Смачний та збалансований раціон. Користь печінки – розповідає дієтологиня

Мені подобається будь-яка печінка, бо за її допомогою можна урізноманітнити щоденне меню, створити дивовижні поєднання та отримати задоволення. Тільки уявіть: тушкована в сметані, вершках чи з яблуками, смажена на грилі з овочами, перебита у ніжний крем-паштет. Смакота! Я її завжди розглядав з точки зору кулінарії, але кожен продукт повинен нести не тільки чудовий смак, а й користь, згодні? Тому мені стало цікаво, яка печінка найкорисніша, чи всім її можна вживати та як готувати, щоб отримати якнайбільше користі. Тому закономірним було рішення залучити експерта. Лікарка-дієтологиня Тетяна Лакуста розповіла багато цікавого.

Лакуста Тетяна Лакуста Тетяна

лікар-дієтолог, терапевт, засновниця клініки «Prevent way»

Instagram

Який вид печінки найкорисніший – куряча, свиняча або яловича?

Користь печінки

Якщо порівнювати різні види печінки, великих переваг однієї перед іншою немає. Відмінності – в тонкощах. Якщо говорити про користь курячої печінки, вона містить найбільше таких мінералів, як селен та залізо, не така жирна та має менше білку.

Яловича багата на цинк, фосфор, вітамін В12, вітаміни групи В, А та D.

Свиняча ж печінка є лідером за кількістю заліза та білка.

Але варто сказати, що всі види печінки мають високий вміст білка. Його в 6-7 разів більше, ніж жиру. Це робить її гарним джерелом важливого для нас елемента.

Чи дійсно печінка показана при лікуванні залізодефіцитної анемії?

Те, що печінка містить багато заліза, білка, міді та вітамінів групи В – тих цеглинок, з яких складаються в кістковому мозку еритроцити та гемоглобін, не робить її лікувальним засобом при залізодефіцитній анемії. Для лікування потрібно 150-200 мг заліза на добу, а в печінці міститься максимум 20 мг у 100 г і воно ще й не все засвоюється. Саме тому не варто нехтувати фармацевтичним лікуванням анемії, бо таблетки мають вищий рівень доступності заліза. Проте печінка – гарний та смачний допоміжний засіб і її можна вживати заради профілактики проблем.

Скільки разів на тиждень можна їсти печінку?

Печінка може бути в раціоні кілька разів на тиждень. Особливо на неї варто звернути увагу людям, які в групах ризику залізодефіцитної анемії: діти, які швидко ростуть, підлітки, які активно займаються спортом, дівчатка та жінки з рясним щомісячним менструальним циклом, жінки, які годують грудьми та люди після 65 років, бо в них гірше абсорбуються вітаміни та мінерали з шлунково-кишкового тракту.

Кому треба з обережністю вживати печінку?

Загалом, печінка не шкодить більшості людям, якщо дотримуватися міри. Єдина пересторога стосується вагітних жінок. Річ у тому, що печінка серед інших харчових продуктів є найбільшим джерелом вітаміну А. Одна порція вареної печінки – 85 г містить 6600 мкг вітаміну А, або більше 700% добової потреби. Доведено, що його надлишок може викликати вродженні аномалії розвитку плоду. Вагітним варто їсти не більше 30-40 г печінки на два тижні.

Як готувати печінку, щоб отримати максимум користі?

Користь печінки

По-перше, її необхідно добре термічно обробляти, бо недоготовлена печінка може містити небезпечні для організму бактерії. По-друге, не бажано використовувати багаторівневу обробку, бо на кожному складному етапі втрачається кількість нутрієнтів – поживних речовин. Як результат – ми недоотримаємо корисних елементів. Зокрема, не рекомендується відбивати, потім смажити, а далі ще тушкувати та перетирати, а потім ще в тісто загортати. Ідеально, коли ми її спочатку добре протушкували, чи відварили, а потім перебили в паштет, або обсмажили та одразу з’їли. До слова, в перетертому стані печінка краще засвоюватиметься.

По-третє, не рекомендується робити добре рум’яну скоринку, бо доведено, що в ній містяться канцерогенні сполуки, які визначені факторами розвитку канцерогенезу шлунку та товстого кишківника – процесу виникнення та розвитку пухлин. Але, звісно, питання у кількості засмажених до рум’яних скоринок страв у раціоні. Бо час від часу смакувати ними можна і без великої шкоди для здоров’я, але якщо говорити про максимальну користь печінки, то найрозумніший вибір – паштет.

Тож готуйте й смакуйте зважено і тоді отримаєте максимум користі.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...