Коли йдеться про тару для напоїв, ми або обираємо практичність, або турбуємось про екологію. У першому випадку очевидно, що зручніше купляти воду у пластику, бо він, банально, легший. Але якщо ви сортуєте сміття і хочете використовувати екологічні матеріали, краще скло. Бо скло можна перероблювати необмежену кількість разів. Дедалі більше досліджень підтверджують, що мікропластик у продуктах шкодить організму. Його знаходять у ґрунті, їжі й навіть у нашому мозку. Наука ще вивчає, як саме він впливає на здоров’я людини, але вже є докази, що мікропластик може негативно впливати на кишківник, печінку, а можливо, навіть на нашу ДНК. Власне, це могла б бути ще одна причина, чому варто обирати саме скляну тару. Але, як-то кажуть, і тут є нюанс.
Наприкінці червня французьке агентство з безпеки харчових продуктів оприлюднило цікаві дані. Виявилося, що напої у скляних пляшках містять більше мікропластику, ніж ті, що продаються в пластиковій тарі. Головний автор дослідження Ґійом Дюфло розповів, що вони хотіли перевірити, скільки мікропластику міститься в різних напоях у Франції, та як на це впливає вид упаковки. Вчені вивчали воду, чай, лимонад, газовані напої, пиво й вино, розлиті у пластикові, скляні, картонні упаковки, жерстяні банки та іншу тару. Усі види тари містили мікропластик, але дослідження показало несподіваний результат: у скляних пляшках його було найбільше.
Як виявилося, частки пластику потрапляють у напої зі зовнішнього шару фарби на ковпачках. Дослідники пояснили, що мікропластик може обсипатися всередину під час відкривання пляшки. Попереднє очищення ковпачків перед закупорюванням зменшує кількість мікропластику в напоях, але повністю його прибрати не вдається. «Ми думали, що буде навпаки», — поділилася Ізелін Шаїб, аспірантка, яка брала участь у дослідженні, — «Але виявили, що частки, які знайшли у склі, за формою, кольором і складом повністю збігаються з фарбою на зовнішньому боці ковпачків».
І різниця справді суттєва. У скляних пляшках із газованими напоями, холодним чаєм, пивом чи лимонадом виявили приблизно 100 частинок мікропластику на літр. За даними Phys.org, це у 50 разів більше, ніж у пластиковій тарі чи банках. Ще у 2024 році дослідження показало: що частіше ви відкриваєте й закриваєте пляшку з газованим напоєм, то більше мікропластику потрапляє у напій через ковпачок. Зокрема, після двадцятого відкриття у популярному напої Coca-Cola накопичувалося вже 46 частинок мікропластику.
Попри все, в останньому французькому дослідженні були й позитивні моменти. З’ясувалося, що в воді та вині, навіть у скляних пляшках, мікропластику значно менше. Але чому саме, поки незрозуміло.
Якщо ви хочете використовувати менше пластику, почніть з базових речей. Наприклад, нещодавно ми розповідали про пластикові дощечки та чому від них варто відмовитися в побуті.