Лише уявіть: ви пʼєте улюблену каву й одночасно боретесь зі старінням. Навіть цю статтю я пишу, сьорбаючи фільтр каву та насолоджуючись моментом. Зізнаюсь чесно, робити це, усвідомлюючи чималенький позитивний вплив цього напою на здоровʼя вдвічі приємніше. Зовсім нещодавно зʼявилось нове дослідження, яке показало, що споживання кави у середньому віці дає більше шансів на здорове старіння.
Аналіз дослідження представили на щорічній зустрічі Американського товариства харчування. Експеримент був довгим: протягом 30 років дослідники спостерігали за жінками, які випивали близько трьох невеликих чашок кави з кофеїном на день. Як результат, вони мали більше шансів бути фізично активними та не мали хронічних проблем зі здоров’ям чи когнітивних розладів у довгостроковій перспективі. Згідно з іншими відомими дослідженнями, кава сприяє зниженню ризику розвитку різних захворювань, від діабету 2 типу до смерті від раку кишківника.
Чим корисна кава
У кавових зернах міститься хлорогенова кислота. Це особлива сполука, що має протизапальні властивості. За даними Всесвітнього фонду дослідження раку, хлорогенова кислота може покращувати метаболізм та процес регулювання рівня інсуліну. «Кава містить антиоксидантні інгредієнти, а також може зменшувати запалення, стимулюючи кровообіг», — зазначає доктор Лу Ці, директор Дослідницького центру ожиріння Тулейнського університету в США.
Також є теорія, що кофеїн нейтралізує аденозин в організмі. Це така молекула, що викликає втому протягом дня або після стресу. Цікаво, що споживання кави з великою кількістю цукру або молока може звести нанівець будь-яку користь, що пропонує кофеїн для здоровʼя. Тож найкраще обирати рецепти кави, де немає зайвих додатків.
Значення має також час, коли ви пʼєте каву. Згідно з дослідженням, опублікованим цього року в European Heart Journal, та аналізом майже 41 000 осіб, люди, які пили каву вранці, мали нижчий рівень смертності, зокрема від проблем із серцем, ніж ті, хто пив її цілий день або не пив взагалі. Якщо пити каву пізніше, це може порушити біологічні ритми й метаболізм та призводити до переїдання.
Попри всі проведені дослідження, у науковців досі немає чіткого розуміння, яке дозування кави на день є цілком безпечним для кожної людини. На те, як кава буде діяти в контексті саме вашого організму, впливає ще безліч інших факторів, як-от харчування, гідратація, фізичні навантаження, характер роботи тощо. Втім, найкраще не перебільшувати та пити не більш як 2-3 горнятка кави на день у першій половині дня. До того ж не варто забувати, що кава підходить не всім. Якщо ви маєте проблеми з артеріальним тиском чи сном, не варто ризикувати та пити цей напій. На випадок, якщо маєте сумніви, найкраще проконсультуватися з вашим терапевтом.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.