Біла, червона, жовта, фіолетова, зелена, чорна квасоля створить райдужний настрій на вашому столі. Із неї можна приготувати лобіо, паштет, потушкувати з м’ясом і овочами, зробити вінегрет, додати в будь-який інший салат замість м’яса або в міксі з ним, приготувати начинку для пирога, пиріжків і навіть мексиканської кесадільї. Експерименти з квасолею можуть привести навіть до печива і десерту. Ось, наприклад, в Японії можна спробувати традиційний десерт гонги з червоної квасолі адзуки.
До того ж, ми – те, що ми їмо, тому добре не тільки експериментувати з рецептами, а й розбиратися в користі тих чи інших продуктів. І ось, що я дізнався для себе про користь квасолі.
Чим корисна квасоля?
- У добу рекомендується отримувати 25-38 г клітковини, а в чашці відвареної квасолі міститься майже добова норма – 19 г. Можна приготувати суп з квасолі, копченої індички, цибулі та моркви. Багато не додавайте води, щоб страва вийшла густою. До слова, такий суп можна готувати і на пікніку, взявши з собою заздалегідь відварену квасолю.
- У квасолі міститься у 2 рази більше білка, ніж у пшениці й рисі. Квасолю можна приготувати з грибами й помідорами. Щоб спростити собі задачу, відваріть 1 кг квасолі: частину приготуйте відразу, а частину відправте в холодильник і можна навіть заморозити. Останній варіант спростить приготування будь-якої страви, але варто знати, що готову квасолю завжди додавайте на фініші приготування, інакше вона розвариться.
- Квасоля в раціоні допомагає запобігти діабету і контролювати високий рівень цукру в крові. Можна приготувати простий салат із відвареної квасолі, пекінської капусти, свіжої моркви і заправити сметаною або грецьким йогуртом. До слова, квасоля відмінно поєднується з консервованим тунцем і ялтинською цибулею.
- У квасолі міститься залізо – на 100 г приблизно 0,01 мг. І тут, звичайно, варто згадати вінегрет – один з найпопулярніших пісних салатів в Україні. Можна використовувати декілька видів квасолі, готувати зовсім без картоплі, якщо хочете отримати більш дієтичну страву, а буряк запікати у фользі з невеликою кількістю оливкової олії.
- Саме в чорній квасолі найбільше міститься магнію – 120 мг в одній чашці. А тепер уявіть: квасоля, соус сальса, салат Айсберг і відварна куряча грудка. Втім, для заправки підійде й грецький йогурт.
Як правильно варити квасолю?
- Якщо купуєте квасолю на вагу, складно перевірити її термін виготовлення і придатності, а це принциповий момент. Чим довше квасоля лежить, тим вона більше пересихає, тому в результаті не вийде ніжною, навіть якщо будете готувати за всіма правилами.
- Квасолю потрібно перебрати – всі зморщені й пошкоджені видалити. Далі помістити в друшляк і добре промити під холодною проточною водою.
- Наступний крок – замочування на 8-12 годин. Якщо хочете прискорити процес приготування, то можна додати 2 дрібки соди. Потім воду злити й нову налити для варіння. Також соду можна додати в процесі варіння, але варто знати, що сода руйнує вітаміни групи В.
- Замочування допоможе не тільки прискорити процес приготування, але і частково розчинить олігосахариди, які є причиною підвищеного газоутворення після порції страви з квасолі. Втім, якщо це питання принципове, тоді під час варіння воду варто міняти 2 рази.
- Квасолю потрібно замочувати тільки в холодильнику, інакше в теплому місці, скажімо, на кухні вона може заграти. Більш, ніж на 12 годин я не рекомендую замочувати, є ніжні сорти квасолі, які при варінні всередині залишатимуться сирими, а зовні вже будут розвалюватися.
- Ще один спосіб прискорити приготування квасолі – залити окропом, варити 3 хвилини, накрити кришкою й залишити на 40-60 хвилин, злити воду, заново налити чисту й поставити варити до готовності.
- Квасолю краще варити на повільному вогні, періодично знімаючи пінку, яка буде з’являтися. Складно сказати точний час приготування, все буде залежати від сорту. Якщо ви купуєте квасолю в супермаркеті, то на етикетці час приготування буде вказаний. Я ж раджу орієнтуватися на зовнішній вигляд: квасоля повинна залишатися цілою, а всередині бути м’якою. Якщо зовнішня оболонка ушкодилася, значить, ви квасолю переварили. Такий варіант не додаси в салат, але зате можна зробити паштет: обсмажити моркву і цибулю, додати квасолю, сіль, чорний мелений перець, вершкове масло й збити все добре блендером.
- Якщо готуєте квасолю в мультварці, ставте режим «Тушкування» на 1,5 години.
- По суті, квасоля має нейтральний смак, тому можна експериментувати зі спеціями, наприклад, додавати не тільки сіль і чорний мелений перець, але і чебрець, базилік, коріандр, часник або часникову сіль, зіру, кінзу, куркуму, паприку і копчену паприку. Крім спецій смак квасолі можна урізноманітнити соусами: аджикою, песто і навіть соєвим соусом.
- У стравах можна використовувати не тільки відварну квасолю, але і консервовану, що значно скоротить час приготування тої чи іншої страви.
Також читайте, як правильно приготувати нут.
Готувати – це просто!