Вуглеводи на сніданок, обід та вечерю? Так, так й ще раз так! Нове дослідження показало, що вуглеводи можуть стати вашими союзниками на шляху до довшого й здоровішого життя. У травні 2025 року науковці оприлюднили результати дослідження в журналі JAMA Network Open, де з’ясовували, як споживання вуглеводів у середньому віці впливає на здорове старіння. Під здоровим старінням вони мають на увазі відсутність серйозних хронічних хвороб, збереження ясності розуму й фізичної активності, а також гарне психічне самопочуття.
Щоб розібратися, які вуглеводи справді корисні, науковці звернулися до великого дослідження медсестер (Nurses’ Health Study), яке тривало з 1984 року аж до кінця 2016-го. До участі допускали жінок молодших за 60 років на момент початку дослідження. Кожні чотири роки учасниці заповнювали детальні анкети про свої харчові звички. Завдяки цим даним вчені змогли проаналізувати, скільки люди споживають вуглеводів загалом (рафінованих і високоякісних), таких як цільнозернові продукти, овочі, фрукти та бобові. Також брали до уваги споживання клітковини, глікемічний індекс та глікемічне навантаження.
«Усі ми чули, що різні вуглеводи впливають на здоров’я по-різному. Але ми хотіли вивчити це питання краще й з’ясувати, як ці харчові звички можуть позначитися на здоров’ї через десятиліття. Наші результати натякають на одне: якість вуглеводів може відігравати ключову роль у тому, як ми старіємо», — розповів Андрес Ардіссон Корат, головний автор дослідження.
Висновки дослідження
Із 47 тисяч жінок, які брали участь у дослідженні Nurses’ Health Study, 3706 відповідали критеріям здорового старіння. Дослідники встановили, що ті, хто споживав більше якісних вуглеводів із фруктів, овочів, бобових і цільнозернових продуктів, а також більше клітковини, мали від 6 до 37% вищі шанси старіти без серйозних хвороб і зберігати гарний фізичний та психічний стан.
Які ж джерела вуглеводів вважаються найкориснішими, згідно з результатами дослідження? Насамперед бобові та злаки, що містять складні вуглеводи, а також фрукти та овочі. Якщо додавати ці продукти до щоденного раціону, у вас є всі шанси уникнути багатьох хронічних хвороб та старішати у злагоді із собою. Водночас продукти з низькою якістю вуглеводів, такі як рафіновані продукти чи крохмалисті овочі, знижують шанси на здорове старіння орієнтовно на 13%. Також науковці підкреслили важливість клітковини, адже вона не лише підтримує здоровʼя серце та судин, а й сприяє виробленню корисних сполук у кишківнику, що допомагають зменшувати запалення.
Зрештою, це дослідження вкотре нагадує про те, що щоденний раціон має бути збалансованим та містити цільні й необроблені продукти. Чим краще ви харчуєтесь у середньому віці, тим здоровішим буде ваше старіння. Ділимось з вами простими, але поживними рецептами, що включають корисні вуглеводи.