blank

Від хорошого шматка – тільки користь. Нутриціологиня розвінчала міфи про хліб

Шалений інтерес людей до нутриціології та дієтології має свої плюси і мінуси. З одного боку, всі трохи здоровіше харчуються, стежать за раціоном і узвичнюють «екзотичні» суперфуди. З іншого – через відсутність експертності з’являється чимало абсурдних міфів і демонізованих продуктів, у котрі останнім часом попадає й хліб. Однак не такий страшний чорт, як його малюють! І я це кажу не як фанат борщу з яким ідеально смакує домашній хліб, навіть не як фанат чизбургера, хоча я щиро люблю і те, і те. Я просто хочу досягти справедливості в кулінарному світі та зняти хибні звинувачення з хліба. Допомогла мені в цьому нутриціологиня Ольга Дорош.

Ольга Дорош Ольга Дорош

фізіологиня, нутриціологиня, співзасновниця школи здорового харчування Nodiet

Instagram

Від хліба не набирають вагу

Хліб не конвертується в зайву вагу на вашому тілі пропорційно зі з’їденими грамами. Зайва вага приходить від надлишку калорій загалом: об’їстеся фруктами, і причиною набору ваги будуть вони. Звісно, якщо ви їсте тільки хліб, то він може стати проблемою, однак у помірних кількостях він не гірший за будь-які вуглеводні продукти. Якщо ж ви візьмете ще й класний цільнозерновий чи гречаний хліб, він буде складним вуглеводом, як і всі крупи.

В 100 г хліба приблизно 220-270 ккал. Якщо ви прагнете схуднути чи зберегти свою вагу, просто враховуйте цей факт чи беріть менші шматочки.

Хліб – це не порожні калорії

Увесь хліб має певний вміст клітковини та більший чи менший набір вітамінів, мінералів і корисних речовин. Тут усе залежить від борошна, з якого він спечений. У білому хлібі з борошна вищого, першого сорту мікронутрієнтів, клітковини менше, а в цільнозерновому кількість росте десь втричі. Окрім того, чимало комерційних хлібів виготовляють із борошна, збагаченого вітамінами групи В і залізом.

Окрім того, згідно з міжнародними рекомендаціями з харчування, дорослій людині варто з’їдати 45-65% кілокалорій саме з вуглеводів, це 3- 6 видів вуглеводних продуктів на день залежно від активності. Принаймні половина з них повинна бути цільнозерновою. Тому цільнозерновий хліб – це найпростіший метод включити зернові продукти в свій раціон. Тож так, це не порожні калорії, як може здаватися.

Цільнозерновий хліб корисний

Чорний хліб не кращий за білий

Ось вам несподіваний факт: темний хліб часто завдячує кольором барвнику чи патоці. Чи може це бути корисним? Як джерело складних вуглеводів – ні. Звісно, у білому хлібі світле борошно, котре менш корисне за цільнозернове, гречане й подібні. Однак, якщо у складі хліба є якийсь інгредієнт, який його затемнює, сподіватися на його корисність не варто. Читайте етикетки зі складом.

Дріжджі в хлібі не викликають рак, молочницю і інші хвороби

Ми згадували на початку про абсурдність міфів, отут вона виражена сповна. Дріжджі об’єднують в собі багато видів. Ніяких доведений досліджень про те, що хлібопекарські дріжджі виду Saccharomyces cerevisiae викликають рак не існує. А от вид Candida albicans молочницю викликає при надмірному своєму рості. Але правда в тому, що в хліб їх не додають.

Ба більше, хлібопекарські дріжджі за високих температур випікання не виживають у випічці. Окрім того, вони містять велику кількість вітамінів групи В, залізо, цинк, кальцій, магній, а також білки і саме тому в аптеках навіть продають з ними харчові добавки. А ще хлібопекарські дріжджі є в пиві, вони живуть на винограді, на родзинках і будуть в заквасці… тож тікати від них немає сенсу.

Глютен не шкодить організму

Ну тут теза мінімально суперечлива, адже глютен таки небезпечний… для людей з целіакією чи непереносимістю білків злакових. Якщо таких проблем у вас немає, боятися глютену, це наче боятися, що вас на вулицях Києва вдарить кенгуру. Якщо у вас є індивідуальна непереносимість чи погані відчуття після споживання глютену, орієнтуйтеся на свій стан та обов’язково зверніться до лікаря. В інших випадках, не вигадуйте собі зайвих проблем на порожньому місці.

Краще обирати хліб з борошна другого сорту чи цільнозернового

Як обрати хороший хліб?

З міфами розібралися, однак не весь хліб класний, як і будь-які продукти. Корисний хліб має кілька важливих ознак. Купуйте хліб із цільнозернового борошна (на етикетці це борошно цільнозернове, зерно мелене, борошно жорнове, обдирне чи 2 сорту). Справа в тім, що для виготовлення білого борошна видаляють зовнішню оболонку зерна, яка містить більшу частину клітковини. А позаяк клітковина для нашого організму дуже важлива (слугує профілактикою закрепів, нормалізує рівень цукру та холестерину в крові, допомагає довше відчувати ситість, є кормом для корисної мікробіоти кишківника), ця очистка від неї факт неприємний. У цій зовнішій частині зерна також зберігається майже весь набір вітамінів, що міститься в злакових, тому біле борошно заради ніжної текстури жертвує майже всіма поживними речовинами. І не беріть на віру всі красномовні паковання. Цільнозерновий хліб не може бути м’яким і дуже пружним, він буде твердішим. Тому тостовий хліб із вдома зернинками зверху – лиш маркетинговий хід.

Також раджу вам спробувати пекти хліб власноруч, дегустувати різні види та їсти тільки смачний! Я хочу вірити, що корисність посилюється, коли вам смачно.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...