Тісто та хліб зокрема часто вважається табуйованою їжею під час дієт для схуднення. Адже більшість дієт фокусується на дефіциті калорій, а позаяк борошно продукт калорійний, його просто на просто забирають із раціону. Однак науковці запевняють, що хліб на заквасці може бути частиною здорового раціону навіть під час схуднення. Адже сама закваска – це вкрай корисний продукт, а навіть із дефіцитом калорій наш організм потребує бодай невеликої кількості вуглеводів.
Що таке закваска і чим вона корисна
Науковці сходяться на думці, що закваска виникла в Єгипті приблизно в 2000 році до н.е. Це традиційний метод бродіння зерна завдяки молочній кислоті та диким дріжджам. Хліб на заквасці підіймається вже під час запікання, а не в процесі вимішування, як на сучасних хлібопекарських дріжджах.
Закваска засвоюється легше, ніж звичайні дріжджі, адже це продукт ферментації, як квашена капуста, йогурт чи кімчі. Усі продукти ферментації позитивно впливають на травлення та ще низку процесів в організмі. Окрім того, закваска містить більше вільних амінокислот та інших корисних мікроелементів, яких наш організм потребує.
Переваги хліба на заквасці для схуднення
По-перше, складні вуглеводи – необхідна складова здорової тарілки, тож у невеликих кількостях їх не просто можна, а й потрібно додавати. Хліб натомість – це джерело вуглеводів і клітковини із цільних зерен. Тому, якщо ви включите в раціон невелику кількість цільнозернового хліба, ви зможете забезпечити організм енергією на цілий день.
По-друге, закваска допомагає регулювати рівень цукру в крові. Процес бродіння, який бере участь у виробництві закваски, може знизити глікемічний індекс хліба та, відповідно, різкі стрибки рівня цукру в крові. Окрім того, молочна кислота, що утворюється під час процесу бродіння, може знизити рівень цукру в крові вже після їжі. Це має безпосередній звʼязок зі схудненням, адже різкі перепади цукру в крові та продукти з високим глікемічним індексом сприяють набору зайвої ваги.
По-третє, завдяки процесу бродіння хліб на заквасці містить пробіотики та пребіотики, які живлять корисні бактерії в кишківнику. Це може значно покращити мікробіом кишківника та травлення загалом. Адже процес бродіння також розщеплює різні компоненти хлібного тіста, наприклад глютен, що полегшує його перетравлення шлунково-кишковим трактом.
Наостанок, завдяки високому вмісту клітковини, закваска також може підтримувати відчуття ситості через кілька годин після її вживання. Це може позитивно вплинути на схуднення, зменшивши тягу до перекусів між прийомами їжі. Своєю чергою, це може знизити кількість спожитих калорій, що дуже корисно для схуднення.
Тож врешті хліб на заквасці – це справді хороше рішення для дієт. Звісно, його кількість варто обмежити до пари шматочків на день, але загалом включати його варто. Адже це чудовий метод додати в раціон цільні зерна, складні вуглеводи та продукт бродіння.