здоров’я. Зокрема, він багатий вітамінами В1, В2, В6, К і А, залізом, фосфором і марганцем.

Усе це робить і свіжий горошок, і сушений горох справді хорошою добавкою до вашого раціону. Адже він може покращити деякі стани організму та стати профілактикою кількох хвороб.

Покращує травлення

Зелений горошок містить вражаючу кількість клітковини, яка приносить багато переваг для здоров’я травлення. По-перше, клітковина живить корисні бактерії у вашому кишківнику. Це може знизити ризик розвитку деяких поширених захворювань шлунково-кишкового тракту. Окрім того, клітковина допомагає їжі краще проходити через травну систему, що підтримує здорове регулярне випорожнення та зменшує симптоми запору.

Допомагає контролювати рівень цукру в крові

І зелений горошок, і сушений горох мають низький глікемічний індекс показник того, наскільки швидко підвищується рівень цукру в крові після їжі. Така характеристика робить горох ідеальною їжею для людей із діабетом.

Ба більше, горох багатий клітковиною та білком, що може бути корисним для контролю рівня цукру в крові. Це пояснюється тим, що клітковина уповільнює швидкість засвоєння вуглеводів, що сприяє повільному та стабільному підвищенню рівня цукру в крові, а не різкому стрибку. Крім того, деякі дослідження показали, що вживання продуктів, багатих білками, може бути корисним для стабілізації рівня цукру в крові в осіб з діабетом 2 типу.

Може сприяти схудненню та набору м’язів

Позаяк горох містить високоякісний білок і є джерелом заліза, він може сприяти зростанню м’язів і зниженню ваги. Окрім того, клітковина допомагає довше почуватися ситим, що корисно при схудненні.

Захищає від діабету, раку та серцевих захворювань

Горох має кілька властивостей, які можуть допомогти запобігти деяким хронічним захворюванням. По-перше, він має чимало антиоксидантів, що борються з окислювальним стресом, захищаючи організм від багатьох захворювань, що він може спричинити, зокрема раку. Також антиоксиданти знижуть запалення в організмі загалом. Зелений горошок також містить сапоніни, рослинні сполуки, відомі своєю протираковою дією.

По-друге, доведено, що високий вміст клітковини в горосі знижує загальний холестерин і «поганий» холестерин ЛПНЩ, які підвищують ризик серцево-судинних захворювань. Також на серце позитивно впливає магній, калій і кальцій, котрі містяться в горосі.

По-третє, горох також містить пристойну кількість магнію та вітамінів групи В, а також вітаміни К, А та С. Науковці встановили, що всі ці поживні речовини допомагають знизити ризик діабету 2 типу.

Хрумкий горох зі спеціями

Недоліки та ризики споживання гороху

Незважаючи на велику кількість поживних речовин у зеленому горошку, є й недолік він містить антинутрієнти. Ці речовини містяться в багатьох продуктах, таких як бобові та зернові, і вони можуть заважати травленню та засвоєнню мінералів. Хоча вони зазвичай не хвилюють більшість здорових людей, антинутрієнти можуть впливати на тих, хто робить бобові основною частиною раціону або недоїдає.

Крім того, лектини в гороху можуть спричиняти здуття та інші симптоми розладу травлення. Хоча лектини не містяться в горосі у великих кількостях, вони можуть спричиняти неприємності для людей із проблемами травлення та тих, хто їсть надто багато бобових.

Запобігти негативним впливам можна зменшивши дозування порцій гороху. Якщо ви їсте горох нечасто, ваш організм також може бути незвиклим до такого продукту. Ви можете ввести його в свій раціон на постійній основі, але в невеликій кількості за раз, і ваш організм звикне до цього продукту.

Тож врешті, їсти чи не їсти горох вирішувати вам. Переваг у нього значно більше, ніж недоліків, але для людей із проблемами травлення мінуси споживання гороху таки досить вагомі. У будь-якому разі варто експериментувати з тим, як ви готуєте ці бобові. Якщо ви не знаєте, як варити горох, щоб він виходив смачним, скористайтеся порадами, а потім спробуйте різні рецепти з горохом у головній ролі, щоб полюбити цей продукт усім серцем.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...