Чи дійсно чай без кофеїну корисний для здоровʼя — думка експертів

чай без кофеїну

Всім відомо, що кава містить кофеїн, тому вживання цього напою почасти намагаються обмежувати. Втім, цей природний стимулятор так само міститься в інших напоях, як-от какао чи ваш улюблений чай. Якщо ви маєте проблеми зі сном та тривожністю, від кофеїну дійсно варто відмовитися. Про каву без кофеїну всім відомо, а от як щодо чаю? Як виявилось, такий харчовий винахід також існує. Що таке чай без кофеїну та чи безпечно його вживати. розповідаємо детально далі у статті.

Чай без кофеїну: як це працює?

Насправді чай має безліч переваг для здоровʼя. Наприклад, регулярне вживання цього напою знижує ризик серцевих захворювань, рівень холестерину та покращує здоров’я нашого кишківника, а також допомагає зменшити стрес. Недарма у Великій Британії існує певний чайний культ. Лише уявіть, в середньому один англієць випиває до 844 горняток чаю на рік. Втім, якщо вживати надлишкову кількість чаю, можна зустрітися з низкою проблем. І всі вони виникають через кофеїн.

Надмірна кількість кофеїну, що потрапляє в організм разом з чаєм, може призвести до проблем з травленням, занепокоєння, прискореного серцебиття та труднощів зі сном вночі. Щоб розв’язати це питання, на допомогу приходить чай без кофеїну. Професор епідеміології та психології в Університетському коледжі Лондона Ендрю Стептоу зазначає: «Чай зробить для вас набагато більше, ніж проста вода, не кажучи вже про газовані напої. Я б навіть сказав, що чай приносить більше користі для здоров’я, ніж кава». Але чи приносить чай без кофеїну таку ж користь, як і звичайний чай? Тут все не так просто.

Чай без кофеїну виготовляється з тих самих листків чайної рослини Camellia sinensis, що й звичайний чорний або зелений чай. Однак перед фасуванням його обробляють спеціальними розчинниками, вуглекислим газом або гарячою водою (цей спосіб відомий як швейцарський водний метод), щоб видалити майже весь кофеїн. У результаті понад 99% цієї речовини усувається з чайного листя. Водночас така жорстка обробка позбавляє чайне листя поліфенолів. А вони, по суті, й приносить користь для здоровʼя.

Відомо, що поліфеноли є потужним антиоксидантом, що міститься в багатьох рослинних продуктах. А дієта, багата на поліфеноли, пов’язана зі зниженням ризику серцевих захворювань, деяких видів раку та навіть деменції. Ці ж поліфеноли підтримують здоров’я кишківника, зменшуючи запалення та сприяючи росту корисних бактерій. Дослідження свідчать, що чай може полегшувати симптоми таких станів, як синдром подразненого кишківника, хоча надмірне споживання кофеїну здатне їх посилювати.

Який чай корисніший

Якщо оцінювати користь від чорного та зеленого чаю, перемагає останній. Професор Стептоу зазначає: «Завдяки збиранню та обробці зеленого чаю він більш насичений поліфенолами порівняно з чорним чаєм. До 15% ваги висушеного листя зеленого чаю складається з поліфенолів порівняно з лише 5% листя чорного чаю». Зрештою, зелений чай містить менше кофеїну, ніж чорний. Але кількість кофеїну в чаї може сильно відрізнятися залежно від суміші та тривалості замочування. Існують загальні рекомендації щодо споживання будь-якого чаю на день — денна норма не має перевищувати 5 чашок гарячого напою. Водночас нагадуємо про вагомі причини відмовитися від кави, що містить значно більше кофеїну, ніж чай.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення