Форшмак: історія, різновиди та найкращі рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Форшмак — це традиційна страва єврейської кухні, намазка, що готується із дрібно рубленого оселедця або м’яса, що зазвичай поєднується з яйцем, вершковим маслом та цибулею. Назва страви з ідиш перекладається як “попередній смак” або “перед смаком”, тобто закуска. Форшмак популярний у Європі, зокрема у Польщі, Фінляндії, Швеції та звісно в Україні.

Історія походження

Існує кілька версій походження страви. Одні вважають, що форшмак — традиційна страва пруської та німецької кухонь, що готувалася з дрібно рубленого м’яса. А євреї, які проживали по всій Європі, запозичили та дещо змінили рецепт. Інші ж вважають, що форшмак — це виключно традиційна страва єврейської кухні.

Чому саме оселедець

Все просто, багато національних страв, популярних і розхвалених в наш час, колись були їжею бідних. Люди просто вимушено готували з тих продуктів, що були під рукою.

Так сталося і з форшмаком: оселедець виявився найдешевшою рибою. Його доставляли величезними бочками та продавали у єврейських крамничках по всій Східній Європі.

Види форшмаку

Варіантів страви не полічити. Здається що в кожній країні, місті чи навіть родині форшмак готують по-своєму. Але ось кілька найпопулярніших.

Класичний форшмак по-єврейськи. Складається всього з 4 інгредієнтів: оселедцю, відварених яєць, вершкового масла та цибулі. Подається зі шматочками темного хліба чи крекерами або відвареною картоплею. Інколи до такої намазки додається ще свіже або мочене яблуко. При чому оселедець можуть попередньо вимочувати в молоці, щоб добитися ніжного смаку.

Форшмак з оселедця та картоплі. До класичного рецепта додається відварена картопля.

Форшмак з м’яса та оселедця. Можна використовувати фарш телятини або яловичини, або курятини, який поєднують із рубленим оселедцем, картоплею, цибулею, сметаною та вершковим маслом. Намазку запікають у духовці, тому страву називають ще запеченим форшмаком.

Форшмак з яловичини та сметани. Рецепт схожий на попередній, за тим винятком, що для цієї намазки використовують виключно яловичину.

Поради з приготування

  • Для форшмаку зручно використати вже підготовлене філе оселедця. Або ж ви можете розібрати рибину власноруч, головне дуже ретельно витягнути кістки.
  • Солити форшмак не варто, адже сама по собі риба вже зазвичай достатньо солена.
  • Якщо придбаний оселедець на смак вам здається занадто солоним — його можна замочити в молоці на 1 годину або на ніч, це допоможе прибрати зайву сіль. Знаємо, звучить дивно, але працює.
  • Подрібнити рибу можна як у блендері, так і в м’ясорубці, остання дає кращу, традиційну текстуру.
  • Якщо ви вирішили додати до форшмаку яблуко — обирайте більш кислі сорти, накшталт Симиренка або Гренні Сміт.
  • Головне — експериментуйте! Не бійтеся внести зміни у традиційний рецепт, щоб створити власну, унікальну версію страви.