На полицях супермаркетів ми часто не звертаємо уваги на весь асортимент та беремо лише те, що добре знаємо та до чого звикли. От скажіть, чи давно ви роздивлялися товари у відділі з крупами? Крім звичних нам рису, пшона та гречки там можна знайти й інші справжні гастроскарби, або як ще кажуть – суперфуди. Хтось ніколи й не чув про чіа, кіноа чи амарант, хтось вважає їх користь вигадкою маркетологів, але що я можу сказати з впевненістю – варто знати про них більше, тоді можливо вам і захочеться включити деякі з них до свого раціону.
Пропоную зупинитися на одному з таких суперфудів. Я розкажу вам, що таке амарант, чим він корисний для нашого організму та до яких страв ви можете його додавати. Заодно вкотре нагадаю вам, як зберігати крупи так, щоб вони могли радувати вас смаком і користю якомога довше.
Що таке амарант
Я говорив вам про крупи, але загалом амарант – це не зовсім крупа. Це трав’яниста рослина, що налічує понад 80 видів, насіння та листочки деяких з них використовують у їжу. Тож у магазині у відділі круп ми бачимо саме висушені насінинки цієї рослини.
З грецької амарант перекладається як «той, що не в’яне», особисто мені подобається друга його назва – щириця. Погодьтесь, звучить дуже по-українськи, хоч амарант розповсюдився з Центральна Америка та Мексика. Ще тисячі років тому амарант був основою раціону ацтеків, які вірили у його цілющі та навіть магічні властивості. Саме через останні з амарантом проводили ритуали, додаючи до нього людську кров і споживаючи в їжу. З приходом іспанців така практика була припинена, а всі врожаї амаранта – знищені. Тому для багатьох наступних поколінь ці корисні насінинки були втрачені. З часом вирощування було відновлене і зараз розвинене в Перу, Непалі, Мексиці та США.
Якщо ви ніколи не куштували його, то звісно вам цікаво, який смак в амаранта. Розкажу: він має легкий солодкувато-горіховий та злегка трав’янистий смак. Його насінинки маленькі та за зовнішнім виглядом трохи нагадують макові, але світлого кольору.
Як правильно їсти амарант?
Насіння амаранта трохи нагадує кіноа, тож з нього можна приготувати чудову кашу до сніданку. Пропорції зерен та води мають бути приблизно 1:3, та звертайте увагу на інформацію на пакованні. Варити треба десь 20 хвилин на слабкому вогні, оскільки амарант має доволі щільну оболонку. До готової каші ви можете додати будь-які спеції, олію чи вершкове масло, подавати з м’ясом або рибою, з яйцем пашот, поєднувати його з сирами й зеленню тощо.
Також варений амарант можна додавати у салати й супи замість звичних нам круп, бо він добре поєднується з будь-якими продуктами. Для салатів підійдуть і сухі зернятка, вони створять легкий приємний хрускіт.
З амаранта можна зробити борошно, перемоловши зерна у кухонному комбайні. Його використовують для випічки, змішавши із пшеничним, а також панірують у ньому м’ясо чи рибу. Перед подрібненням ще можна трохи підсмажити насінинки на сухій пательні, так борошно буде мати більш насичений смак.
Чим корисний амарант?
Амарант містить багато білка, приблизно 150 г зернят можуть забезпечити дорослій людині його добову норму. І хоч цей білок і рослинний, та в ньому є всі амінокислоти, яких потребує наш організм, так само, як і у м’ясних продуктах.
Також це одне із зерен з найвищим вмістом клітковини, воно містить багато марганцю, вітамін С, вітаміни групи B, кальцій, селен та магній. Ось ще декілька переваг амаранта для вашого організму:
- багатий на антиоксиданти. Це допомагає у боротьбі з вільними радикалами, що сприяє зміцненню здоров’я серця;
- не містить глютену. Це особливо важливо для тих, кому не можна вживати пшеничної клейковини;
- може допомогти зменшити вагу. Це відбувається завдяки високому вмісту клітковини та білка, що здатні зменшити апетит та дати відчуття ситості на довший час.
Я думаю, вам сподобається експериментувати з амарантом та спробувати додати його до ваших звичних страв, поєднавши з іншими крупами, овочами, м’ясом або рибою, адже ваш організм лише виграє від цих корисних зерен.