Сезон варення у розпалі, але пропорційно зі збільшенням кількості баночок заготівлі збільшується і кількість запитань щодо неї. Бо одна справа – розібратися, як приготувати варення, інша – чому воно темнішає, кристалізується чи не загусає. А позаяк заготовлюємо ми його не для галочки та використання ягід, а для класного смаку та якісного результату, усі ці, здавалося б, дрібниці приготування варто враховувати. Тому ми просто радимо максимально слідувати рецептам з приготування джемів і варення, а також врахувати кілька нюансів, котрі дуже впливають на успіх.
Чому варення кристалізується і як цього уникнути?
Причин кристалізації може бути кілька: ви поклали надто багато цукру, цукор не розчинився або ж ви варили варення надто довго чи на занизькій температурі. Тому тут і розв’язань проблеми кілька. По-перше, готуйте джеми та варення строго за рецептом, відміряючи інгредієнти. По-друге, слідкуйте за тим, щоб увесь цукор розчинився до того, як ви розіллєте варення по банках. Якщо цукор лишився на стінках каструлі, зішкребіть його ложкою чи лопаткою перед накладанням варення в банки, щоб він туди не потрапив. По-третє, не переварюйте варення та слідкуйте за тим, щоб воно постійно трішки кипіло. Зайвий час приготування варенню не потрібен, це не дасть йому нічого. Якщо ж результат від часу таки залежить, у рецепті завжди буде вказано мінімальний і максимальний час приготування.
Чому на варенні з’являються бульбашки?
Якщо на вашому варенні з’явилися бульбашки, або туди попало зайве повітря, або варення почало бродити. У першому випадку, повітря могло там з’явитися через піну чи початок гелеутворення до розливу в банки. Уникнути цього досить просто, знявши піну та швидко розливаючи варення по банках без паузи між приготуванням і наповненням. Також важливо наповнити банки варенням майже повністю, не лишаючи надто багато порожнього простору для повітря. Якщо ж варення забродило, його треба просто викинути. Бульбашки на поверхні – одна з ознак, котра допомагає зрозуміти, що варення зіпсувалося.
Чому варення бродить і як вберегти його від цього?
Сподіваюся, у вас такого досвіду не буде, але якщо на вашому варенні з’явилися бульбашки чи цвіль, воно зіпсоване та підлягає виключно утилізації. Причин може бути кілька: банки чи кришки не були нормально простерилізовані, кришка не була герметично закрита, ви зберігали варення в теплому світлому вологому місці. Ці ризики легко мінімізувати. Отож, розкладайте варення у стерилізовані банки та закручуйте стерилізованими кришками. Методів стерилізації є 4: у духовці, у мікрохвильовці, на парі, у посудомийці. Будь-який метод підходить, лиш виконайте всі умови. Також не варто робити паузу між стерилізацію та розкладанням варення по банках, інакше результат нівелюється.
Перевірити герметичність закриття банки можна старим добрим методом перевертання банки з заготівлею десь так на добу. Якщо десь щось погано закрите, варення протікатиме. Якщо ні, перевертаєте в нормальне положення і зберігаєте. Ну і зберігати потрібно в темному прохолодному і сухому місці.
Про всяк випадок додам і те, що варення, яке забродило потрібно просто викинути. Їсти його вже не можна.
Чому варення темніє і як цього уникнути?
Варення могло потемнішати, якщо ви переварили його. Тривале кип’ятіння може призвести і до кристалізації, і до втрати кольору. Тому дійте згідно з рецептом і не забувайте варення на плиті. А ще варення могло потемнішати від надто довгого зберігання або ж зберігання за високої температури. Вкотре нагадую: сухе прохолодне темне місце.
Чому варення не гусне і як зробити, щоб варення було густе?
Тут причин особливо багато, тому зробимо бліц-огляд:
- переварювання: це знижує желеподібну здатність пектину
- надто велика кількість води: тут усе очевидно, неправильна пропорція, надто рідке варення
- недоварене варення: у такому разі концентрація цукру надто мала і варення не загусає
- надто мала кількість цукру: цукор загущує варення, якщо додати значно менше, ніж у рецепті, варення може лишитись радше соком чи пюре
- швидке використання: деякому варенню потрібно до тижня, щоб гарно загуснути.
Решта нюансів приготування можуть бути дуже індивідуальними та особливими. Загалом, дотримуючись цих порад, ви зможете приготувати ідеальне варення з будь-якої ягоди чи фрукта. Бо ж готувати – це просто!