Нирки — це життєво важливі фільтри нашого організму, які відповідають за виведення продуктів життєдіяльності, а також беруть участь у регулюванні водно-сольового балансу та кров’яного тиску. Але ми можемо ненавмисне завдавати їм шкоди, через неправильно підібраний раціон та шкідливі звички. Доктор медицини Майкл Лахі назвав три типи продуктів, шкідливі для нирок.
Солодкі газовані напої та енергетики
Всі ми час від часу любимо потішити себе солодкими напоями, навіть знаючи, наскільки шкідливими вони є. Але щоденне споживання таких продуктів є частою причиною надмірного збільшення маси тіла і вироблення резистентності до інсуліну, що, своєю чергою, підвищує ризик розвитку діабету — основної причини пошкодження нирок.
Доктор Лахі пояснює: «Вони [солодкі напої] містять доданий цукор, який спричиняє ожиріння та резистентність до інсуліну. Обидва стани вважаються передвісниками хронічної хвороби нирок, оскільки навантажують фільтраційну функцію цього органу.» А про шкоду енергетиків більше можна дізнатися в нашій спеціальній статті.
Оброблене м’ясо
Високий вміст натрію, шкідливих жирів і консервантів у таких продуктах як бекон, ковбаси та сосиски можуть негативно вплинути на нирки. Щоб зробити продукти смачнішими, виробник додає до них багато солі, яка має властивість підвищувати кров’яний тиск і додатково навантажувати нирки, що з часом може призвести до розвитку хвороби.
Високий рівень натрію також змушує нирки працювати інтенсивніше, щоб збалансувати рівень рідини в організмі.
Продукти з високим вмістом оксалатів
Оксалати — це солі та складні ефіри щавлевої кислоти. Вони містяться в щавлі, шпинаті, квасолі, цитрусових, петрушці, горіхах, буряках та навіть в ягодах. За помірного вживання та у здорових людей оксалати безпечно виводяться з організму з іншими продуктами життєдіяльності. Але при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також при надмірному вживанні перелічених вище продуктів, оксалати можуть поєднуватися із кальцієм та відкладатися каменями у ваших нирках. Якщо раніше ви вже стикалися із сечокам’яною хворобою, доктор Лахі радить уважно стежити за своїм раціоном.
Лахі уточнює: «Хоча ці продукти є корисними для повсякденного раціону, добре відомо, що вони сприяють утворенню каменів у нирках. З часом людина стикається із рецидивом сечокам’яної хвороби, що може впливати на структуру та роботу нирок у довгостроковій перспективі».
Підсумки
Доктор Лахі наголошує, що ключовим підходом до формування свого раціону має бути помірність. З’їдена раз на місяць сосиска не призведе до проблем зі здоров’ям, натомість щоденне вживання оброблених та ультраоброблених продуктів, а також їжі багатої оксалатами може завдати серйозної шкоди вашим ниркам.
Крім цього Лахі рекомендує не забувати пити звичайну чисту воду та додати до свого меню більше листової зелені, багатої на калій: «Вода сприяє виведенню токсинів, а також допомагає запобігти утворенню каменів в нирках.» Що стосується листової зелені, то на думку лікаря, калій у їхньому складі сприяє здоров’ю нирок.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.