Чим харчуватися взимку, коли за вікном похмуро та холодно, а до літа ще так далеко? Насправді існує доволі багато сезонних продуктів, що варто додати до раціону, зокрема це стосується останнього зимового місяця. У лютому маємо безліч варіантів, як збагати продуктовий кошик. Розповідаємо про все по черзі.
Сезонні продукти лютого
Лютий – останній зимовий місяць, коли запаси осінніх овочів і фруктів ще є, а новий врожай тепличних і дикорослих продуктів тільки починає з’являтися. В цей період ми традиційно споживаємо коренеплоди, квашені та сушені продукти, горіхи та цитрусові, які добре зберігаються й збагачують раціон вітамінами.
Овочі
- Картопля – основний зимовий овоч, що залишається доступним й містить багато калію та клітковини.
- Морква – джерело бета-каротину, добре зберігається всю зиму.
- Буряк – незамінний для борщу та вінегрету, багатий на залізо та антиоксиданти.
- Ріпа та бруква – традиційні українські коренеплоди, які колись були популярнішими за картоплю.
- Селера (саме корінь) – використовується в супах, салатах і напоях для зміцнення імунітету.
- Пастернак – солодкуватий коренеплід, що надає стравам особливий смак.
- Білокачанна капуста – джерело вітаміну C, добре зберігається і підходить для тушкування, борщу та голубців.
- Червонокачанна капуста – також класний продукт, вона містить ще більше антиоксидантів, ніж біла.
- Ріпчаста цибуля використовується у більшості зимових страв. Вона є природним антисептиком, що містить корисні для імунітету речовини
- Часник – природний антисептик, підсилює імунітет.
- Гарбуз – овоч, багатий на бета-каротин, гарно підходить для запікання та каш.
- Хрін – натуральний засіб проти застуди, чудово поєднується з м’ясними стравами.
Фрукти
- Яблука добре зберігаються до весни, особливо пізні сорти (Ренет, Антонівка, Симиренка).
- Груші (зимові сорти) – м’якшають до лютого, але зберігають корисні властивості.
- Цитрусові (імпортні, але актуальні взимку) — апельсини, мандарини, лимони, грейпфрути. Також радимо скуштувати помело та світі, про користь яких писали раніше.
- Сушені фрукти: чорнослив, курага, інжир, родзинки. Їх часто використовують як природні підсолоджувачі та джерело поживних мікроелементів.
- Сушені яблука та груші найчастіше використовуються для узвару та каш.
- Заморожені ягоди: смородина, малина, журавлина, брусниця. Вони містять багато антиоксидантів і допомагають боротися з зимовим авітамінозом. Калина та горобина є природними імуностимуляторами.
Що готувати у лютому
У лютому радимо робити акцент на теплих супах та борщах, поживних закусках з сезонних продуктів, як-от зимові салати, тушкованих й запечених овочах тощо. З сухофруктів класно варити компоти та узвар. Оскільки горіхи цього сезону завжди в асортименті, можна готувати різноманітні горіхово-медові десерти, що мають не тільки добрий смак, а ще й високу поживність.
Окремої уваги заслуговують ферментовані продукти, як-от квашена капуста чи морква. Різноманітні соління лишаються частиною зимового раціону, втім, не варто нехтувати свіжими овочами. Сюди ж додаємо зелень, наприклад мікрогрін, що продається у супермаркетах. Також його можна вирощувати у домашніх умовах та завжди мати під рукою.
Зрештою сучасний продуктовий ринок пропонує величезну кількість товарів, серед яких є багато сезонних та імпортних продуктів. Головне, складати збалансований раціон, що цілком реально робити узимку. Експериментуйте!