Коли йдеться про японську горілку, в розмові завше зʼявляється назва саке. Але, як виявилось, до горілки цей напій не має жодного стосунку. Просто в якийсь момент виник такий собі народний міт про саке. Що ж це таке насправді, скільки у саке градусів та як його пити, зʼясовуємо разом з вами.
Що таке саке та з чого його роблять
Саке – це унікальний японський продукт, відомий у всьому світі. Саке називають настоянку, яку виготовляють шляхом ферментації шліфованого рису, інакше кажучи – бродіння. За технологією приготування цей напій є чимось середнім між вином та пивом.
Щоб зробити справжнє саке, японці використовують лише рисову закваску, відбірний сухий рис та воду. Причому у воді має бути низький вміст заліза та магнію. Продукти бродять у чанах приблизно 20 днів. А сам процес бродіння відбувається завдяки спеціальному грибку.
Після виробництва саке підприємливі японці використовують у їжу навіть сухий залишок від браги. Він чудово підходить для різних овочевих маринадів.
Скільки градусів у саке
Вміст алкоголю у саке є не більшим, ніж у столовому вині, і в середньому він складає до 16% вмісту спирту. Для порівняння міцність класичної горілки варіюється від 37,5 до 56,0%. Крім того, існують види ігристого саке, в яких склад спирту не перевищує позначку у 10%.
Який смак у саке
Якісний саке має поєднувати у собі чотири смаки: гіркий, солодкий, терпкий та кислий. Завдяки такій особливості цей напій підходить під будь-які страви, тому що він відтінює смак продуктів і може зробити його більш мʼяким, якщо йдеться про сильні смаки мʼяса чи морепродуктів. Саме тому саке використовують у кулінарії як і японський соус мірін, що насправді є солодким рисовим вином.
Як правильно пити саке
Існує ще один міт про те, що саке обовʼязково треба пити гарячим. Але це не так. Щобільше, японці ніколи не пʼють рисову настоянку в такому вигляді. Замість цього напій лише злегка нагрівають, причому це актуально лише для холодної пори року або ж у випадку, коли подають гарячі страви. Преміальні види саке пʼють або повністю охолодженими, або кімнатної температури.
Цікаво, що в японській мові є окремі позначення саке різної температури. Так, наприклад, тепле саке називають кап. У закладах кап подають у спеціальних пляшках токкурі, виготовлених з кераміки. Перед подачею шийку токкурі нагрівають так сильно, що до неї неможливо доторкнутися. У цьому присутня певна церемоніальність, що так характерна для культури Японії.
Холодне саке називають шуа. Зазвичай на смак воно дещо солодке та має яскраво виражені фруктові нотки. Такий напій пʼють у спекотні дні. І тепле, і прохолодне саке пʼють з порцелянових чи деревʼяних піал, майже повністю прикриваючи долонею чарку. Традиція дозволяє лишати вільною лише маленьку ділянку, прикладаючи її до губ.
Особливості японської семантики слова «саке»
Якщо ви приїдете у Японію та замовите у закладі саке, вам можуть принести абсолютно будь-який алкогольний напій. Все, що містить у собі спирт, японці позначають однаковим ієрогліфом 酒, який вимовляється як «саке». А от та сама рисова настоянка японською звучить як «ніхонсю».
Сучасні технології іморту дозволять доторкнутися до культури країни вранішнього сонця чи не з будь-якої точки світу. Хто знає, можливо, у саке є всі шанси стати вашим улюбленим напоєм.