А ви знали, що сучасні м’ясні снеки до пива та сидру походять з традиційної кухні американських індіанців? Племена використовували сонце, вітер та дим від вогнищ, щоб продовжити термін зберігання м’яса. У наш час звісно використовують інші методи, а от які саме, розповідаємо в матеріалі. Підказка: приготувати смачні джерки можна навіть в домашніх умовах та без спеціального обладнання.
Що таке джерки
Джерки або м’ясні чипси — це снек, що готується із тонко нарізаних, замаринованих та висушених за невисокої температури шматочків м’яса. Страва походить із традиційних кухні американських індіанців, а саме слово “джерки” родом з індіанської мови кечуа та перекладається як “в’ялене м’ясо”
Для приготування джерків підходить будь-який вид м’яса, але найчастіше використовують курятину (філе грудки), яловичину, телятину та свинину.
Джерки повністю готові до вживання, не потребують додаткового приготування чи термічного оброблення, можуть місяцями зберігатися без холодильника та дуже зручні в транспортуванні завдяки маленькій вазі.
Як виготовляють джерки
Традиційно індіанці виготовляли джерки користуючись лише сонцем, вітром та димом від багать, щоб продовжити термін зберігання сирого м’яса у світі, в якому не існувало холодильників чи морозильних камер.У наш час використовуються сучасні методи: сушки, коптильні, духові печі.
Підготовка сировини. Спершу з м’яса необхідно видалити зайвий жир та плівки, нарізати на шматочки, товщиною 3-4 мм та замаринувати у суміші солі та спецій від 12 до 24 годин. Далі відбувається етап висушування, виконати який можна кількома методами.
Лайфхак. Щоб легко нарізати м’ясо тонкими шматочками, покладіть його на 1-2 години до морозильної камери, що м’ясо трохи підморозилося, але не застигло повністю.
Джерки у домашніх умовах
У домашніх умовах джерки можна приготувати у сушці або у духовці.
Сушка. Шматочки замаринованого м’яса викладаються тонким шаром на сітку сушки, залишаючи кілька сантиметрів простору між шматочками. Температуру слід виставити 70 градусів, просушити годину, зменшити температуру до 55-60 градусів та сушити ще 5-6 годин, періодично перевіряючи стан м’яса. Оскільки потужність сушарок може різнитися, орієнтуватися слід не стільки на час, скільки на стан м’яса — джерки мають стати сухими, але залишитися пластичними та не ламатися
Духовка. Приготувати джерки цілком можна і в духовці. Для цього замариноване м’ясо викладається на металеву решітку та закладається у розігріту до 70 градусів духовку на 1 годину. Через годину температуру зменшується до 55-69 градусів, м’ясо сушиться ще 5-6 годин. При цьому важливо залишити дверцята духовки прочиненими, аби волога могла вільно випаровуватися. Як і у випадку з сушкою, варто орієнтуватися на стан м’яса та за потреби, збільшити час висушування.
Якщо ви сумніваєтеся, який метод краще обрати, то редакція з власного досвіду рекомендує надати перевагу саме сушці — з нею менше шансів не дотриматися технології та недосушити м’ясо.
Джерки у промислових умовах
У промислових масштабах джерки виготовляють у спеціальних сушильних печах, обладнаних багатьма нагрівальними елементами та вентиляторами, для кращої циркуляції гарячого повітря. А витяжні отвори в печах забезпечують надійне видалення вологи.