В зимовий час ми вживаємо багато сухофруктів. Купуємо заморські родзинки, курагу, манго, любимо ласувати засушеним солодким інжиром чи фініками. Сьогодні ми ставимо собі на меті додати до вашого раціону сухофрукти з українських яблук, абрикосів, слив, вишні чи груш. Вони не менш смачні та ароматні, а зробити їх просто і в домашніх умовах. До слова, десь в країнах Східної Азії, звідки в Україну експортують більшість сухофруктів, і де не ростуть вишні, смородина чи яблука, наш національний продукт був би не менш привабливий, ніж у нас заморські смаколики.
Сушені фрукти та ягоди корисний та смачний перекус і для дорослих, і для дітей. Надто, коли йдеться про подорожі. Бо продукт легенький, тому його зручно перевозити, та поживний. Солодкі сухофрукти можна додавати до каші, йогурту, смузі, компоту, узвару, коктейлю чи глінтвейну, а ягоди – до гарячих напоїв, соусів чи топінгу.
Метод сушіння людство використовує давно. Згадаємо лише наш традиційний український узвар. Фрукти та ягоди у своєму складі мають 80-90 відсотків води і є легкою здобиччю для різних мікроорганізмів, які швидко псують продукти, як не тримати їх в належних температурних умовах. Якщо рівень вологи в фруктах та ягодах знизити до 15 відсотків, мікроорганізми не розвиваються і продукти добре зберігаються. Саме на цьому принципі побудований процес сушіння. Він дозволяє зберігати продукти без холодильника, при кімнатній температурі, у герметично запакованому посуді або в бавовняній торбинці із зав’язкою.
Як правильно підготувати фрукти та ягоди для сушіння?
Звісно сушені фрукти та ягоди в наборах чи окремо можна купити у найближчому супермаркеті чи на ринку. Але готова продукція може містити консерванти для довшого терміну зберігання. Тому можна зробити корисні для здоров’я фрукти та ягоди вдома, а ми розкажемо про можливі способи сушіння детальніше.
Спочатку все треба помити та обсушити. Яблука та груші очистити від насіння. У вишень, слив та абрикосів можна видалити кісточку. Нарізайте фрукти та ягоди за вашим бажанням. Невеличкі плоди можна залишати цілими або розрізати навпіл як, наприклад, ми робимо з полуницею. Нарізати бажано шматочками однакового розміру, а ще чим тонша кожна частинка, тим швидше фрукти втратять вологу.
Можна окремо засушити шкірки від яблук. Ми помітили, що вони добре зберігаються, а вживати їх можна як окремо, так і в якості інгредієнта для узвару чи фруктового чаю. У шкірці міститься багато корисних компонентів, тому варто берегти цей ресурс. Єдине, коли зрізаємо шкірку з фрукта, то не робимо тоненький зріз, а залишаємо 5-10 міліметрів м’якоті. Так виходить набагато смачніше. У цитрусових шкірка надає готовому продукту природної гірчинки й створює ззовні красивий цукат.
Чорниці та аґрус можна проштрикнути гострою голкою, бо ми знаємо, якщо ягоду залишити цілою, шкірка засушиться і стане надто твердою, а серединка буде ще сирою. Смородина, вишня чи порічка, яку ви знімете з плодоніжки, вже матиме необхідний для попадання теплого повітря отвір.
Ще один лайфхак, який на нашу думку, береже природний колір сушки, – це оприскування лимонним соком. Банани, груші, яблука не матимуть тьмяний колір і будуть привабливими, якщо з пульверизатора обробити фрукти лимонним соком чи розведеною лимонною кислотою перед тим, як почати сушіння. Також наш досвід говорить про те, що сушці можна надати різноманіття смаків, якщо посипати ще сирі продукти корицею, кокосовою стружкою чи цукровою пудрою.
Як сушити на сонці?
Багато хто запитує: “Як сушити на сонці?”. Але ми маємо сказати, що метод, яким споконвіку користувалися у селах наші бабусі та дідусі по факту є сушінням не на сонці, а скоріше на свіжому повітрі. Груші, яблука, виноград, сливи тощо добре висушуються під впливом вітру та помірного світла. Це найбільш економічний метод. Тож уважно виберіть поверхню для заготовин. Нам найбільше подобаються балкони, тераси чи столи у літніх кухнях. Треба мінімум сонячних променів, температура повітря має бути максимум +28-30 градусів. Важливий рівень вологи – чим вона нижче, тим краще. Між нарізаними продуктами має добре циркулювати повітря. Виберіть місце так, щоб при необхідності, було зручно заносити продукти в приміщення, якщо знадобиться. Продумайте, чим накрити розрізані частинки фруктів та ягоди, щоб шматочки солодких фруктів не накликали «у гості» рій бджіл чи мух. Ми зазвичай купуємо тонку бавовняну тканину або медичну марлю, яка є в кожній аптеці.
Приблизний час сушіння – 3-4 доби в залежності від товщини нарізаних шматочків, температури повітря, вологості та інших природних обставин.
Як сушити в духовці?
Сушіння в духовці – метод, яким господині користуються відносно недавно. Вишні, полуниці, лимони, банани чи персики сушать на мінімальній температурі, близько 70 градусів. Є духовки, які дуже сильно розжарюють духову шафу і не зневоднюють продукт, а банально обпалюють оболонку. Для сушіння важлива циркуляція повітря. Якщо в кухонному пристрої є вентиляція, то використовуйте її. Якщо ні, то трошки відкрийте дверцята духовки та зафіксуйте їх так, щоб був доступ повітря і волога вчасно виходила на поверхню.
При такому методі варто викладати в один шар продукт на деко, застелене пергаментом. Ми, наприклад, час від часу акуратно, щоб не обпектися, перегортаємо фрукти та ягоди. Це трохи пришвидшує процес сушіння.
Орієнтовний час сушіння – від 4-х до 12 годин в залежності від товщини шматочків, типу фруктів та ягід. Ті, що мають більше вологи, зазвичай довше сушаться.
Як сушити в сушарці?
У сушарці можна висушити майже всі фрукти та ягоди. Після дегідратації фрукти та ягоди мають природний аромат. Деякі з цих приладів мають велику кількість секцій для продукту та оснащені таймерами, які автоматично вимикають пристрій. Якщо ви плануєте вперше спробувати цей метод зберігання продуктів, то не варто одразу купувати сушарку. Хоча заради справедливості відмітимо, що сучасні прилади зручні та компактні. Але на власному досвіді переконалися, що краще позичити сушарку на один сеанс у знайомих, та впевнитися, наскільки це до душі. Словом, якщо ви собі довели, що адепт сушарки, тоді викладайте кожен ярус однаковими продуктами. Інакше одні висушаться добре, а інші залишаться вологими. Якщо надто соковиті фрукти чи ягоди, то ставте їх на нижній ярус сушарки, щоб бува, сік не капав на інші. В цілому нарізані шматочки можуть торкатися один одного, але не надто, бо у процесі можуть злипнутися і важко буде їх розібрати. Можна яруси міняти місцями, якщо знизу продукт сохне швидше, ніж зверху.
Орієнтовний час сушіння – від 8 до 36 годин, це залежить від потужності пристрою. Чим більша потужність, тим менше триватиме сушка.
Готувати – це просто!