Покращує не тільки смак. Користь цибулі, за яку ви полюбите її ще більше

Ми їмо цибулю щодня: додаємо в супи, до м’яса, риби, овочів – майже в усі солоні страви. Вона завжди є на наших кухнях, чудово поєднує смаки, і в теорії ми знаємо, що чимось там вона та й корисна. Але які переваги для здоров’я вона пропонує насправді, мало хто розуміє. А цибуля ж не така проста, як може здаватися, і має в своєму арсеналі більше, ніж просто смак. Тож не важливо, це маринована цибуля, цибулевий суп чи трішки засмажки в рагу, цибуля здатна покращити певні стани вашого організму та посилити ваш імунітет.

Харчова цінність цибулі

Цибуля містить мало калорій, але багато вітамінів, мінералів і клітковини.

  • Цей овоч містить особливо багато вітаміну С, поживної речовини, яка бере участь у регуляції імунітету, виробленні колагену, відновленні тканин і засвоєнні заліза. Вітамін С також діє як потужний антиоксидант в організмі, захищаючи клітини від пошкоджень.
  • Цибуля багата на вітаміни групи B, включаючи фолієву кислоту та вітамін B6, які відіграють ключову роль у метаболізмі, виробництві еритроцитів і функції нервів.
  • Вона є хорошим джерелом калію, мінералу, що грає важливу роль у роботі нирок, скороченні м’язів, нормальній роботі клітин. Більшість людей не з’їдає рекомендовану добову норму калію, тому цибуля тут хороший помічник.

Цибуля також містить щонайменше 17 різних різновидів флавоноїдних антиоксидантів, котрі знижують запалення в організмі та захищають його від вільних радикалів і можливого окислювального стресу, котрий вони спричиняють. Червона цибуля, зокрема, містить антоціани, які надають їй глибокий колір. Було встановлено, що антоціани захищають від певних типів раку та діабету.

Червона цибуля

Корисні властивості цибулі

Насправді цибулю вважали лікувальною рослиною з давніх часів, використовуючи і у вигляді настоїв, відварів і сиропів для полегшення болю та запалень в організмі, і як зовнішній засіб для лікування опіків, деяких поранень і шкірних захворювань. Українці також століттями використовували цибулю для полегшення симптомів застуди, покращення імунітету, очищення організму та зниження запалень. І хоча повірити в те, що цибуля – панацея, складно, деякі її властивості таки правдиві і тепер їх досить просто пояснити науково.

Має антибактеріальні властивості

Цибуля містить кілька речовин, котрі борються з різними потенційно небезпечними бактеріями. Кверцетин, отриманий з цибулі, вважається особливо потужним засобом для зменшення росту бактерій, що здатні викликати виразку шлунка та певні види раку травної системи. Окрім того, унікальний сильний запах цибулі їй дає аліцин – речовина, що також допомагає товстій кишці боротися зі шкідливими бактеріями.

Може покращити травлення

Цибуля є багатим джерелом клітковини та пребіотиків, необхідних для підтримання здоров’я кишківника. Пребіотики — це неперетравлювані види клітковини, які розщеплюються корисними кишковими бактеріями і перетворюються в жирні кислоти. Дослідження показали, що ці кислоти зміцнюють здоров’я кишківника, підвищують імунітет, зменшують запалення та покращують травлення. Дієта, багата пребіотиками, може допомогти покращити засвоєння організмом важливих мінералів.

Покращує здоров’я серця

Цибуля містить антиоксиданти та сполуки, які борються із запаленням, знижують тригліцериди та рівень холестерину — усе це може знизити ризик серцевих захворювань. Їх потужні протизапальні властивості також можуть допомогти знизити високий кров’яний тиск і захистити від утворення тромбів. Однак слід зазначити, що в усіх дослідженнях йшлося про регулярне та досить значне споживання цибулі.

Покращує контроль рівня цукру в крові

Вживання цибулі може допомогти контролювати рівень цукру в крові, що особливо важливо для людей з діабетом або переддіабетом. Постійне споживання цибулі трішки знижує рівень глюкози в організмі, а також полегшує його контроль завдяки клітковині та ще кільком сполуками. Так, зокрема, кверцетин і сполуки сірки, мають певний антидіабетичний ефект. Наприклад, дослідження показали, що кверцетин взаємодіє з клітинами тонкої кишки, підшлункової залози, скелетних м’язів, жирової тканини та печінки, щоб контролювати регуляцію рівня цукру в крові в усьому організмі.

Знижує ризики розвитку раку

Чимало досліджень показали, що люди, котрі постійно споживають цибулю, мають на 22% менше шансів отримати діагноз раку шлунка та на 15% – раку товстої кишки. Ці протиракові властивості пов’язують із сполуками сірки та флавоноїдними антиоксидантами, які містяться в цибулі. Цибуля також містить фізетин і кверцетин, які є флавоноїдними антиоксидантами, що можуть пригнічувати ріст пухлин.

Зелена цибуля, користь котрої фактично дублює користь звичайної цибулі, також стане чудовим доповненням до вашого раціону. Її свіжий смак дарує так само чимало переваг для здоров’я.

Зелена цибуля користь

Недоліки цибулі

Більшість людей можуть насолоджуватися цибулею без будь-яких проблем чи ризиків. Однак в деяких моментах цибуля таки може мати небажані побічні ефекти:

  • може посилити симптоми синдрому подразненого кишківника (СПК). Хоча продукти не вважаються причиною СПК, вони можуть викликати його симптоми. Тому для людей із цим синдромом коригується дієта, з якої досить часто виключають і цибулю;
  • може викликати чи посилити печію у людей зі схильністю до цієї хвороби. Різні дослідження кінця 90-х – початку 2000-х показали, що їжа з цибулею посилює симптоми та частоту печії;
  • цибуля має потенційний антикоагулянтний ефект, тобто вона може запобігти утворенню тромбів. Це може бути проблемою, якщо ви приймаєте ліки, що сприяють згортанню крові;
  • зелена цибуля натомість має високий вміст вітаміну К, який діє проти ліків, що розріджують кров. Якщо ви приймаєте ліки для запобігання інсультам, інфарктам або утворенню тромбів, її треба вживати в невеликих кількостях.

Алергія на цибулю буває вкрай рідко, а от індивідуальна нелюбов до цього овоча – справа часта. Однак є надія, що перелічені переваги цибулі переможуть антипатію та зроблять цей овоч невід’ємною частиною вашого гастро-життя.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...